Zakrývání vlastního loga? Už ho změňte, žádají Chicago po rozpačitém výstupu

jzp jzp
19. 11. 2020 19:28
Hokejové Chicago ukázalo nový dres natolik rozpačitě, že podnítilo tlak na změnu svého loga, které některým dlouhodobě vadí.
Dominik Kubalík v dresu Chicaga.
Dominik Kubalík v dresu Chicaga. | Foto: ČTK

Když všechny kluby zámořské NHL na začátku týdne představily ve spolupráci s firmou Adidas speciální retro dresy, jeden tým dost zvláštním způsobem vynikal.

Zatímco všichni ostatní hrdě ukazovali každičký detail uniformy, Chicago jednu zásadní část, logo, zakrývalo. Ne na všech propagačních materiálech, ale dostatečně na to, aby na sociálních sítích vyvolalo tázavé reakce.

Takhle Blackhawks propagovali svůj nový dres:

"A logo vypadá jak?" ptali se příznivci Blackhawks.

"Každý tým NHL dával na odiv vzhled nové retro uniformy, až na Chicago, které se zřejmě dost natrápilo, aby neukázalo logo, které vyobrazuje původního Američana. Pokud jsou na něj pyšní, proč se ho snaží skrývat?" napsala Hemal Jhaveriová z magazínu For The Win, který spadá pod největší americký deník USA Today. Komentář už v titulku hlásá, že je třeba logo změnit.

Populární klub ze státu Illinois je pod tlakem dlouhodobě, respektive v posledních letech, neboť svoji identitu vybudoval podle Black Hawka, váženého indiánského náčelníka z 19. století. To je podle části veřejnosti urážlivé vůči domorodé menšině.

Zakrýváním hlavy slavného indiána si Chicago u kritiků nepolepšilo. Naopak.

"Pokud vám logo dělá takové starosti, proč ho prostě nezměníte?" napsal Ken Campbell z časopisu The Hockey News. "Buď jste v pohodě s rasismem a kulturní apropriací (přivlastňování si cizí kultury dominantní skupinou obyvatelstva, pozn. red.), nebo nejste. Není nic mezi."

Zámořským týmům s indiánskou identitou nastaly krušné časy především v posledních měsících. V souvislosti s květnovou smrtí černocha George Floyda, kterému policista Derek Chauvin téměř devět minut klečel na krku.

Nastala celospolečenská diskuse, v níž chce část populace napravit historické křivdy například stržením kontroverzních soch nebo změnami názvů některých institucí.

Tlak aktivistů neustáli například Washington Redskins (Rudokožci) z ligy amerického fotbalu NFL. Hrozilo jim, že ztratí sponzory, a tak se provizorně  přejmenovali na Washington Football Team. 

Hokejoví Blackhawks si svůj název a logo zatím ponechali. Na kritiku reagovali argumentací, že kulturu původních obyvatel amerického kontinentu si nepřivlastňují, ale vzdávají jí hold. Následně podnikli rázné kroky, zavedli například dress code.

Fanoušci Chicaga už tak nesmějí na zápasy NHL chodit v indiánských čelenkách a ozdobách, aby tím domorodé Američany neuráželi.

"Tyto symboly jsou posvátné, tradičně náleží pouze vůdcům, kteří si vysloužili patřičný respekt v rámci kmene. Neměly by být zobecňovány a používány jako kostým nebo pro všední nošení," stálo v prohlášení Blackhawks.

V listopadu, měsíci indiánského dědictví, zase Chicago sdílí na sociálních sítích příběhy a životní zkušenosti původních Američanů.

A až odstartuje nová sezona, což by mělo být v lednu, zazní před každým domácím zápasech Blackhawks prohlášení o uznání půdy, které zohlední "unikátní a trvalý vztah existující mezi původními obyvateli a jejich tradičními teritorii".

Bude to stačit?

 

Právě se děje

před 25 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy