Orct: Dříve se bál, aby týmu nepodělal zápas. Teď se z Francouze stává hvězda NHL

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
4. 3. 2020 6:31
Momentálně patří mezi muže, o kterých se v NHL nejvíce mluví. Brankář Pavel Francouz uchvátil nejen Colorado sérií šesti výher a důrazně se hlásí o pozornost i vzhledem k blížícímu se play-off. Formu svého bývalého spoluhráče, svěřence a velkého kamaráda komentuje reprezentační trenér gólmanů Zdeněk Orct.
Český gólman Pavel Francouz se ve statistikách vyšvihl mezi absolutní brankářskou špičku NHL.
Český gólman Pavel Francouz se ve statistikách vyšvihl mezi absolutní brankářskou špičku NHL. | Foto: Reuters

Co říkáte na to, že se Pavel Francouz v posledních týdnech zařadil mezi nejlepší brankáře NHL ?

Máte pravdu, když se na to podíváme číselně. Teď je ve statistikách úplně ve špičce, ale nahoře byl už dříve, i když měl odchytáno méně zápasů. Nyní dostal větší šanci a svou výkonnost potvrzuje.

Tu šanci doslova chytil za pačesy, viďte? Dvakrát za sebou byl dokonce vyhlášen mezi hlavními hvězdami soutěže.

Přesně. Tak, jak ho znám. Jde si za cílem postupnými kroky. Netlačí na pilu, že musí něco najednou dokazovat, že musí hned. Jde si v klidu, postupně, a to se mu podle mě vyplácí.

Jako startér chytal sedmkrát v řadě a vychytal šest výher za sebou. Pětkrát to bylo vítězství jen o gól, jednou o dvě branky. Jak brankáři psychicky pomůže taková šňůra, v níž je rozdílovým hráčem?

Určitě, jak ho znám, má z toho obrovskou radost. Navenek to sice nedává emotivně tolik najevo, ale je z toho nadšený. A já pořád myslím, že to ještě není všechno, čeho je schopný. Až to bude delší, bude to úplně super. (úsměv) Pavel bude chtít ukázat, že to není náhoda, a bude v tom chtít pokračovat.

Mezitím podepsal v Coloradu dvouletou smlouvu, která mu zvedá roční příjem z 950 tisíc dolarů na dva miliony. Přidalo mu to na jistotě?

To bych přímo neřekl, spíš je to pro něj takový bonus. Kdyby to bral kvůli penězům, v NHL by nebyl a nejspíš by zůstal v KHL. Podle toho, jak jsme se spolu bavili. Tohle je spíš odměna za to, že udělal správný krok.

Kdekdo by možná lámal rukama nad tím, že až po podpisu smlouvy vychytal Francouz první čisté konto v NHL a přidal další čtyři výhry. Balík peněz mohl být ještě tučnější, ale to Pavel nejspíš neřeší, že?

Ne, podle mě vůbec. Chtěl mít nějakou jistotu, že bude chytat, to je pro něj momentálně důležité. Teď mluvím za něj, ale myslím si, že pro Pavla není tak důležité, jestli to budou dva miliony, milion a půl nebo dva a půl. Peníze jsou samozřejmě podstatné, nicméně pro něj bylo prioritou chytat NHL, což teď může další dva roky.

Šanci dostal hlavně kvůli zranění kolegy Philippa Grubauera, ale zdá se, že přesvědčuje šéfy, že on by mohl být jedničkou Colorada.

Předtím skoro měsíc nechytal, v brance byl pořád Grubauer. Pak se zranil a pro Pavla nebyla legrace nastoupit de facto po měsíci nečinnosti. Zápasová fyzička a tempo se nedají natrénovat. Je super, že Pavel na tu vlnu hned naskočil. Jeho velká výhoda je, že se stará o to, co může ovlivnit. Když jde do brány, ví, že by měl ukázat, že na to má. Když nechytá, ví, že s tím nic nenadělá.

Francouzovu povahu kvitují i jeho parťáci. Kapitán Gabriel Landeskog prohlásil, že je to dokonalý spoluhráč a že je neustále super pozitivní. Podepíšete to?

Znám Pavla dlouho a souhlasím. Je to normální člověk, má své plusy i minusy, ale v profesním hokejovém životě ve velkém převažují ty plusy. Pavel je pokorný, skromný a nikomu nenadává, ani když se nedaří týmu nebo jemu. Najít takovou povahu je těžké i v normálním životě, natož ve špičkovém sportu. Každý má nějaké chyby, ale Pavel jich má skutečně hodně málo. (smích)

Vy jste jako brankář neměl problém s tím hlasitě zpražit spoluhráče, když se vám něco nelíbilo. Pavel po nich za žádné situace nekřičí?

Moc jsem ho neslyšel řvát. Když se mu něco nelíbí, spíš se uzavře do sebe a svěří se jen blízkým. Chce všechno řešit po dobrém, a proto působí tolik pozitivně. Naproti tomu já jsem chytil svůj záchvat a seřval jsem všechny. Byl jsem v tomhle až magor a nejsem na to pyšný. Z pozice trenéra brankářů se teď snažím, aby mí svěřenci ty chyby neopakovali.

Kdy definitivně změnil své nastavení a řekl si, že chce být špičkovým brankářem? Po odchodu z Ústí nad Labem, kde jste spolu byli ještě jako spoluhráči, do Litvínova v roce 2012?

Asi ano. Sen o NHL měl určitě vždycky, ale sny se někdy rozplývají. V Ústí byl rád za to, že může chytat první ligu, a pak už si za svým snem šel postupně, jak už jsem říkal. Změna nastala v Ústí, kde zjistil, že může chytat, že to na něm může stát. Přišel totiž vnitřně hodně nalomený a dost o sobě pochyboval.

Zdeněk Orct a Pavel Francouz

Český tým na rozbruslení před utkáním s Kanadou, Zdeněk Orct a Pavel Francouz

Orct a Francouz spolu působili jako brankářští kolegové v prvoligovém Ústí nad Labem v letech 2010 až 2012. Francouz pak přestoupil do Litvínova, Orct ukončil kariéru a stal se trenérem gólmanů. V roce 2014 si Francouz vyžádal od vedení Litvínova na uvolněné místo trenéra brankářů právě Orcta a klub mu vyhověl.

V sezoně 2014/15 se společně podepsali pod historický titul Litvínova, načež Francouz odešel do Ruska a Orct zůstal na své pozici v klubu dodnes. Po svém nástupu k reprezentaci si ho do realizačního týmu vybral trenér Miloš Říha.

Jsou velkými kamarády i mimo led, Francouz v minulosti chodil s nevlastní dcerou Orcta. Ve spojení zůstali při angažmá Francouze v Rusku a USA.

Měl lehce po dvacítce, chytal i na juniorském šampionátu, ale stále se v extralize nemohl naplno prosadit. To ho trápilo?

Ano. A zbytečně na sebe nakládal, zbytečně se zatěžoval tím, aby někomu něco nepodělal. Neúspěch týmu si bral hodně na sebe, měl tendenci bát se, aby to nepodělal mančaftu. O tom jsme se spolu bavili strašně moc.

V Litvínově vychytal titul, stal se reprezentačním brankářem, ale v KHL to od počátku nešlo hladce. V Čeljabinsku bojoval s pocitem, že je neprávem upozaďován. Bylo důležité, že Rusko nezabalil?

Bylo to těžké. Každý má někoho raději, někoho méně, ale je dost specifická situace, když vašeho kolegu trénuje táta (Francouz byl ve dvojici s Vasilijem Děmčenkem, synem trenéra brankářů Čeljabinsku). Nechci říct, že tam byla nějaká protekce, ale bylo to složité. Tam už Pavel neměl problém s tím, že by si nevěřil, ale spíš v sobě potlačoval pocit, o kterém jste mluvil. Nicméně věřil, že se to otočí, což se vyplatilo.

Pořád jste spolu ve spojení?

Samozřejmě, nejčastěji si píšeme zprávy nebo si voláme před WhatsApp. Můj syn za ním byl, deset dní strávil v Coloradu a užil si to. Naše vztahy jsou opravdu nadstandardní.

Řeknete mu občas i něco k zápasům? Sdělíte mu své postřehy?

Jasně. Já jsem nikdy nedokázal to, co on, ale každý dělá něco a hraje na nějaké úrovni. I tak myslím, že mu z pozice trenéra můžu poradit, byť by někdo namítl, že když jsem nehrál NHL, nemám k tomu co říkat. Ale samozřejmě Pavel má kvalitní trenéry hlavně tam.

Také záleží, kolik času vám pustí práce v Litvínově, viďte?

Ano, Litvínov je priorita, ještě v situace, do které jsme spadli. S Pavlem komunikujeme o extralize, Litvínovu a Plzni pořád na dálku fandí. A asi ho nenechává chladným, kde se Litvínov v tabulce octl.

Colorado má za sebou další stoprocentní trip. Avalanche vyhráli venku už podeváté v řadě, překonali v tomto směru klubový rekord a tři triumfy jim schází k dorovnání maxima soutěže (12) v podání Minnesoty a Detroitu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 4 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy