Volný Kovalčuk by mohl k Čechům, ale budí rozpaky: Už na olympiádě byl moc pomalý

jzp jzp
21. 12. 2019 16:55
Hokejový kanonýr Ilja Kovalčuk zpátky do Ruska nespěchá. Po neslavném konci v Los Angeles by mohl najít práci v jiném klubu zámořské NHL. Podle více zdrojů má zájem Boston.
Ilja Kovalčuk v dresu Los Angeles.
Ilja Kovalčuk v dresu Los Angeles. | Foto: Reuters

Nad 36letým útočníkem, který kvůli špatným výkonům měsíc a půl nehrál a skončil na dlažbě, by za normálních okolností každý generální manažer mávl rukou.

Když ale jde o Kovalčuka, mnozí pookřejí. Ruský křídelník má velmi poutavý životopis - v nejlepší lize světa nasázel stovky gólů, chvíli dělal kapitána.

Los Angeles s ním spokojené nebylo, a tak s ním po týdnech nejistoty ani ne v půlce spolupráce rozvázalo tříletou smlouvu na téměř 19 milionů dolarů. Ještě předtím mu vyplatilo bonus 2,65 milionu.

Nyní je Kovalčuk volný a může si vybírat další angažmá. Rád by zůstal v NHL, nejlépe v ambiciózním klubu. A protože je ochotný akceptovat minimální plat v řádu stovek tisíc, možných zájemců je dost.

Zámořská média zmiňují Boston, Philadelphii, Pittsburgh, Islanders, Dallas či San Jose. Některé spekulace vycházejí čistě z potřeb daných klubů, jiné mají oporu ve zdrojích konkrétních novinářů.

Pittsburgh už dal veřejně ruce pryč. Jeho generální manažer Jim Rutherford jasně řekl, že o Kovalčuka nestojí.

Boston měl o hvězdného Rusa zájem dřív. A tužba podle všeho nevyhasla. Shodli se na tom Igor Eronko z deníku Sport-Express a známý kanadský novinář Pierre LeBrun.

Bruins mají senzační elitní lajnu v čele s nejlepším ligovým střelcem Davidem Pastrňákem, ale druhá formace je změnám neustále otevřená.

Trenéři permanentně hledají ideální parťáky k centrovi Davidu Krejčímu, jenž na všechno sám nestačí. Postrádá hlavně kvalitní pravé křídlo.

"Brad Ritchie není produktivní a David Backes je jasně za zenitem," napsala Marisa Ingemiová z listu Boston Herald. V potenciálním podpisu Kovalčuka vidí smysl, na druhou stranu podotýká: "Dokáže střílet góly, ale Bruins preferují všestranné hokejisty."

Kovalčuk v Los Angeles odehrál dohromady 81 duelů, v nichž bodoval 43krát (19+24). Také ale nastřádal 36 minusových bodů, což neznačí dobrou práci v obraně.

Defenzivní hra navíc není jediným problémem stárnoucího Rusa.

"Podrobně jsem ho sledoval na olympiádě před dvěma roky a už tehdy byl příliš pomalý," pronesl televizní analytik Colby Cohen, když komentoval útočníkův možný příchod do Philadelphie. "Nedominoval ani proti slabším soupeřům."

Philadelphii, za níž z Čechů nastupují Jakub Voráček a David Kaše, by přišel vhod křídelník, neboť Oskaru Lindblomovi skončila sezona kvůli rakovinovému onemocnění.

"Fakt, že (Kovalčuk) nebude stát moc, z něj dělá málo rizikovou investici, která může přinést velký zisk," stojí v komentáři deníku The Philadelphia Inquirer. "Druhou stránkou věci je, že by mohl rozvrátit soudržnou kabinu a sebrat čas na ledě mladším hráčům."

Jestliže už se Kovalčuk v zámoří neuchytí, nezůstane bez práce dlouho. Zamířit může například do ruského Omsku, od něhož má podle Eronka přichystanou lukrativní smlouvu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy