Volný Kovalčuk by mohl k Čechům, ale budí rozpaky: Už na olympiádě byl moc pomalý

jzp jzp
21. 12. 2019 16:55
Hokejový kanonýr Ilja Kovalčuk zpátky do Ruska nespěchá. Po neslavném konci v Los Angeles by mohl najít práci v jiném klubu zámořské NHL. Podle více zdrojů má zájem Boston.
Ilja Kovalčuk v dresu Los Angeles.
Ilja Kovalčuk v dresu Los Angeles. | Foto: Reuters

Nad 36letým útočníkem, který kvůli špatným výkonům měsíc a půl nehrál a skončil na dlažbě, by za normálních okolností každý generální manažer mávl rukou.

Když ale jde o Kovalčuka, mnozí pookřejí. Ruský křídelník má velmi poutavý životopis - v nejlepší lize světa nasázel stovky gólů, chvíli dělal kapitána.

Los Angeles s ním spokojené nebylo, a tak s ním po týdnech nejistoty ani ne v půlce spolupráce rozvázalo tříletou smlouvu na téměř 19 milionů dolarů. Ještě předtím mu vyplatilo bonus 2,65 milionu.

Nyní je Kovalčuk volný a může si vybírat další angažmá. Rád by zůstal v NHL, nejlépe v ambiciózním klubu. A protože je ochotný akceptovat minimální plat v řádu stovek tisíc, možných zájemců je dost.

Zámořská média zmiňují Boston, Philadelphii, Pittsburgh, Islanders, Dallas či San Jose. Některé spekulace vycházejí čistě z potřeb daných klubů, jiné mají oporu ve zdrojích konkrétních novinářů.

Pittsburgh už dal veřejně ruce pryč. Jeho generální manažer Jim Rutherford jasně řekl, že o Kovalčuka nestojí.

Boston měl o hvězdného Rusa zájem dřív. A tužba podle všeho nevyhasla. Shodli se na tom Igor Eronko z deníku Sport-Express a známý kanadský novinář Pierre LeBrun.

Bruins mají senzační elitní lajnu v čele s nejlepším ligovým střelcem Davidem Pastrňákem, ale druhá formace je změnám neustále otevřená.

Trenéři permanentně hledají ideální parťáky k centrovi Davidu Krejčímu, jenž na všechno sám nestačí. Postrádá hlavně kvalitní pravé křídlo.

"Brad Ritchie není produktivní a David Backes je jasně za zenitem," napsala Marisa Ingemiová z listu Boston Herald. V potenciálním podpisu Kovalčuka vidí smysl, na druhou stranu podotýká: "Dokáže střílet góly, ale Bruins preferují všestranné hokejisty."

Kovalčuk v Los Angeles odehrál dohromady 81 duelů, v nichž bodoval 43krát (19+24). Také ale nastřádal 36 minusových bodů, což neznačí dobrou práci v obraně.

Defenzivní hra navíc není jediným problémem stárnoucího Rusa.

"Podrobně jsem ho sledoval na olympiádě před dvěma roky a už tehdy byl příliš pomalý," pronesl televizní analytik Colby Cohen, když komentoval útočníkův možný příchod do Philadelphie. "Nedominoval ani proti slabším soupeřům."

Philadelphii, za níž z Čechů nastupují Jakub Voráček a David Kaše, by přišel vhod křídelník, neboť Oskaru Lindblomovi skončila sezona kvůli rakovinovému onemocnění.

"Fakt, že (Kovalčuk) nebude stát moc, z něj dělá málo rizikovou investici, která může přinést velký zisk," stojí v komentáři deníku The Philadelphia Inquirer. "Druhou stránkou věci je, že by mohl rozvrátit soudržnou kabinu a sebrat čas na ledě mladším hráčům."

Jestliže už se Kovalčuk v zámoří neuchytí, nezůstane bez práce dlouho. Zamířit může například do ruského Omsku, od něhož má podle Eronka přichystanou lukrativní smlouvu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy