"Pasta už je al dente." Česká hvězda má nakročeno do Síně slávy, překvapuje i trenéra

jzp jzp
21. 11. 2023 17:50
Je mu teprve 27 let a nachází se v prvním roce své osmileté smlouvy s bostonskými Bruins. Přesto už má David Pastrňák nakročeno do Síně slávy v Torontu, kam dosud pronikli pouze dva čeští hokejisté.
David Pastrňák v dresu Bostonu
David Pastrňák v dresu Bostonu | Foto: Reuters

Zmíněnými šťastlivci jsou Dominik Hašek a Václav Nedomanský.

Po ukončení kariéry, což je podmínka pro vstup, se bezpochyby dočká ještě Jaromír Jágr, šanci má také Patrik Eliáš. To je ale vše. Místo v elitním spolku náleží jen těm nejlepším z nejlepších.

Proto je zajímavé, že už teď by mezi tuto smetánku pronikl Pastrňák, alespoň podle projektu Adjusted Hockey, který na základě rozsáhlých dat zkoumá, jestli daný hráč do Síně slávy patří, nebo ne.

Podle tohoto modelu, jenž zohledňuje, ve které éře hokejista hrál, kolik bodů sbíral, jak moc oproti ostatním dominoval nebo kolik individuálních cen získal, je hraničním standardem pro vstup do Síně slávy 235 bodů. Od 250 bodů se pak dá hovořit o jasných kvalifikantech.

Pastrňák je zatím na 271 bodech, čili přesně na úrovni Jágrova centra z Pittsburghu Rona Francise.

"Pasta už je al dente a brzy by měl být připravený k podávání v Síni slávy," napsal autor projektu Paul Pidutti.

Pastrňák si ještě může pohoršit, stane se tak, pokud mu výrazně klesne bodová produkce. Pravděpodobnější ale je, že kariéru zakončí s vyšším číslem než 271. Ve 27 letech má k růstu veškeré předpoklady.

V aktuální sezoně, kdy mu začala běžet monstrózní osmiletá smlouva s roční gáží 11,25 milionu dolarů, má po 17 zápasech senzačních 29 bodů (12+17). Na čelo ligové produktivity ztrácí bod, v tabulce střelců jsou to dva góly.

Kdyby zběsilé tempo udržel, zakončil by základní část se 140 body. V té minulé jich sesbíral 113 (61+52).

Nejlepší český hokejista současnosti září tak moc, až překvapuje hlavního trenéra Bostonu Jima Montgomeryho.

"Myslel jsem, že sbírání bodů pro něj teď bude těžší," prohlásil nedávno kouč s odkazem na skutečnost, že přes léto Pastrňák přišel o své oblíbené centry Patrice Bergerona a Davida Krejčího, kteří kvůli pokročilému věku dali NHL sbohem.

Že dvojice hvězdných veteránů skončí, Montgomery tušil už na konci minulého ročníku.

Dělalo mu to starosti. Pastrňáka proto při výstupním pohovoru upozorňoval, že se toho hodně změní a že bostonská hra bude mnohem víc stát na něm. "On se na mě podíval a spustil: Jasně, počítám s tím. Nedělej si starosti," přiblížil Montgomery jejich konverzaci.

"A teď si starosti skutečně nedělám," dodal.

Pastrňák v nové sezoně zpravidla nastupuje vedle Pavla Zachy, ale dokáže najít společnou řeč i s dalšími centry Charliem Coylem a nováčkem Mattem Poitrasem.

I když více než v minulosti funguje v lajně jako tvůrce hry, na střílení branek ani zdaleka nezapomněl. Momentálně má náběh na 58 tref. Zámořská média proto spekulují, jestli podruhé v řadě pokoří 60gólovou metu, což je kousek, který NHL moc nezná.

Naposledy ho vystřihl Pavel Bure. Před 30 lety. Předtím to zvládlo pouhých sedm hráčů - Wayne Gretzky, Brett Hull, Mike Bossy, Mario Lemieux, Phil Esposito, Jari Kurri a Steve Yzerman.

O tom, že jde o opravdovou raritu, svědčí i výčet hokejistů, kteří dvě 60gólové sezony v řadě nikdy nezvládli. Patří sem Gordie Howe, Jaromír Jágr či Alexandr Ovečkin, podle některých názorů nejlepší střelec hokejové historie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy