Ne kiksům sudích. NHL zásadně rozšiřuje video. Zabijeme ducha hry, varuje Fasel

jzp jzp
27. 6. 2019 0:01
Kdyby pravidla, která hokejová NHL zavádí od příští sezony, platila už v minulých měsících, Stanley Cup by možná slavilo jiné mužstvo.
Nepřesně odpískaný zákrok na Joea Pavelskiho zamíchal s vývojem sedmého zápasu 1. kola play off mezi San Jose a Vegas.
Nepřesně odpískaný zákrok na Joea Pavelskiho zamíchal s vývojem sedmého zápasu 1. kola play off mezi San Jose a Vegas. | Foto: ČTK

Jeden z nejlepších zápasů uplynulého play off NHL byl zároveň jedním z nejkontroverznějších. Vegas v rozhodujícím klání prvního kola proti San Jose vedlo 3:0 a směřovalo k postupu. Cody Eakin pak ale daroval soupeři sestřelením Joea Pavelskiho pětiminutovou přesilovku. San Jose během ní otočilo na 4:3 a nakonec zvítězilo 5:4 v prodloužení.

Parádní zmrtvýchvstání mělo šrám - Eakinův prohřešek rozhodně nezasluhoval pětiminutový trest. "Omlouváme se," utěšovali rozzlobené Vegas ligoví zástupci.

Zároveň začali pracovat na tom, aby v budoucnu ke stejné hrubce nedošlo. Od nového ročníku se tak všechny vyšší tresty budou okamžitě přezkoumávat (výjimkou jsou dvě plus dvě minuty za vysokou hůl). Rozhodčí na základě videa můžou trest snížit třeba na dvě minuty, nikoliv ho úplně zrušit.

Je tedy možné, že s tímto pravidlem by Vegas před dvěma měsíci uhájilo náskok, postoupilo a zamíchalo pavoukem vyřazovacích bojů. Třeba by pak jásal se Stanleyovým pohárem jiný tým.

Protože kontroverzí během play off nastalo víc, úpravy pravidel obecně rozšiřují použití videa.

Například střídačka bude moct neomezeně využívat trenérské výzvy. A už nikoliv pouze u ofsajdů a postavení útočícího hráče v brankovišti. Novinkou jsou chybně neodpískané situace v útočném pásmu. Pokud kouč usoudí, že rozhodčí před gólem přehlédli nahrávku rukou, škrtnutí kotouče o ochrannou síť či odehrání puku vysokou holí, může protestovat.

Aby někteří pravidlo nezneužívali, neúspěšná trenérská výzva skončí dvouminutovým trestem. Každá další ze stejné kategorie pak vyústí ve dvojnásobný menší trest.

Právě rozšiřování videa na úkor úsudku sudího kritizoval během mistrovství světa na Slovensku šéf IIHF René Fasel: "Když hráč netrefí prázdnou bránu, nediskutujeme o tom. Prostě udělal chybu. Rozhodčí ale nemá právo udělat chybu. S přezkoumáváním každé situace, při níž hraje roli lidský úsudek, nakonec dojdeme k tomu, že sudí nebude moct bez videa ani odpískat faul. Tím zabijeme ducha hry. Nedává smysl, pokud by jednou běžný zápas trval čtyři hodiny."

"Do budoucna je důležité se všemi diskutovat o tom, jakým směrem se chceme vydat a jestli otevřít Pandořinu skříňku," pokračoval dlouholetý funkcionář. "Preferuji, aby rozhodnutí na ledě dělal rozhodčí, protože má určité cítění. Například v prodloužení ženského finále USA - Finsko byl uznaný gól, ale po přezkoumání najednou neplatil. Hodně složitá situace k posouzení."

Přestože NHL většinou udává trendy, někdy jde Evropě naproti. Třeba v tom, že od nové sezony bude dvěma minutami trestat hokejisty hrající bez přilby. Ti budou moct - na rozdíl od mezinárodních pravidel - alespoň dokončit akci, ale pak už musejí odjet na střídačku nebo si ztracenou helmu nasadit.

Další změny se týkají například posunutí brány. Pokud ji gólman při soupeřově úniku vychýlí ze správného postavení, útočícímu mužstvu se automaticky připíše gól.

Zbystřit musejí také hráči v poli. Jestliže některý z nich posune bránu (a je jedno, jestli úmyslně, nebo ne) a způsobí přerušení hry, připraví svůj mančaft o možnost střídání. Druhý tým si pak bude moct vybrat, na kterém kruhu v útočném pásmu proběhne vhazování.

Do jaké míry zamezí úpravy kontroverzím, ukáže příští sezona.

Po tomto zákroku na Pavelskiho nastartovalo San Jose senzační obrat. | Video: Youtube.com
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy