Nejhůř se hrálo proti Holíkovi, přiznal slavný obr Lindros. Štval ho i Hašek

jzp jzp
1. 4. 2020 16:18
Když slavný Eric Lindros vzpomíná na svou hokejovou kariéru, nerad si vybavuje Bobbyho Holíka. Právě proti českému tvrďákovi se mu hrálo nejhůř.
Postrach Lindros. Kanadský hromotluk dokázal srazit k ledu kteréhokoliv soupeře, v tomto případě si počíhal na Radka Martínka.
Postrach Lindros. Kanadský hromotluk dokázal srazit k ledu kteréhokoliv soupeře, v tomto případě si počíhal na Radka Martínka. | Foto: ČTK

Ve Philadelphii vedl formaci zvanou "Legie zkázy". Kombinoval hrubou sílu a šikovnost. Díky tomu Lindros před 25 roky získal Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče NHL. Nikdo tehdy neměl vyšší bodový průměr, ani vítěz produktivity Jaromír Jágr. Jako by téměř dvoumetrového obra nikdo nedokázal zastavit.

Jestli ale někdo Lindrose štval, tak Bobby Holík od rivalů z New Jersey.

Hvězdný Kanaďan to zkraje týdne přiznal na sociální síti, kde odpovídal fanouškům na otázky. "Proti komu se v NHL hrálo nejhůř?" zněla jedna z nich. Lindros zmínil jediné jméno - Bobby Holík. 

Stejně hovořil už v minulosti, kdy svou volbu vysvětloval následovně: "Z 80 procent rozjetých akcí nakonec kvůli Holíkovi nic nebylo."

V roce, kdy Lindros získal Hart Trophy, vyhrálo New Jersey Stanley Cup. Ve finále konference vyřadilo právě Philadelphii. Úspěšně vsadilo na nepříjemnou obranářskou taktiku, jejíž tváří byl i Holík. Tvrdý, nesmlouvavý, připravený vyjet na zteč.

Centři Lindros a Holík proti sobě dlouho stáli coby protivníci, ale nakonec se na dva roky sešli v Rangers. Kanaďan přišel výměnou mimo jiné za Jana Hlaváče a Pavla Brendla. Český rodák, který později přijal americké občanství, podepsal na Manhattanu pětiletou smlouvu na 45 milionů dolarů. 

Kariéry obou mužů tou dobou pomalu mířily ke konci. Ta Lindrosova rychleji.

Zručný hromotluk, jenž se "proslavil" také tím, že jako jednička draftu odmítl hrát za Québec, měl být nástupcem Waynea Gretzkyho. Jenže ho zrazovalo vlastní tělo, které neustálo drsné srážky. Především otřesů mozku bylo přespříliš. Proto Lindros ukončil kariéru už ve 34 letech.

Teď si coby vážený člen Síně slávy užívá hokejový důchod.

Kromě Holíka nerad vzpomíná ještě na jednoho českého hráče. Dominika Haška. Když fanouškům odpovídal, kterému brankáři bylo nejtěžší vstřelit gól, zmínil krajana Martina Brodeura a právě "Dominátora".

Hašek byl po celou Lindrosovu kariéru jedním z nejlepších gólmanů NHL, ať už táhl průměrné Buffalo, nebo našlapaný Detroit. Zmiňovanou Hart Trophy získal hned dvakrát.

Zřejmě nejikoničtější souboj Lindrose a Haška přinesly semifinálové nájezdy na olympiádě v Naganu. Kanaďan českého brankáře blafákem překonal, jenže bekhendem napálil tyčku. A vypadl. Olympijské zlato dobyl až o čtyři roky později v Salt Lake City. Stanley Cup však nezískal nikdy.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 24 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy