Nečekaný střelec. Šustr dal v NHL gól po čtyřech letech, přispěl k výhře Tampy

Aktualizováno 29. 10. 2021 9:03
Hokejový obránce Andrej Šustr zpečetil gólem v předposlední minutě výhru Tampy Bay 5:1 nad Arizonou a skóroval v NHL po téměř čtyřech letech. Obhájce titulu položil základ úspěchu v úvodní třetině, kterou ovládl 3:0, a u prvního gólu zápasu si připsal asistenci Jan Rutta. Coyotes prohráli i v sedmém utkání sezony.
Andrej Šustr (vlevo) slaví s Alexem Killornem svůj gól, kterým přispěl k vítězství Tampy nad Arizonou | Foto: Reuters

Rutta si připsal druhý bod v novém ročníku (0+2), poté co založil v šesté minutě rychlý protiútok, ze kterého Alex Killorn otevřel skóre. Stejný hráč zvýšil ze sólového úniku a vydařenou úvodní třetinu korunoval třetím gólem Steven Stamkos. Čtvrtou branku Tampy Bay přidal zhruba v polovině utkání tečí Alex Barre-Boulet a o čisté konto připravil Andreje Vasilevského v 53. minutě Lawson Crouse.

"Měli jsme štěstí, že jsme se dostali rychle do vedení," řekl Killorn, se třemi body (2+1) první hvězda zápasu. "Ve druhé a třetí třetině jsme nepodali náš nejlepší výkon. Možná jsme až příliš spoléhali na to, že vedeme. Určité věci musíme zlepšit," podotkl.

Poslední slovo měl Šustr, jehož střela od modré čáry se otřela o koleno protihráče, změnila směr a zapadla k levé tyčce. Český obránce, který předchozí dvě sezony odehrál v KHL, vstřelil v nejslavnější hokejové lize gól pojedenácté, ale poprvé od 5. prosince 2017, kdy se prosadil do sítě New York Islanders. Brankář Arizony Karel Vejmelka sledoval celý zápas ze střídačky.

Trefa Andreje Šustra:

Coyotes poprvé v klubové historii začali sezonu sedmi prohrami. "Všichni jsme frustrovaní a to je dobré znamení. Není tam to jedno, nelitujeme se. Chceme vyhrávat," komentoval nelichotivou sérii trenér Arizony Andre Tourigny. "Začali jsme dnes dobře, ale první opravdová chyba skončila v naší brance. Za chvíli jsme vyrobili druhou a opět jsme za ni zaplatili. Líbila se mi ale druhá třetina. Vytvořili jsme si dost šancí proti jednomu z nejlepších týmů v lize," konstatoval.

Carolina porazila Boston 3:0 a poprvé v klubové historii odstartovala sezonu šesti výhrami. Frederik Andersen chytil 33 střel včetně tří pokusů Davida Pastrňáka, který nebodoval podruhé za sebou. První dva góly vstřelili Tony DeAngelo a Nino Niederreiter díky odrazům od chráničů a hokejek protihráčů, Andrej Svečnikov stvrdil výhru v poslední minutě při hře bez brankáře.

Carolina během úspěšné série inkasovala jen osmkrát a ve třetí třetině ubránila za stavu 2:0 i 61 sekund dlouhé oslabení tří proti pěti. V obraně poražených nastoupil poprvé v sezoně Jakub Zbořil.

Stejně jako Vejmelka zůstal v roli náhradního gólmana i Daniel Vladař, který si v obou startech v sezoně připsal výhru. Jeho parťák Jacob Markström zazářil, zneškodnil všech 45 střel Pittsburghu a dovedl Calgary k výhře 4:0. První gól zápasu vstřelil v osmé minutě Johnny Gaudreau, zbývající branky padly v poslední třetině. Kanadský klub uzavřel sérii pěti venkovních utkání s plným bodovým ziskem a skóre 21:7.

Svůj den měl i gólman Jake Allen, který zastavil 45 střel při výhře Montrealu 4:0 na ledě San Jose. Kanadský tým vedl ve 33. minutě o tři góly a oplatil soupeři devět dní starou porážku 0:5. Jeden z lídrů Sharks Tomáš Hertl vyšel naprázdno v pátém z posledních šesti utkání.

Colorado uspělo i bez elitního útočníka Mikka Rantanena na ledě St. Louis 4:3 a přivodilo soupeři první porážku v sezoně. Dva góly Avalanche vstřelil J.T. Compher.

Dvakrát se ve čtvrtečním programu NHL trefili ještě tři hráči. Obránce Haydn Fleury otočil při výhře Seattlu 4:1 nad Minnesotou skóre na 2:1. Rasmus Asplund zařídil v prodloužení druhou brankou v utkání vítězství Buffala 4:3 v prodloužení na ledě Anaheimu. Sabres měli ke dvěma bodům blíž už v základní hrací době, protože ve 27. minutě vedli 3:0. Winnipeg porazil Los Angeles 3:2, zápas rozhodl ve 48. minutě druhým gólem v utkání Pierre-Luc Dubois.

Výsledky NHL:

Tampa Bay - Arizona 5:1 (3:0, 1:0, 1:1)

Branky: 6. a 8. Killorn (na první Rutta), 11. Stamkos, 34. Barré-Boulet, 59. Šustr - 53. Crouse. Střely na branku: 28:25. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Killorn, 2. Stamkos, 3. Vasilevskij (všichni Tampa Bay).

Carolina - Boston 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky: 16. DeAngelo, 34. Niederreiter, 60. A. Svečnikov. Střely na branku: 24:33. Diváci: 16.093. Hvězdy zápasu: 1. Andersen, 2. DeAngelo, 3. Niederreiter (všichni Carolina).

Pittsburgh - Calgary 0:4 (0:1, 0:0, 0:3)

Branky: 8. J. Gaudreau, 42. Coleman, 51. Dubé, 52. Lucic. Střely na branku: 45:35. Diváci: 17.743. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. J. Gaudreau, 3. Coleman (všichni Calgary).

St. Louis - Colorado 3:4 (1:1, 0:2, 2:1)

Branky: 10. Parayko, 45. B. Schenn, 57. Tarasenko - 19. a 32. Compher, 35. Kadri, 45. Makar. Střely na branku: 18:42. Diváci: 16.558. Hvězdy zápasu: 1. Compher (Colorado), 2. Tarasenko (St. Louis), 3. Makar (Colorado).

Vancouver - Philadelphia 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)

Branky: 3. Q. Hughes - 1. Couturier, 7. J. van Riemsdyk. Střely na branku: 28:28. Diváci: 18.344. Hvězdy zápasu: 1. Giroux (Philadelphia), 2. Boeser (Vancouver), 3. M. Jones (Philadelphia).

Anaheim - Buffalo 3:4 v prodl. (0:1, 2:2, 1:0 - 0:1)

Branky: 28. Terry, 37. Henrique, 46. Benoit - 25. a 65. Asplund, 16. Girgensons, 27. Ruotsalainen. Střely na branku: 37:29. Diváci: 12.014. Hvězdy zápasu: 1. Asplund (Buffalo), 2. Fowler, 3. Terry (oba Anaheim).

Seattle - Minnesota 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)

Branky: 14. a 28. H. Fleury, 59. B. Tanev, 60. Giordano - 7. Hartman. Střely na branku: 38:31. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. H. Fleury, 2. Grubauer (oba Seattle), 3. Talbot (Minnesota).

Los Angeles - Winnipeg 2:3 (1:1, 1:0, 0:2)

Branky: 12. Kupari, 22. Kempe - 5. a 48. Dubois, 43. Copp. Střely na branku: 32:31. Diváci: 11.207. Hvězdy zápasu: 1. Connor, 2. Dubois (oba Winnipeg), 3. Kupari (Los Angeles).

San Jose - Montreal 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Branky: 13. Hoffman, 29. Romanov, 33. Gallagher, 58. J. Anderson. Střely na branku: 45:32. Diváci: 11.463. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Romanov, 3. Drouin (všichni Montreal).

1. St. Louis 6 5 0 1 28:15 10
2. Minnesota 7 5 0 2 21:22 10
3. Winnipeg 7 4 1 2 27:24 9
4. Dallas 7 3 1 3 14:18 7
5. Nashville 7 3 0 4 20:20 6
6. Colorado 7 3 0 4 20:26 6
7. Chicago 7 0 2 5 14:30 2
8. Arizona 7 0 1 6 12:35 1