"Je Jágr vůbec člověk? V Česku je výš než bůh." NHL se loučí s legendou a bilancuje

Daniel Poláček Daniel Poláček
30. 1. 2018 10:31
V zámoří hodnotí Jágrovu kariéru. Odchod jakéhokoliv jiného českého hokejisty by nevyvolal takový ohlas.
Jaromír Jágr
Jaromír Jágr | Foto: Igor Stančík

Praha - Podle vyjádření Kladna chce Jaromír Jágr pomoct Rytířům do extraligy. Dveře do NHL však nemá zabouchnuté úplně. Od Calgary stále může dostat pozvánku do hlavního týmu, protože ke zrušení smlouvy nedošlo. 

Málokdo ale věří tomu, že český veterán ještě zavítá na nejvyšší scénu. Zámořská média berou jeho odchod do Evropy jako definitivní a bilancují.

"Jágr chtěl hrát hokej donekonečna a dost se k tomu přiblížil," píše Bruce Arthur z deníku Toronto Star. "Byl skvělý, zábavný a moudrý, taky dokázal ostatní rozzuřit. Zkrátka pozoruhodná osobnost. Vždycky bude jedním z hráčů, které si dokážete představit, jakmile zavřete oči."

Jágr prožil nejslavnější roky v Pittsburghu, kde nyní nastupuje jediný Čech: Dominik Simon. Ten s legendárním krajanem hrál na domácím mistrovství světa 2015 a takhle na něj vzpomíná: "Když vyjel na led, hala málem explodovala. A co teprve, když dal gól. V Česku má největší jméno. Vlastně je o trochu výš než bůh."

Statný forvard získal slávu i za Atlantikem. Vydržel hrát do bezmála 46 let. Posledním mužem z draftu 1990, kterého ještě lze spatřit na ledě NHL, je teď rozhodčí Wes McCauley.

"Víme jistě, že Jágr vstoupí do Síně slávy, hned jak to půjde," podotýká Kevin Allen z USA Today. "Také víme, že jeho proslov bude zábavný a nezapomenutelný. Stejně jako jeho kariéra."

"Jágr byl do značné míry imunní vůči kryptonitu, který hvězdy obvykle poráží. Mám na mysli zranění, spory, ego, změnu hry, vyhazovy (hrál pod 22 různými trenéry)," přidává Emily Kaplanová ze stanice ESPN. "Nic z toho Jágra nerozhodilo. Je škoda, že končí ve chvíli, kdy na rekord Gordieho Howea ztrácí 34 zápasů. Je ale lepší vypíchnout to dobré. Jágr je poklad. Nechápu, jak mohl vydržet takhle dlouho."

Chris Peters, také z ESPN, přidává: "Myslím, že nikdy nezapomenu na Jágrův výkon v sezoně 2015/16. Na Floridě vyhrál díky 66 bodům v 79 utkáních týmovou produktivitu a dovedl klub k prvnímu místu v Atlantické divizi. Během kariéry nás Jágr ohromil mnoha věcmi, ale po téhle sezoně jsem si říkal, jestli je ten chlap vůbec člověk. V hlasování o Hart Trophy skončil sedmý."

Připomeňme, že ve zmíněném ročníku oslavil legendární Čech 44. narozeniny.

V půlce února mu bude 46 a zřejmě ho čekají zápasy v první lize za Kladno, které vlastní. Přestup musí být vyřízený do konce ledna, kdy končí přestupní období. 

Fanoušci Kladna, kteří touží po extralize, jsou nadšení, zatím ale není jasné, kdy se jim legenda ukáže na ledě. Rytíři hrají doma zítra a pak až 10. února. V sobotu je čeká klání na půdě Benátek nad Jizerou. "Všichni už kupují lístky. Pojedou tam lidi z celého Česka," říká Simon k dalším zápasům Kladna. "Ještě ani neví, jestli Jarda bude hrát, ale já vím, že někteří lidé už mají vstupenky. Je to velká věc."

Podívejte se na první a poslední gól Jágrovy kariéry v NHL

Sledujte Jaromíra Jágra v roce 2012, když při výluce NHL trénoval s kladenskými Rytíři:

Jaromír Jágr trénuje s kladenskými Rytíři, 15. 10. 2012 | Video:
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy