NHL šilhá po sborné a čelí kritice. Když pozve Rusy, odstupme, zní z Finska

jzp jzp
23. 9. 2022 7:32
Olympiáda nevyšla, tak přichází na řadu Světový pohár. Hokejová NHL chce uspořádat turnaj s největšími hvězdami, na který fanoušci dlouhé roky čekají. Vizi však kalí nejasnosti kolem ruského týmu.
Kanaďan Jonathan Toews (vlevo) a Rus Alexandr Ovečkin na Světovém poháru 2016.
Kanaďan Jonathan Toews (vlevo) a Rus Alexandr Ovečkin na Světovém poháru 2016. | Foto: Reuters

Dosud poslední akcí s těmi opravdu nejlepšími byl Světový pohár 2016, kde Kanada ve finále porazila evropský výběr se Švýcary, Němci nebo Slováky. Tento umělý mančaft by už příště hrát neměl. Stejně tak se nepočítá se Severní Amerikou do 23 let.

Místo toho by se turnaje mělo zúčastnit deset národních reprezentací s tím, že po úvodní kvalifikaci jich zbyde osm. Akce má proběhnout v únoru 2024 na evropské i severoamerické půdě.

Hlavní otázkou zůstává, jestli dostane pozvánku Rusko, které světový hokej po invazi Vladimira Putina na Ukrajinu vyobcoval.

Zástupce šéfa NHL Bill Daly v srpnu připustil, že Rusko na turnaji možná hrát nebude. Odpověděl ale hodně diplomaticky, nevyloučil například účast mužstva s ruskými hokejisty. 

V rozhovorech se zámořskými médii zhruba před týdnem už byl o něco konkrétnější. "Myslím, že naši ruští hráči by se akce rádi zúčastnili. A my bychom jim určitě rádi vyhověli," prohlásil.

"Uvědomujeme si, jakou hodnotu Rusko přináší mezinárodnímu hokeji. Bylo by hodně nešťastné, kdyby naši ruští hokejisté, kteří neudělali nic špatného, nedostali příležitost hrát proti nejlepším. Rádi bychom přišli na způsob, jak zajistit, aby k tomu nedošlo. Ale realita je realita," řekl také Daly.

NHL by tak mohla aplikovat model z posledních dvou zimních olympiád a z předposledního mistrovství světa, kde ruští hokejisté nastoupili, ale ne pod svou vlajkou.

Ani tento přístup však nemusí uspokojit všechny účastníky. Kritické hlasy už se ozývají například z Finska.

"Pokud bude Rusko vpuštěno na Světový pohár, Finsko by mělo odstoupit a tváří v tvář chamtivosti NHL se zachovat morálně," napsal ve svém komentáři Riku Isokoski z populárního webu Jatkoaika.com.

Následně dovysvětlil, že nesejde na tom, jestli sborná nastoupí pod svou, nebo neutrální vlajkou: "Pořád půjde o propagandistický tým Vladimira Putina. Z toho nápadu mrazí, když si uvědomíte, že Rusové brutálně vraždí a znásilňují Ukrajince v agresivní válce, která ještě bude pokračovat."

Isokoski na druhou stranu rozumí postoji zámořské NHL, která chce na akci vydělat co nejvíce peněz a nerada by nechala sedět doma hvězdy, jako jsou Alexandr Ovečkin nebo Andrej Vasilevskij.

"Také si musíme uvědomit, že pro lidi v Severní Americe je válka na Ukrajině mnohem vzdálenější problém než pro nás Finy," míní novinář. Zároveň ale podezřívá NHL, že účastí Ruska chce v jeho zápasech proti Kanadě a USA "vytvořit atmosféru studené války".

V Rusku tuší, že návrat sborné na mezinárodní scénu bude problematický. "NHL na Světovém poháru Rusko potřebuje, ale ne všechny země budou s jeho účastí souhlasit," napsal deník Sport-Express.

Finský hokej už rázný postoj vůči sborné předvedl, a to poměrně nedávno. Krátce po ruské invazi na Ukrajinu ohlásil, že Rusko nepustí na své mistrovství světa a nebude proti němu hrát. Toto stanovisko přišlo ještě předtím, než IIHF Rusy a Bělorusy z květnového šampionátu oficiálně vyloučila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Siniaková dohrála v Munastíru ve druhém kole po porážce s Liuovou

Vítězná série tenistky Kateřiny Siniakové po šesti zápasech skončila. Ve 2. kole nového turnaje WTA v Munastíru podlehla Američance Claire Liuové 5:7 a 2:6. Světová deblová jednička naposledy získala 19. září titul v Portoroži, který byl pro ni prvním singlovým triumfem po více než pěti letech.

Šestadvacetiletá Siniaková na Jasmin Open v Tunisku prošla do druhého kola po skreči Chloé Paquetová z Francie. S Liuovou se dnes utkala poprvé v kariéře.

Aktualizováno před 34 minutami

Kontroly na hranicích se Slovenskem budou pokračovat do 28. října, počet migrantů klesá

Česko prodlouží kontroly na státní hranici se Slovenskem o dalších 20 dní, schválila vláda. Původně platily do 8. října, nově tomu tak bude do 28. října včetně, oznámil vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Doposud podle Rakušana opatření přineslo jasné výsledky, trend ukazuje, že příliv migrantů klesá, uvedl. Zmínil hlavně počty zadržených převaděčů. Dodal, že od neděle nastoupí k ostraze hranic se Slovenskem i 80 vojáků. Mají posílit policisty a celníky.

Během doby, po kterou budou zavedeny kontroly, počítá Rakušan s cestou na západní Balkán, kudy utečenci nejčastěji do střední Evropy míří, jednáním se Slovenskem o aktualizaci dohody o policejní spolupráci i s vyvíjením tlaku na Turecko.

Podle dosavadních údajů policisté od počátku kontrol prověřili přes 145 tisíc lidí, odhalili zhruba 1450 migrantů a zajistili 39 převaděčů. Na Slovensko vrátili zhruba 450 migrantů a podmínky pro vstup do Česka podle nich nesplnilo přes 500 lidí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 36 minutami

Česko uzavřelo dohodu o ekonomické spolupráci s Katarem, vznikne i ambasáda v Česku

Prezident Miloš Zeman a katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu v Praze byli u podpisu dohod o ekonomické spolupráci, po notifikaci Evropskou komisí též země schválí dohodu o ochraně investic. Dotkli se také otázky katarského velvyslanectví v Česku, podle emíra bude otevřeno v krátké době, pravděpodobně v nadcházejících měsících.

Mezivládní dohodu o hospodářské, obchodní a technické spolupráci podepsali podle informací Hradu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) s katarským protějškem. Ministr financí a vicepremiér Zbyněk Stanjura (ODS) podepsal s katarským ministrem průmyslu také prohlášení o vzájemné podpoře směřující k uzavření dvoustranné investiční dohody.

Už dříve byla podle Zemana uzavřena dohoda o zabránění dvojího zdanění. "Vedle přímé linky mezi Prahou a Dauhá je perspektiva v nejbližší době zřídit velvyslanectví Kataru v České republice, naše velvyslanectví v Dauhá již funguje," uvedl Zeman. Ocenil přátelskou diskusi a věří, že státníci položili základ budoucí strategické, tedy dlouhodobé spolupráce.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář po tiskové konferenci novinářům řekl, že Zeman s katarským emírem hovořili také o možnostech přepravy zemního plynu a o časovém rámci. "Emír říkal, že jsou naprosto otevření, že ještě ve středu v rámci gesčních ministerstev dá pokyn, aby se snažili uzavřít dohodu v co nejkratším termínu," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy