Jsi moc malý, na NHL nemáš, slýchával Atkinson. Teď jde prcek z Columbusu ve stopách St. Louise

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
2. 2. 2017 12:51
Malej, ale šikovnej. Tato slova platí pro útočníka Columbusu Cama Atkinsona beze zbytku. Měří pouhých 173 centimetrů a patří k nejmenších hráčům v lize. Ani to mu však nezabránilo v cestě za slávou. Následovník Martina St. Louise je tváří úspěchu Blue Jackets. Vždycky to ale v jeho kariéře tak růžové nebylo.
Výška: 173 centimetrů. Nevadí.
Výška: 173 centimetrů. Nevadí. | Foto: ČTK

Columbus – Má absolutně totožné tělesné proporce jako předloni kariéru ukončivší veterán Martin St. Louis. Zda jej však napodobí i cenami, kanadskými body a prstenem pro vítěze Stanleyova poháru, zůstává zatím otázkou. Našlápnuto má ale Cam Atkinson výborně.

S kanadským členem Triple Gold Clubu ho pojí množství faktů. Oba měří jen 173 centimetrů a váží shodně 82 kilogramů. Oba v začátcích kariéry prošli juniorskou NCAA. Oba jsou pravá křídla a oběma v draftech kluby příliš nevěřily. Atkinsona si vzal Columbus až v 6. kole jako 157. v pořadí. St. Louise si dokonce nevybral vůbec nikdo.

Přesto se stali vůdčími postavami svých týmů. Jednoho i druhého totiž zdobí talent a především obrovská vůle a odhodlání. Tahoun Blue Jackets má také stejného kondičního kouče Bena Prentisse i hlavního trenéra, který udělal hvězdu ze St. Louise - svérázného Johna Tortorellu.

"Cam našel kouče, který rozumí jeho hře a posouvá ho o level výš. Pracuje extrémně tvrdě a teď přichází čas, kdy sklidí ovoce své dřiny," chválí svého kamaráda St. Louis.

Jiní už zářili, on se bil o místo

Cestu do nejslavnější hokejové ligy světa ale neměl Atkinson jednoduchou. Ještě dvě sezony po draftu hrál jen juniorskou ligu, pak se roky plácal v AHL. V prvním týmu Columbusu se natrvalo usadil až ve 24 letech.

"Dlouho jsem poslouchal, že s mojí výškou nemám šanci se do NHL prosadit. Tyhle řeči ale byly mým palivem, byl to můj oheň. V sobě jsem si vybudoval jistou herní aroganci. To ze mě udělalo hráče, jakým jsem dnes," zamýšlí se Atkinson.

I proto má možná za celou kariéru více branek než asistencí. Nikdo mu však nic nevyčítá. Nedá se říct, že by nehrál týmově. Jen si je jasně vědom své úlohy - střílel góly.

Takhle se trefil minulý týden do síte Ottawy:

To uměl vždycky, ač byl obvykle o hlavu menší než všichni ostatní. "Byl absolutně nejmenší, vždycky a všude, kam jsme přišli," vzpomíná jeho otec, který jej až do juniorského věku trénoval. Důraz kladl zejména na bruslení, šikovnost a herní chytrost, tedy vlastnosti, jimiž by vykompenzoval svou výšku.

Letos Atkinson zažívá zatím životní, přelomovou sezonu. Ve 49 zápasech už posbíral 46 bodů (24+22). K loňskému bodovému maximu mu chybí už jen sedm bodů. A to ještě nejsou odehrány ani dvě třetiny základní části.

Hvězda v ústraní

Pokud bude hokejový Napoleon pokračovat v nastoleném rytmu, mohl by se dostat až k hranici 40 gólů. Hraje v elitní formaci, chodí na přesilovky. Za to může vděčit nejsou sobě, ale taky Tortorellovi. On v něm viděl potenciál a doluje z něj absolutní maximum.

"Když Torts přicházel do Columbusu, Cam hned volal Martymu (St. Louisovi) a vyptával se na něj. Marty mu řekl tohle: 'Bude tě milovat. Hrej jak umíš a on tvou práci ocenění.' A stalo se," prozradil Atkinson senior.

Když se dnes jeho syna zeptáte, jak je možné, že to s tak svérázným, místy až bláznivým koučem vydrží, vyhrkne bez přemýšlení: "Nikdy jsem totiž nepoznal lepšího!"

Atkinson se veze na vlně letošní parádní jízdy Modrokabátníků. Je jejich nejproduktivnějším hráčem, tváří jejich úspěchu. Není ale klasickou hvězdou. Nepatří mezi obletované sympaťáky, nehraje ve slavném týmu. Pořád je tak trochu v ústraní. Ne však na dlouho.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Ukrajina začala vyšetřovat údajné vměšování do voleb v USA

Ukrajina zahájila vyšetřování ohledně vměšování do prezidentských voleb ve Spojených státech, oznámila agentura Reuters s odvoláním na kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Spojené státy tento měsíc uvalily sankce na několik Ukrajinců, včetně vlivného poslance z prezidentovy strany, za jejich spoluúčast na pokusech zdiskreditovat Joea Bidena před prezidentskými volbami v USA.

Šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak v prohlášení, zveřejněném na webu prezidentova úřadu, přislíbil, že státní orgány učiní vše, co je v jejich silách, aby postavily před soud ty, kteří vměšování organizovali, anebo se na něm podíleli, a to bez ohledu na jejich postavení.

Kriminální ústředna DBR podle Jermaka zahájila v této věci trestní řízení. "Vyšetřování probíhá a čekáme na jeho výsledky. Vyšetřování musí zodpovědět na mnoho otázek," uvedl šéf prezidentské kanceláře. Ujistil, že Kyjev by si přál, aby spolupráce s novou americkou vládou dosáhla zcela nové kvality.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman se po více než roce chystá na zahraniční cestu. Vyrazí na summit V4 do Polska

Prezident Miloš Zeman se osobně zúčastní summitu prezidentů zemí visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Konat by se měl v Polsku 9. a 10. února, Pražský hrad nyní čeká na potvrzení termínu z Polska, řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. V Polsku se český prezident zároveň připojí na videokonferenční summit 17+1, na kterém budou země střední a východní Evropy jednat s Čínou.

Prezidentský summit se měl konat již na podzim, kvůli pandemii koronaviru ale byl odložen. Zeman účast přislíbil již na začátku prosince, kdy do Prahy přijel polský prezident Andrzej Duda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy