Násilník, nebo oběť režimu? Ruská megahvězda má problém, Česku to může na OH pomoct

jzp jzp
23. 2. 2021 14:08
Hokejový svět řeší šokující zprávu. Hvězdný Artěmij Panarin z Rangers měl před lety zbít mladou ženu. Mnozí však pochybují, že obvinění má reálné základy a berou ho spíš jako odvetu za útočníkovy politické názory.
Artěmij Panarin z Rangers je pro ruskou vládu nepohodlnou celebritou.
Artěmij Panarin z Rangers je pro ruskou vládu nepohodlnou celebritou. | Foto: Reuters

S peprnou historkou totiž přišel kontroverzní trenér a bývalý bitkař Andrej Nazarov, a to v rozhovoru pro bulvární deník Komsomolskaja pravda, který v minulosti spekuloval například o tom, zda útok islámských teroristů na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo nezorchestrovaly Spojené státy.

Nazarov, jenž dřív zaujal útokem na diváky nebo házením lahve po rozhodčích, tvrdí, že když trénoval Čechov, jeho tehdejší svěřenec Panarin silně přešlápl. Na konci roku 2011 měl po nepovedeném zápase v Lotyšsku vyrazit do hotelového baru a zbít 18letou ženu tak, že skončila na zemi.

Případ podle Nazarova řešila policie a Panarina zachránil od záznamu v rejstříku a dalších potíží až úplatek ve výši 40 tisíc euro (asi milion korun).

Obvinění přišlo v době, kdy ke konci kariéry v NHL stačí jako v případě Brendana Leipsica sexistické komentáře uniklé ze soukromé konverzace.

Panarin už má navíc za sebou jiný prohřešek, který se v zámoří jen tak neodpouští. V ruské televizi prohlásil, že by se nikdy nemohl vyspat s černoškou, čehož s odstupem "hluboce litoval".

Současnou kauzu však provázejí pochybnosti. Panarin vinu odmítá a vzal si volno; nejspíš proto, že má starost o svou rodinu žijící v Rusku. Není jasné, kdy se vrátí na led, ovšem Rangers za ním stojí. Nazarovovu historku považují za politicky motivovanou, neboť ruský křídelník v minulosti kritizoval svého prezidenta Vladimira Putina a nedávno vyjádřil podporu opozičníkovi Alexeji Navalnému.

"Děláme chybu, když k současnému prezidentovi vzhlížíme jako k supermanovi," řekl Panarin v červenci předminulého roku. "Je stejný jako my, vlastně se dá říct, že on má sloužit nám. Já ho jako supermana nevnímám." 

Nazarov, jenž vládnoucí ruský režim podporuje, je stále jediným zdrojem peprné historky. Mluvčí hotelu, kde mělo k napadení dojít, ji vyvrátil. Stejně jako oslovení Panarinovi spoluhráči z Čechova.

Olympijský otazník

Devětadvacetiletý Panarin je momentálně jedním z nejlepších ruských hokejistů. V minulé sezoně nastřádal v 69 zápasech 95 bodů (32+63) a v hlasování o Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče NHL skončil třetí před Davidem Pastrňákem.

Jen jeden ruský hokejista nasbíral za posledních pět let víc bodů, a to Nikita Kučerov z Tampy. 

Vzhledem k současným událostem však někteří pochybují, že Panarin pronikne do ruské nominace na olympiádu, která v Číně vypukne už za rok a kde nejspíš nastoupí hvězdy NHL.

Naposledy Panarin reprezentoval na mistrovství světa 2017, kde vyhrál bronz a byl nejproduktivnějším mužem celého šampionátu. Od té doby měl vždy povinnosti v play off NHL.

Jestliže Rusko Panarina pod pěti kruhy, kde nastoupí také proti Česku, oželí, přibydou mu v ofenzivě další problémy. Už teď trpí oslabeným středem útoku, kde kvůli trestu za užití kokainu nemůže hrát Jevgenij Kuzněcov. Vedle Jevgenije Malkina tak sborná nebude mít žádného elitního centra.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Křeslo zbývajícího, šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po druhém kole úterní tajné volby neobsazené

Křeslo šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po další tajné volbě neobsazené. Havlíček (ANO) a Okamura (SPD) neuspěli ani ve druhém kole.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kubánské úřady poprvé potvrdily, že v souvislosti s protivládními demonstracemi z loňského července stíhají stovky lidí

Oficiální místa dosud zprávy o zadržených nekomentovala, organizace na ochranu lidských práv ale referovaly o rozsáhlé represi a americké ministerstvo zahraničí mluvilo o stovkách lidí ve vězení.

Podle prohlášení, které dnes otiskl vládní deník Granma, za demonstrace bylo stíháno 790 osob. Zhruba 80 jich nakonec úřady neobvinily a 172 již bylo odsouzeno. Nejčastějšími obviněními jsou poškozování cizí věci, násilí proti úřední osobě či narušování veřejného pořádku. Zhruba 70 procent obviněných je ve vazbě. Mezi stíhanými jsou i desítky nezletilců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šéfkou Klicperova divadla zůstává na dalších šest let Mikulková

Klicperovo divadlo v Hradci Králové nadále povede dosavadní ředitelka Eva Mikulková. V konkurzu porazila bývalého šéfa pražského Národního divadla Daniela Dvořáka a divadelníka Josefa Jana Kopeckého. Rozhodnutí výběrové komise v úterý schválila správní rada, která Mikulkovou potvrdila ve funkci na dalších šest let.

"Pandemie ze všeho nejvíce nepřeje kultuře a pro divadla a další kulturní instituce je to mimořádně těžká doba, proto je dobře, že tým kolem paní ředitelky bude moci pokračovat," říká náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová z hnutí Východočeši.

Divadlo mělo před pandemií rozpočet okolo 70 milionů korun, vloni 65 milionů. Financují jej z největší části město Hradec Králové a dále Královéhradecký kraj s ministerstvem kultury. Mikulková jej vede od roku 2015.

Zdroj: ČTK
Další zprávy