Jágr nahrával. Po jeho faulu ale vítězná série Floridy končí

Aktualizováno 12. 1. 2016 7:09
Jaromír Jágr bodoval v pondělním zápase NHL. Ale ani jeho nahrávka nepomohla Floridě udržet si sérii dvanácti zápasů v řadě, když ve Vancouveru prohrála 2:3 v prodloužení.
Tímto faulem na obránce Vancouveru  Alexandera Edlera dostal Jaromír Jágr Floridu do rozhodujícího oslabení, v němž Cancucks rozhodli zápas.
Tímto faulem na obránce Vancouveru Alexandera Edlera dostal Jaromír Jágr Floridu do rozhodujícího oslabení, v němž Cancucks rozhodli zápas. | Foto: Reuters

New York - Produktivita Jaromíra Jágra v této sezoně NHL se zdá nevyčerpatelná. Kladenský rodák nahrával na branku Jonathana Huberdeaua, jíž se Florida dostala na ledě Vancouveru do vedení 2:0.

Asistenci si Jágr připsal 33 vteřin před koncem první třetiny, v níž byli Panthers výrazně lepším týmem a vedli už 2:0. Domácí ale dokázali do konce normální hrací doby vyrovnat a Jake Virtanen rozhodl v prodloužení o jejich výhře. Do přesilovky se Canucks dostali díky Jágrovi, jenž byl vyloučen.

Skvělá první třetina Floridy

Panterům, kteří měli v nohách nedělní duel v Edmontonu, skvěle vyšla úvodní třetina. Hned první šanci proměnil ve vedení po 80 sekundách hry Jussi Jokinen. Pak si domácí vytvořili několik velkých šancí, jenže hosty podržel skvělými zákroky Roberto Luongo, bývalý gólman Vancouveru. V poslední minutě prvního dějství pak hosté udeřili podruhé, když Jágr našel před brankou Jonathana a ten zvýšil na 2:0.

Canucks se však nevzdali a ve 26. minutě po rychlém protiútoku, na němž se podílel i Radim Vrbata, poprvé překonal Luonga bekhendovou střelou Daniel Sedin. Ve třetí třetině mohli Panteři získat dvoubrankový náskok zpět, ale pro změnu se zaskvěl brankář Jacob Markström.

Jágr na hanbě

Dvě a půl minuty před závěrečnou sirénou pak domácí vyhráli vhazování v útočném pásmu, Virtanen se protáhl před branku a pohotovou střelou do šibenice vyrovnal.

Obrat dokonali Canucks díky chybě Jaromíra Jágra, který v prodloužení zahákoval novou posilu Vancouveru Emersona Etema, a domácí získali přesilovku čtyři na tři. A po pouhých čtrnácti sekundách ji proměnil ve vítězný gól Daniel Sedin, který před brankou jemně tečoval střelu svého bratra Henrika.

Panteři přesto vytvořili nový klubový rekord, neboť ve 13. zápase za sebou získali aspoň bod. Překonali tak šňůru dvanácti zápasů (8 výher, 4 remízy) z roku 1996.

"Hráli jsme hodně zápasů, v nichž bylo těsné skóre, a to vždycky trochu smrdí. A dneska už jsme na to doplatili. Ale získali jsme alespoň bod," uvedl střelec druhého gólu hostů Huberdeau.

Zápas vyvrcholil hromadnou potyčkou

Rozhodující gól Daniela Sedina byl jeho 346. v kariéře. Švédský útočník tak dohnal nejlepšího střelce v klubové historii Markuse Näslunda. "Je to ale hlavně díky tomu, že já odehrál mnohem více zápasů. On byl lepší střelec než já. Když jsem vyrůstal, byl to s Henrikem náš velký idol," řekl Sedin na adresu legendárního krajana.

Po jeho vítězné trefě ještě došlo mezi oběma týmy k hromadné potyčce u střídaček. Údajně kvůli tomu, že jeden z hráčů Panthers měl před začátkem prodloužení nemístné poznámky právě na dvojčata Sedinova. Žádné dodatečné tresty už ale rozhodčí neudělili.

Obrat se povedl také newyorským Rangers, kteří prohrávali s Bostonem po dvou třetinách 0:1. Nejprve ve 35. sekundě vyrovnal Derick Brassard a v předposlední minutě povedenou tečí rozhodl Jesper Fast. "Snažil jsem se číhat před brankou a doufal ve šťastnou teč. Zkoušíme to takhle na každém tréninku. Jsem rád, že to vyšlo i v zápase," radoval se Fast po sedmé trefě v sezoně.

Rangers v ní vůbec poprvé vyhráli zápas, v němž po dvou třetinách prohrávali. Předtím se jim to třináctkrát nepovedlo, včetně sobotního duelu s Washingtonem, kdy ve třetí třetině smazali dvoubrankové manko, ale padli v prodloužení.

"Poté, co se stalo v posledním utkání, jsme věděli, že to dneska můžeme otočit. Ve třetí třetině jsme zvýšili nasazení a za velmi dobrou práci jsme byli odměněni," radoval se švédský brankář Henrik Lundqvist, který pochytal 32 střel.

Místo Mrázka chytal Howard

Hokejisté Los Angeles se na domácím ledě rovněž vymanili z nepříznivého skóre. Po první třetině prohrávali s Detroitem 1:2, ve druhé ale vyrovnal v přesilovce Anže Kopitar a na začátku třetí otočil skóre v další početní výhodě Alec Martinez. Vítězství 4:2 pečetil do prázdné branky Dwight King.

Kopitar byl hrdinou večera. Slovinský útočník pošesté v kariéře zažil čtyřbodový zápas, když kromě gólu na další tři přihrál. Postaral se tak o přerušení čtyřzápasové vítězné série Red Wings, v jejichž brance tentokrát dostal před Petrem Mrázkem přednost Jimmy Howard.

Největší přestřelku viděli fanoušci v Calgary, kde domácí bez trojice českých hráčů Hudlera, Frolíka a Šmída dokázali vyrovnat z 1:3 na 3:3, nakonec ale prohráli se San Jose 4:5. Tomáš Hertl si během devatenácti odehraných minut žádný bod nepřipsal.

Statistika NHL:

NY Rangers - Boston 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)

Branky: 41. Brassard, 59. Fast - 30. Hayes. Střely na branku: 30:33. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Fast, 2. Zuccarello (oba Rangers), 3. Hayes (Boston).

Vancouver - Florida 3:2 v prodl. (0:2, 1:0, 1:0 - 1:0)

Branky: 26. a 63. D. Sedin (na první Vrbata), 58. Virtanen - 2. J. Jokinen, 20. Huberdeau (Jágr). Střely na branku: 30:28. Diváci: 18.570. Hvězdy zápasu: 1. D. Sedin (Vancouver), 2. Huberdeau (Florida), 3. Virtanen (Vancouver).

Calgary - San Jose 4:5 (1:2, 2:1, 1:2)

Branky: 14. Monahan, 32. Wideman, 32. Bennett, 57. Ferland - 6. J. Thornton, 10. Donskoi, 22. Couture, 46. Burns, 51. Ward. Střely na branku: 35:18. Diváci: 19.227. Hvězdy zápasu: 1. Burns (San Jose), 2. Ferland, 3. Bennett (oba Calgary).

Los Angeles - Detroit 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)

Branky: 3. Toffoli, 37. Kopitar, 42. Martinez, 60. King - 16. Tatar, 19. Marčenko. Střely na branku: 31:27. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Kopitar, 2. Lucic (oba Los Angeles), 3. Helm (Detroit).