"Ten kluk je výborný." Gólman Dostál při debutu v NHL zazářil, pak se rozplakal

Aktualizováno 10. 1. 2022 8:23
Hokejový brankář Lukáš Dostál dovedl Anaheim ve své premiéře v NHL k výhře nad Detroitem 4:3 po nájezdech. Odchovanec brněnské Komety zastavil 33 střel i oba pokusy v penaltovém rozstřelu a byl vyhlášen třetí hvězdou utkání.
Brankář Anaheimu Lukáš Dostál likviduje v prodloužení duelu s Detroitem šanci krajana Filipa Zadiny | Foto: Reuters

Českému gólmanovi vstřelil první branku v soutěži krajan Filip Hronek, který skóroval v této sezoně počtvrté.

Anaheim si vybral Dostála v draftu v roce 2018 jako 85. v pořadí a do hlavního týmu si jej vytáhl před pár dny poté, co měla brankářská jednička John Gibson pozitivní test na koronavirus.

Trenéra Dallase Eakinse přesvědčil český gólman posledním výkonem na farmě v San Diegu, když pustil jen jeden gól z 38 střel. Za záložní tým odchytal celkem 36 utkání s gólovým průměrem 2,86 a úspěšností zásahů 91,1 procenta.

"Ten kluk je výborný," řekl Eakins před utkáním o Dostálovi. "Naposledy táhl skvělým způsobem San Diego a celou sezonu chytá dobře. Sledujeme ho, šanci si zaslouží. Nemám žádné obavy poslat ho do zápasu," doplnil kouč a nechal odpočívat Anthonyho Stolarze, který chytal o den dříve.

Tlak na Dostála před utkáním ani v jeho průběhu nedolehl. "Necítil jsem nervozitu. Byl jsem nadšený, že můžu chytat. Chtěl jsem si ten moment a zápas užít," uvedl. Po Karlu Vejmelkovi z Arizony je druhým českým gólmanem, který v této sezoně debutoval v NHL.

Anaheim vyhrál gólem Trevora Zegrase úvodní třetinu 1:0, ale Detroit po přestávce otočil. Hronek vyrovnal na 1:1 v přesilové hře pět na tři dělovkou z mezikruží nad lapačku Dostála a Tyler Bertuzzi přidal z dorážky druhý gól.

Domácí na přelomu druhé a třetí třetiny překlopili vedení na svou stranu. Zblízka vyrovnal Troy Terry a poté udeřil z protiútoku Max Comtois. Rychlému přečíslení předcházelo zblokování střely Filipa Zadiny.

Detroit vyrovnal ve 48. minutě šťastnou trefou Vladislava Naměstnikova, když se puk odrazil do branky od chráničů Kevina Shattenkirka. Poté už Dostál neinkasoval ani v rozstřelu. V prvním kole chytil betonem nájezd Lucase Raymonda a ve druhém netrefil Adam Erne jeho branku. Na druhé straně uspěli Zegras a Ricard Rakell.

Po zápase Dostála přemohly emoce. "Normálně jsem se rozplakal," přiznal. "Když jsem vyrůstal, všechny tyhle hráče jsem sledoval. Snil jsem o tom, že si jednoho dne zachytám v NHL, a teď se to stalo. Je to neskutečné," doplnil.

Dostál se zapsal i do historie Anaheimu, žádný gólman při debutu neměl tolik zásahů. Za výkon jej pochválil i spoluhráč Comtois.

"V týmové hierarchii jsou před ním Gibby a Stolie, ale dnes vytáhl spoustu skvělých zákroků a odvedl výbornou práci," prohlásil. "Pomalu stoupá pořadím a ukázal, co umí. Vždy nás podržel v pravý čas a myslím si, že tento zápas mu ohromně zvedne sebevědomí. Byla zábava ho sledovat," ocenil.

St. Louis zdolalo na svém ledě Dallas 2:1 po málo vídaném obratu. Teprve pojedenácté v historii NHL se stalo, že vyhrál tým ještě v základní hrací době, přestože do poslední minuty šel s jednogólovým mankem.

Hosté vedli od poloviny zápasu trefou Jasona Robertsona. Blues otočili během osmnácti sekund dvěma góly v přesilových hrách, ve kterých se prosadili Ryan O'Reilly a Jordan Kyrou.

Výsledky NHL:

Anaheim - Detroit 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)

Branky: 7. a rozhodující sam. nájezd Zegras, 39. Terry, 43. Comtois - 21. Hronek, 36. Bertuzzi, 48. Naměstnikov. Střely na branku: 27:36. Dostál odchytal za Anaheim celé utkání, inkasoval tři góly z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 91,7 procenta. Diváci: 12.043. Hvězdy zápasu: 1. Fowler (Anaheim), 2. Bertuzzi (Detroit), 3. Dostál (Anaheim).

St. Louis - Dallas 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)

Branky: 60. R. O'Reilly, 60. Kyrou - 30. Robertson. Střely na branku: 31:25. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Kyrou, 2. R. O'Reilly, 3. Binnington (všichni St. Louis).

3. Colorado 31 21 2 8 135:101 44
4. Minnesota 33 21 2 10 122:102 44
5. Winnipeg 33 16 5 12 99:99 37
6. Dallas 32 17 2 13 92:94 36
7. Chicago 35 12 5 18 83:119 29
8. Arizona 33 7 3 23 72:128 17