Mimořádná zpráva

Nejhůř se hrálo proti Holíkovi, přiznal slavný obr Lindros. Štval ho i Hašek

jzp jzp
1. 4. 2020 16:18
Když slavný Eric Lindros vzpomíná na svou hokejovou kariéru, nerad si vybavuje Bobbyho Holíka. Právě proti českému tvrďákovi se mu hrálo nejhůř.
Postrach Lindros. Kanadský hromotluk dokázal srazit k ledu kteréhokoliv soupeře, v tomto případě si počíhal na Radka Martínka.
Postrach Lindros. Kanadský hromotluk dokázal srazit k ledu kteréhokoliv soupeře, v tomto případě si počíhal na Radka Martínka. | Foto: ČTK

Ve Philadelphii vedl formaci zvanou "Legie zkázy". Kombinoval hrubou sílu a šikovnost. Díky tomu Lindros před 25 roky získal Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče NHL. Nikdo tehdy neměl vyšší bodový průměr, ani vítěz produktivity Jaromír Jágr. Jako by téměř dvoumetrového obra nikdo nedokázal zastavit.

Jestli ale někdo Lindrose štval, tak Bobby Holík od rivalů z New Jersey.

Hvězdný Kanaďan to zkraje týdne přiznal na sociální síti, kde odpovídal fanouškům na otázky. "Proti komu se v NHL hrálo nejhůř?" zněla jedna z nich. Lindros zmínil jediné jméno - Bobby Holík. 

Stejně hovořil už v minulosti, kdy svou volbu vysvětloval následovně: "Z 80 procent rozjetých akcí nakonec kvůli Holíkovi nic nebylo."

V roce, kdy Lindros získal Hart Trophy, vyhrálo New Jersey Stanley Cup. Ve finále konference vyřadilo právě Philadelphii. Úspěšně vsadilo na nepříjemnou obranářskou taktiku, jejíž tváří byl i Holík. Tvrdý, nesmlouvavý, připravený vyjet na zteč.

Centři Lindros a Holík proti sobě dlouho stáli coby protivníci, ale nakonec se na dva roky sešli v Rangers. Kanaďan přišel výměnou mimo jiné za Jana Hlaváče a Pavla Brendla. Český rodák, který později přijal americké občanství, podepsal na Manhattanu pětiletou smlouvu na 45 milionů dolarů. 

Kariéry obou mužů tou dobou pomalu mířily ke konci. Ta Lindrosova rychleji.

Zručný hromotluk, jenž se "proslavil" také tím, že jako jednička draftu odmítl hrát za Québec, měl být nástupcem Waynea Gretzkyho. Jenže ho zrazovalo vlastní tělo, které neustálo drsné srážky. Především otřesů mozku bylo přespříliš. Proto Lindros ukončil kariéru už ve 34 letech.

Teď si coby vážený člen Síně slávy užívá hokejový důchod.

Kromě Holíka nerad vzpomíná ještě na jednoho českého hráče. Dominika Haška. Když fanouškům odpovídal, kterému brankáři bylo nejtěžší vstřelit gól, zmínil krajana Martina Brodeura a právě "Dominátora".

Hašek byl po celou Lindrosovu kariéru jedním z nejlepších gólmanů NHL, ať už táhl průměrné Buffalo, nebo našlapaný Detroit. Zmiňovanou Hart Trophy získal hned dvakrát.

Zřejmě nejikoničtější souboj Lindrose a Haška přinesly semifinálové nájezdy na olympiádě v Naganu. Kanaďan českého brankáře blafákem překonal, jenže bekhendem napálil tyčku. A vypadl. Olympijské zlato dobyl až o čtyři roky později v Salt Lake City. Stanley Cup však nezískal nikdy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy