Děláte si ze mě srandu? pálil brankář. Po mizerné sezoně se objevil mezi hvězdami

jzp jzp
2. 7. 2022 9:10
Návrat do hokejové NHL mu vůbec nevyšel, a tak ukončil kariéru. Podle některých však Tuukka Rask zářil. I sám brankář se pochvalným reakcím divil.
Tuukka Rask odehrál celou kariéru v NHL za Boston.
Tuukka Rask odehrál celou kariéru v NHL za Boston. | Foto: Reuters

Nejlepším gólmanem uplynulého ročníku NHL je Igor Šesťorkin z Rangers, který vyhrál Vezinovu trofej a zároveň pronikl do prvního All Star týmu. V tom druhém je Jacob Markström z Calgary.

Minimálně jeden hlas však dostalo hned 13 brankářů. A je mezi nimi i 35letý Rask, který v základní části odchytal čtyři zápasy s mizernou úspěšností zákroků kolem 84 procent.

Když se o hlasování dozvěděl, nestačil se divit. "To ty jsi mě tam napsal?" obrátil se na jednoho z přítomných novinářů. "Že ne? Možná jsem si dal hlas já sám," vtipkoval.

"Z mé strany to byla vážně skvělá sezona," pokračoval ironicky. "Někdo na ulici mě tuhle vlastně oslovil s tím, že jsem měl skvělou sezonu. A já na to: 'Děláš si ze mě p..el? Cože?''

Jelikož hlasování o trofejích je transparentní, dá se dohledat, že Raskovi dala hlas novinářka Giana Hanová z deníku The Philadelphia Inquirer. Na lístku se třemi jmény ho zařadila za Andreje Vasilevského a Šesťorkina.

Rask byl dlouhé roky jedničkou Bostonu a hvězdou celé soutěže. Před posledním ročníkem však musel podstoupit operaci kyčle. Do brány se nakonec vrátil až v lednu a hned v únoru kvůli špatným výkonům a pokračujícím zdravotním problémům ukončil kariéru.

V NHL odchytal 564 duelů a procentuální úspěšnost zákroků vytáhl na ohromující číslo 92,1. Z gólmanů s alespoň pěti sty zápasy je lepší jen legendární Dominik Hašek.

Vezinovu trofej pro brankáře roku vyhrál Rask jednou, stejně tak Stanley Cup - ovšem jen v roli dvojky za Timem Thomasem. V dalších dvou finálových účastech jako gólman číslo jedna neuspěl.

Za Boston odchytal celou kariéru v NHL, přestože v draftu 2005 si ho na 21. pozici zamluvilo Toronto.

Přesun, který fanoušky torontských Maple Leafs dodnes straší, přišel hned o rok později. Toronto tehdy shánělo okamžitou náhradu za veterána Eda Belfoura, jemuž skončila smlouva, a v Bostonu si vyhlédlo Andrewa Raycrofta, který se po zisku Calder Trophy pro nováčka roku trápil a potřeboval nový impulz. Navíc mu v rozletu bránil skvěle chytající Thomas.

Podle Jeffa Gortona z tehdejšího managementu Bruins nabídlo Toronto za Raycrofta jednu ze svých brankářských nadějí. Vedle Raska to byl ještě Justin Pogge.

Boston si vybral Raska a výměnu vyhrál na celé čáře. Získal jednoho z nejlepších gólmanů povýlukové éry, zatímco Raycroft v Torontu (ani jinde) neožil a Pogge do NHL jen nakoukl.

Rask u Bruins zůstal i po kariéře, dělá ambasadora klubu. Také projevil zájem o mentorování 23letého brankáře mužstva Jeremyho Swaymana, ale trenérem gólmanů na plný úvazek se v bližší době nestane.

Místo toho vozí děti do školy nebo na hodiny tance a hraje golf. "Je to skvělé," pochvaluje si. S manželkou a třemi dcerami stráví přes léto šest týdnů v rodném Finsku, ale jinak zapouští kořeny na předměstí Bostonu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

před 4 hodinami

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy