Vrána se blýskl vedle Ovečkina a míří k vysněnému místu. Vyroste v top hráče, věří kouč

Daniel Poláček Daniel Poláček
21. 9. 2017 11:16
Má umetenou cestu, ale rozhodující kroky musí udělat sám. Hokejový střelec Jakub Vrána usiluje o stěžejní postavení ve Washingtonu. V noci na čtvrtek dostal v přípravném klání příležitost vedle hvězdného dua Ovečkin–Kuzněcov a vstřelil gól. Celkově zanechal dobrý dojem.
Jakub Vrána v dresu Washingtonu.
Jakub Vrána v dresu Washingtonu. | Foto: ČTK

Praha - V polovině prvního dějství chtěl Vrána při přesilovce předložit kotouč Jevgeniji Kuzněcovovi, díky teči beka Montrealu však skóroval sám.

Vidět byl i ve zbytku utkání. Dvakrát vystřelil, připravoval šance, oslnil rychlostí. V závodu o uvolněné místo v prvních dvou útocích rozhodně neztratil. "Tvrdě makal," uznal Barry Trotz, trenér Capitals. "Dáváme ho k top hokejistům, protože si myslíme, že vyroste v top hokejistu."

Český talent nemohl dostat hvězdnější společnost. Kuzněcov a Ovečkin jsou nejlépe placenými hráči mužstva, letos si dohromady přijdou na 20 milionů dolarů. Vránův základní plat v NHL jen lehce přesahuje 830 tisíc.

Ale zpět k duelu, v němž Washington zvítězil nad Montrealem 4:2. "Hráli jsme rychle," poznamenal Vrána. "Když máte v lajně takové osobnosti, snadno získáte sebevědomí. Při hře s pukem si jednoduše věříte. Jde o to, abychom si mezi sebou vybudovali nějakou chemii."

"Myslím, že jsme měli docela dobré šance," řekl Alexandr Ovečkin. Spolu s Kuzněcovem mluvil na českého parťáka jedině rusky.

Washington v létě poznal nástrahy platového stropu. Aby nepřekročil limit, musel pod cenou vyměnit Marcuse Johanssona a nemohl prodloužit spolupráci s Justinem Williamsem. Přišel tak o 48 gólů. Vykrvácel také v obraně.

Přesto Ovečkin nepřestává myslet na Stanley Cup. "Pořád máme dobrý tým. Nebudeme stát za prd," ujišťoval novináře.

Vránův gól proti Montrealu:

Favorit konkurzu

Plán pro ofenzivu je následovný - Ovečkin utvoří silnou dvojici s Kuzněcovem a T. J. Oshie bude bruslit s Nicklasem Bäckströmem. Dost prostoru má dostat také André Burakovsky. Pokud jde o zbylou pozici v prvních dvou formacích, momentálně probíhá konkurz.

Mezi uchazeče patří Brett Connolly či Tom Wilson, ale zdá se, že největším favoritem je Jakub Vrána.

Jednadvacetiletý forvard byl před třemi roky draftovaný v prvním kole o 12 míst výš než David Pastrňák, ale za mladou oporou Bostonu zatím zaostává. Loni odehrál za Capitals 21 zápasů, z nichž vyšel se statistikou 3+3. Nic světoborného. Nastávající sezona však má být průlomová.

"Minulý rok jsem byl jednou nahoře, jindy dole," řekl Vrána. "Teď chci získat místo v hlavním týmu a udržet si ho po celý rok."

Když trenér Trotz v úterý zdůvodňoval, proč dal mladého Čecha dohromady s Kuzněcovem, prohlásil: "Je jen málo kluků, kteří dokážou s Kuzym bruslit. A když Vrána nastupuje se špičkovými hokejisty, podává lepší výkony. Není to kluk, který sráží soupeře ve čtvrté lajně. Draftovali jsme ho vysoko a chceme mu dát odpovídající příležitost. Teď je to v jeho rukou."

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
Další zprávy