Florida zakrvácela v útoku, o to víc potřebuje Jágra. O víkendu možná uloví i Nečase

Daniel Poláček Daniel Poláček
23. 6. 2017 15:27
Hokejoví Panthers počítají ztráty, při rozšiřovacím draftu NHL zakrváceli možná nejvíc ze všech. Ztratili dva kvalitní útočníky, s nimiž do Las Vegas odešlo 45 gólů. Zpustošená ofenziva teď o to víc spoléhá na návrat Jaromíra Jágra. Dalším Čechem ve hře je teenager Martin Nečas. Víkendová dražba talentů ho klidně může nasměrovat právě na Floridu.
Jaromír Jágr
Jaromír Jágr | Foto: ČTK

Praha - Mnozí předpokládali, že vedení Panthers má s Jágrem dohodu a podepíše ho hned po rozšiřovacím draftu. Jednoduše proto, aby legendu nemuselo dávat na choulostivý seznam chráněných hráčů. Obě strany ale podle všeho stále jednají.

"Těším se, až budu během několika příštích dní mluvit s Jágrovým agentem (Petrem Svobodou, pozn. red.)," prohlásil ve čtvrtek Dale Tallon, generální manažer floridského klubu.

Panthers usilují o forvarda, který má za sebou už 45. narozeniny, ale v minulé sezoně pořád převyšoval většinu spoluhráčů. Nastoupil ke všem 82 zápasům a nastřádal 46 bodů (16+30), byť vedle sebe často neměl obvyklé parťáky. V týmové produktivitě skončil čtvrtý.

Jágrovy služby mohou přijít vhod i proto, že Florida nedávno ztratila dva dobré útočníky - Jonathana Marchessaulta a Reillyho Smitha. S nimi odešlo do Las Vegas 45 branek, víc než pětina gólové produkce mužstva.

O odchodu prvního z nich bylo téměř jasno, hned jak chyběl na seznamu chráněných hokejistů.

"Moje ego dostalo ránu," prozradil Marchessault frankofonní kanadské stanici TVA Sports. "Můj agent mi říkal, že se nabízí několik možností. Golden Knights třeba měli nabídku, že když mě nevezmou, dostanou volbu v draftu."

Marná snaha. Nováček NHL návrh nepřijal a cenné zboží sebral. Zajímavé je, že 26letý Marchessault dlouho nepoutal pozornost, hodně času trávil na farmě. Loni však začal zářit, v 75 kláních nastřílel 30 gólů. Navíc je levný, v nadcházejícím ročníku si vydělá "pouhých" 750 tisíc dolarů. Pak mu kontrakt vyprší.

Další dění na Floridě

  • Generálnímu manažerovi klubu Daleu Tallonovi bude nově radit Chris Pronger, vítěz Stanley Cupu a bývalý špičkový obránce.
  • Koučem Panthers se před dvěma týdny stal Bob Boughner, který v Pittsburghu hrál s Jágrem. Brzy by mělo být jasno o jeho asistentech.
  • Zkraje června podepsal Tallon smlouvu se dvěma zajímavými útočníky: 22letým Maximem Maminem z ruského CSKA a 23letým Henrikem Haapalou z finské Tappary. Prvního z nich klub draftoval. Po oslabení floridské ofenzivy jejich akcie stouply.

Stejně starý Smith, další úlovek Las Vegas, v minulé sezoně trochu zklamal, přesto nastřádal nejvíc bodů hned po Jágrovi, konkrétně 37. Vaz mu zlomila začínající pětiletá smlouva na luxusních 25 milionů. Manažer Tallon se jí zhrozil, a tak udělal výměnu. Podle mnohých ale nevýhodnou. Od Golden Knights získal jen výběr ve čtvrtém kole draftu 2018.

Rozuzlení je každopádně takové, že Florida udržela pohromadě obranu, ale ofenzivně vcelku výrazně oslabila.

Proto usilovně jedná s Jágrem a zároveň upíná pohled směrem k červencovému otevření trhu. "Půjdeme agresivně po útočníkovi," přiznal Tallon. Lákat může třeba T. J. Oshieho, Sama Gagnera nebo Alexandra Radulova, pokud dravý Rus do té doby nekývne Montrealu.

Ukáže Florida na Nečase?

Navíc je tu ještě příležitost - víkendový draft. Panthers mají k dispozici celkově desátou volbu a půjdou po nejlepším možném hokejistovi bez ohledu na jeho post.

Jak se shodují média a specializované organizace, právě kolem desátého místa by měl jít na řadu Martin Nečas z brněnské Komety.

Florida o něm pochopitelně ví první poslední. "Měl skvělý rok, ale kvůli věku a postavě zažil mezi muži i slabší období," tvrdí Jason Bukala, jeden z ředitelů klubového skautingu. "Také táhnul národní tým, na ledě umí překvapit, tvoří hru a fantasticky zvládá přesilovky."

Fanoušci z Česka, kteří chtějí sledovat, kde Nečas skončí, musí ponocovat. První kolo draftu startuje v sobotu v jednu hodinu ráno. I kdyby klenot Komety vystoupal na pódium v Chicagu jako desátý a oblékl dres Panthers, do NHL neodejde hned.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Babiš bude informovat evropské představitele o Vrběticích na sobotním summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš v pátek řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. "Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny," uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii.

Nynější neformální summit nebude mít písemné závěry, k Rusku by se však měl vyjádřit summit svolaný na 25. května. "Kauza se dostane do písemných závěrů na té normální Evropské radě," řekl. Kolem případu podle Babiše není nic nového, spojenců se nijak nedotkne vnitropolitická debata v ČR. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na své zrušené cestě do Moskvy vyměnit informace o Vrběticích mimo jiné za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá a chce se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy