Indiánský motiv? Od Švéda ne. Hvězda NHL "kradla" cizí kulturu a novou masku nenasadí

jzp jzp
15. 12. 2020 13:39
Hokejový brankář Braden Holtby odstartoval angažmá ve Vancouveru kontroverzí, kterou zřejmě sám nečekal. Svou maskou si měl přivlastňovat indiánskou kulturu, a tak ji nosit nebude.
Braden Holtby po přestupu do Vancouveru nevědomky vyvolal kontroverzi ještě před prvním zápasem.
Braden Holtby po přestupu do Vancouveru nevědomky vyvolal kontroverzi ještě před prvním zápasem. | Foto: ČTK

První ohlasy přitom byly vesměs pozitivní.

Známý švédský designér David Gunnarsson, který spolupracuje s řadou gólmanů NHL, se novým kouskem pochlubil minulý týden na sociální síti. Holtbyho masku, jak si brankář přál, ozdobil hromovým ptákem, což je legendární zvíře v mytologii některých původních obyvatel Severní Ameriky. Symbolizuje energii, sílu a ušlechtilost.

Gunnarsson se při kresbě inspiroval uměním indiánských kmenů, jako jsou Haidové, Tlingitové či Kvakiutlové.

Netrvalo však dlouho a spolu s Holtbym narazili. Hned následující den dílo ze svého profilu smazal. Důvod? Podle zlomku veřejnosti je maska ukázkou kulturní apropriace (přivlastňování si cizí kultury dominantní skupinou obyvatelstva, pozn. red.).

Holtby brzy oznámil, že masku nakonec nosit nebude. "Chci se omluvit všem, které jsem urazil," řekl v rozhovoru pro stanici CTV News. "Rozhodně nešlo o záměr. Dostal jsem cennou lekci a dám si pozor, abych byl v budoucnu lepší."

Zatímco lidé na sociálních sítích mnohdy nechápou, proč by masku s indiánskými motivy nemohl vytvořit Švéd a nosit Kanaďan, některé domorodé Severoameričany ústupek potěšil.

"Jde o kulturní apropriaci, ale cítím, že tvůrce udělal krok správným směrem, když dílo odstranil," prohlásil umělec Jay Soule, jenž na kulturní apropriaci dlouhodobě upozorňuje. "Vezměte v potaz, jak je ekonomická situace původních obyvatel ovlivňována prací ze zahraničí. Pro domorodé umělce, kteří se chtějí nějak uživit, je to katastrofa."

Vítěz Stanley Cupu Holtby se zavázal, že na další masce už bude s některým z těchto umělců spolupracovat. Podle svých slov to chtěl udělat už dřív, ale kvůli nejistotě kolem startu ročníku pospíchal.

Jednatřicetiletý Kanaďan není prvním brankářem Vancouveru, kterého indiánská kultura zaujala. Před šesti lety ukázal masku s podobným motivem Američan Ryan Miller. Ani on nevyužil služeb domorodých umělců, avšak rozpaky tehdy nevyvolal.

Kolem Canucks se během krátké doby točí už druhé kontroverze, která nesouvisí s hokejem.

Zkraje prosince klub vyhodil dlouholetého zpěváka hymny Marka Donnellyho. Otec devíti dětí doplatil na záměr zazpívat na kontroverzní akci, která se vymezovala vůči nošení roušek proti šíření koronaviru.

 

Právě se děje

Další zprávy