Závan časů SSSR. Rusko stvořilo obávanou líheň pro sbornou. Ministr: Z olympiády čekáme zlato

Daniel Poláček Daniel Poláček
24. 11. 2017 8:18
Když hraje ruská hokejová reprezentace, v hledišti lze sem tam spatřit fanoušky napínající sovětskou vlajku. Doby minulé teď připomíná také soupiska sborné, kterou až na výjimky tvoří hráči dvou klubů - petrohradského SKA a moskevského CSKA. Výsledkem má být olympijské zlato.
Ilja Kovalčuk v dresu ruské reprezentace.
Ilja Kovalčuk v dresu ruské reprezentace. | Foto: ČTK

Praha - Pád východního bloku promíchal karty také na hokejovém poli. Model, kdy mužstvo Sovětského svazu stálo na vytrénovaných borcích armádního CSKA a prohrávalo jen zázrakem, padl. 

Neuvěřitelná medailová šňůra skončila, prostor dostávali hráči z různých koutů světa.

Pod vlajkou Ruska nastoupilo na velkém turnaji maximálně sedm mužů z jednoho evropského týmu. Někdy dodal nejvíc "zboží" Čeljabinsk, jindy Kazaň.

Nadcházející olympiáda v Jižní Koreji, kam nedorazí hvězdy zámořské NHL, zažité pořádky změní. Dres sborné obléknou především hokejisté Petrohradu, jenž v Kontinentální lize nemá konkurenci, a CSKA. Společně vytvoří až tři čtvrtiny soupisky. Tedy pokud do situace nezasáhne Mezinárodní olympijský výbor, který by například mohl plošně zakázat Rusům účast kvůli dopingu.

Jedině zlato

Blízkou budoucnost nastínil nedávný Karjala Cup, kde Rusko představilo ze dvou prominentních klubů hned 18 hráčů.

Zjevné koncepci neuniká ani realizační tým. Kouč Oleg Znarok a jeho pravá ruka Harijs Vitolinš jsou z Petrohradu, asistent Igor Nikitin trénuje CSKA.

Navzdory nezpochybnitelné síle a sehranosti však sborná na listopadovém turnaji nezvítězila. Se dvěma soky včetně Česka zametla, ale domácí Finsko neporazila. "Našim bych dal dvojku s minusem," prohlásil legendární Boris Michajlov pro deník Sovětskij sport.

Alexandr Ovečkin a další hvězdy NHL na domácí olympiádě v Soči zklamali, skončili pátí. Východní velmoc čeká na zlato z OH od roku 1992.
Alexandr Ovečkin a další hvězdy NHL na domácí olympiádě v Soči zklamali, skončili pátí. Východní velmoc čeká na zlato z OH od roku 1992. | Foto: Reuters

Nutno dodat, že některé opory zůstaly doma. Pavel Dacjuk kvůli zranění, Ilja Kovalčuk zkrátka nedostal pozvánku, což nesl nelibě. Dorazit ještě nemohl Vadim Šipačov, jenž tou dobou dokončoval útěk z Las Vegas. V Petrohradu podepsal smlouvu do konce ročníku pouze za půl milionu dolarů.

SKA je tudíž ještě silnější. V lize trhá rekordy a vyhrálo 32 z 35 zápasů. Na hry do Pchjongčchangu může vyslal zhruba tucet hokejistů.

Cíl je zřejmý - po 26 letech ukořistit olympijské zlato. "Každá medaile je důstojný výsledek, ale my očekáváme jedině vítězství," řekl v rozhovoru pro agenturu R-Sport ruský ministr sportu Pavel Kolobkov. 

Nerovné podmínky

Systém jedné až dvou klubových základen pro ruskou reprezentaci nemá v postkomunistické éře obdoby. Realizovatelný je díky tomu, že v KHL se mísí sportovní, ale i obchodní a politické zájmy. Velkou roli hraje státní plynárenský gigant Gazprom.

Zatímco některé kluby jsou na hraně krachu, Petrohrad míří ke třetímu titulu ve čtyřech letech. 

Ne všichni ale jásají. "Nedostatek konkurence a rovných podmínek zabíjí zájem o sport," říká na rovinu o Kontinentální lize ministr Kolobkov.

A pokračuje: "Víte, čím je zajímavá NHL? Každý tam může porazit každého. Je to nepředvídatelné. Týmy KHL musí být alespoň na podobné úrovni. Pokud fanoušek na začátku sezony ví, kdo získá titul, proč by chodil na stadion?"

Vedení ruské soutěže chce propast mezi kluby vyřešit tím, že během dalších let vyškrtne nejslabší účastníky (více zde). Otázkou zůstává, jak silný zůstane Petrohrad.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy