"Dělá, jako kdyby vyhráli Stanley Cup." Rittich popudil hvězdu a přiživil svár klubů

jzp jzp
2. 2. 2020 17:28
Hokejová NHL aktuálně nezná větší tahák než "bitvu o Albertu", která poslední dobou překypuje slovními přestřelkami a bitkami. Emoce neutuchají i díky českému brankáři Davidu Rittichovi z Calgary.
Nájezdy, v nichž David Rittich svým oslavným gestem podráždil Leona Draisaitla. | Video: Youtube.com

Sobotní klání proti Edmontonu mu nevyšlo. Po třetině a pár minutách inkasoval Rittich čtyřikrát a šel střídat. Za posměšků z lavičky soupeře.

Nesportovní chování? Ne tak docela.

Edmontonští si zapamatovali, co český gólman předvedl tři dny dozadu. Na půdě rivala z Alberty vychytal výhru 4:3 po nájezdech. A když zneškodnil finální pokus Leona Draisaitla, nejproduktivnějšího muže ligy, pohleděl na něj a pyšně vyhodil hokejku do vzduchu (viz video výše).

"Nevím, proč jsem to udělal. Prostě jsem chtěl změnit oslavu. Udělal jsem, co jsem udělal," vysvětloval Rittich. Spoluhráči už jsou na jeho temperament zvyklí.

Ne tak Draisaitl. "Je to neuctivé," reagovala superhvězda v sobotu. "Nastřelili jsme (v nájezdech, pozn. red) dvě tyčky a on slaví, jako kdyby vyhráli Stanley Cup. Chápu. Byli nadšení. Právě vyhráli. Ale příště ukaž trochu respektu."

Mírnější slova volil edmontonský brankář Mike Smith, který ještě před rokem chytal právě za Calgary. "Nebudu tady začínat mediální cirkus. Poštěstilo se mi s Ritterem hrát, takže k němu mám vztah," líčil. "Je to temperamentní kluk, ale někdy možná zachází příliš daleko."

Někteří fanoušci Edmontonu po sobotním mači mluvili o karmě. Rittich večer protrpěl až do konce. Kvůli nečekanému vyloučení kolegy Cama Talbota šel znovu do brány a lovil z ní další dva puky. Celková úspěšnost - 79 procent.

Edmontonští venku drtivě zvítězili 8:3.

Zápas bavil nejen z pohledu skóre. Někteří vzali "bitvu o Albertu" doslovně. Rozhodčí rozdali přes sto trestných minut, sledovali hned tři bitky a řadu menších strkanic.

Nejvíc publikum hučelo, když vytáhli holé pěsti Talbot a Smith. Ano, brankáři. Prvně jmenovaného nejdřív rozezlil dotěrný Sam Gagner, kterého několikrát udeřil. Pak si u zadního mantinelu vyhlédl další oběť. To už hromadná mela jela naplno. Z druhé brány proto vyjel Smith, jehož výzvu rozezlený Talbot přijal. Leč možná neměl. Po několika ranách upadl na led. NHL viděla první bitku gólmanů po šesti letech.

Bitka brankářů Cama Talbota a Mikea Smitha. | Video: Youtube.com

Nejtřaskavější rivalita v lize

Rivalita mezi Calgary a Edmontonem tak neutichá, naopak. Živí ji fakt, že města z kanadské provincie Albert od sebe dělí jen tříhodinová cesta autem a dva body v tabulce NHL. Oba kluby hrají Pacifickou divizi, oba usilují o play off.

Emoce naplno zažehl druhý z pěti vzájemných zápasů ve stávající sezoně. Konal se v půlce ledna.

Matthew Tkachuk, mladá hvězda Calgary, přitvrdil hru, přičemž si vyhlédl edmontonského tvrďáka Zacka Kassiana. Uštědřil mu dva kontroverzní bodyčeky. Když ale dostal výzvu k bitce, nepřijal ji. Nechal do sebe bušit. I díky přesilovce, kterou tím získal, Calgary vyhrálo 4:3.

Kassian dostal dva menší tresty a jeden osobní. Později přibyla stopka na dvě utkání, což většina fanoušků kritizovala.

"Tkachuk je dost dobrý hokejista, ale taky pěkný sráč (přesněji použil anglické slovíčko pussy)," spustil Kassian. "Je přímo definicí tohohle výrazu. Před dvěma roky se se mnou nechtěl prát, protože jsem byl chlápek ze čtvrté lajny. Teď ale mám 13 gólů (momentálně už 14). Na co se vymluví tentokrát?"

O sedm let mladší Tkachuk reagoval po svém: "Jestli nechce dostávat bodyčeky, tak ať se mi neplete do cesty."

"Nebudu si stěžovat na hity. Je to hokej. Tvrdá hra," opáčil s odstupem Kassian. "Ale když si hraješ s ohněm, nakonec se spálíš. Pustil se do špatného chlápka. Nevím, jestli si uvědomuje, že jsme ve stejné divizi a že já mám skvělou paměť."

K odvetě došlo na konci ledna. V klání, které Rittich zakončil kontroverzní oslavou, Tkachuk konečně přijal Kassianovu nabídku. A šarvátku jasně prohrál.

Tím však rivalita neochladla, jak ukázalo sobotní šílenství. Na další "bitvu o Albertu" si ale natěšení diváci musejí počkat, proběhne až v dubnu na konci základní části.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala v Salisbury v roce 2018.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Počet plně zaměstnaných lidí v zemědělství klesl za 20 let téměř o polovinu, uvedl ČSÚ

Pracovníků v zemědělství ubylo za 20 let o 26,9 procenta na 176 815 lidí. Po přepočtení na plně zaměstnané jde o úbytek o 45,3 procenta na 95 372 osob. Na úterní tiskové konferenci ohledně zemědělského sčítání, tedy tzv. Agrocenzu, zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ). V podnicích fyzických osob se zvýšil počet rodinných pracovníků o 4,3 procentního bodu na 38,9 procenta.

Snížila se naopak výměra některých plodin jako pšenice či ječmene na úkor plodin pěstovaných mimo jiné na technické účely, jako jsou kukuřice nebo řepka. "Od roku 2000 se snížil podíl orné půdy ze 75,9 procenta na 70,8 procenta, naopak podíl trvalých travních porostů vzrostl z 22,8 procenta na 28 procent. Rozšířily se výměry vinic, naopak ubylo chmelnic a ovocných sadů. Z plodin pěstovaných na orné půdě přibyly plochy oseté kukuřicí, řepkou nebo sójou na úkor pšenice, ječmene, plodin sklízených na zeleno nebo brambor," upozornil předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy