Vrána se blýskl vedle Ovečkina a míří k vysněnému místu. Vyroste v top hráče, věří kouč

Daniel Poláček Daniel Poláček
21. 9. 2017 11:16
Má umetenou cestu, ale rozhodující kroky musí udělat sám. Hokejový střelec Jakub Vrána usiluje o stěžejní postavení ve Washingtonu. V noci na čtvrtek dostal v přípravném klání příležitost vedle hvězdného dua Ovečkin–Kuzněcov a vstřelil gól. Celkově zanechal dobrý dojem.
Jakub Vrána v dresu Washingtonu.
Jakub Vrána v dresu Washingtonu. | Foto: ČTK

Praha - V polovině prvního dějství chtěl Vrána při přesilovce předložit kotouč Jevgeniji Kuzněcovovi, díky teči beka Montrealu však skóroval sám.

Vidět byl i ve zbytku utkání. Dvakrát vystřelil, připravoval šance, oslnil rychlostí. V závodu o uvolněné místo v prvních dvou útocích rozhodně neztratil. "Tvrdě makal," uznal Barry Trotz, trenér Capitals. "Dáváme ho k top hokejistům, protože si myslíme, že vyroste v top hokejistu."

Český talent nemohl dostat hvězdnější společnost. Kuzněcov a Ovečkin jsou nejlépe placenými hráči mužstva, letos si dohromady přijdou na 20 milionů dolarů. Vránův základní plat v NHL jen lehce přesahuje 830 tisíc.

Ale zpět k duelu, v němž Washington zvítězil nad Montrealem 4:2. "Hráli jsme rychle," poznamenal Vrána. "Když máte v lajně takové osobnosti, snadno získáte sebevědomí. Při hře s pukem si jednoduše věříte. Jde o to, abychom si mezi sebou vybudovali nějakou chemii."

"Myslím, že jsme měli docela dobré šance," řekl Alexandr Ovečkin. Spolu s Kuzněcovem mluvil na českého parťáka jedině rusky.

Washington v létě poznal nástrahy platového stropu. Aby nepřekročil limit, musel pod cenou vyměnit Marcuse Johanssona a nemohl prodloužit spolupráci s Justinem Williamsem. Přišel tak o 48 gólů. Vykrvácel také v obraně.

Přesto Ovečkin nepřestává myslet na Stanley Cup. "Pořád máme dobrý tým. Nebudeme stát za prd," ujišťoval novináře.

Vránův gól proti Montrealu:

Favorit konkurzu

Plán pro ofenzivu je následovný - Ovečkin utvoří silnou dvojici s Kuzněcovem a T. J. Oshie bude bruslit s Nicklasem Bäckströmem. Dost prostoru má dostat také André Burakovsky. Pokud jde o zbylou pozici v prvních dvou formacích, momentálně probíhá konkurz.

Mezi uchazeče patří Brett Connolly či Tom Wilson, ale zdá se, že největším favoritem je Jakub Vrána.

Jednadvacetiletý forvard byl před třemi roky draftovaný v prvním kole o 12 míst výš než David Pastrňák, ale za mladou oporou Bostonu zatím zaostává. Loni odehrál za Capitals 21 zápasů, z nichž vyšel se statistikou 3+3. Nic světoborného. Nastávající sezona však má být průlomová.

"Minulý rok jsem byl jednou nahoře, jindy dole," řekl Vrána. "Teď chci získat místo v hlavním týmu a udržet si ho po celý rok."

Když trenér Trotz v úterý zdůvodňoval, proč dal mladého Čecha dohromady s Kuzněcovem, prohlásil: "Je jen málo kluků, kteří dokážou s Kuzym bruslit. A když Vrána nastupuje se špičkovými hokejisty, podává lepší výkony. Není to kluk, který sráží soupeře ve čtvrté lajně. Draftovali jsme ho vysoko a chceme mu dát odpovídající příležitost. Teď je to v jeho rukou."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy