Hvězdy v karanténě: Krejčí by doma nechtěl Cháru, Hertla by potěšil "sluha" Chlapík

Sport Sport
8. 5. 2020 19:31
Zatímco ve Švédsku už někteří hokejisté trénují na ledě, David Pastrňák může chodit akorát na procházky. Zůstal totiž v americkém Bostonu, kde stále platí přísnější opatření proti pandemii nového typu koronaviru.
David Krejčí v dresu Bostonu.
David Krejčí v dresu Bostonu. | Foto: ČTK

"Myslím, že je to docela nefér," vykládal Pastrňák při videohovoru, kterého se zúčastnil spolu s dalšími českými hvězdami. Virtuální akci moderoval Patrik Eliáš.

"Samozřejmě kdyby byla možnost, taky bych chodil na led. Nikomu to nevyčítám," dodal Pastrňák.

Zatímco mnozí Evropané se rozprchli domů, on zůstal v Bostonu, kde nastupuje za tamní Bruins. Jelikož doma nemá příliš mnoho nástrojů na posilování, v kondici se udržuje hlavně dlouhými procházkami. Normálně jim neholduje, ale teď objevuje jejich výhody… "Nechápu! Zjistil jsem tolik věcí o Bostonu," smál se.

Pozastavení NHL ho může mrzet, protože ve stávající sezoně nasbíral už 48 gólů a 95 bodů. Byl blízko úctyhodným metám. A které by si vážil víc? "Možná to někoho překvapí, ale spíš té stovky bodů. Podle mě je těžší dosáhnout na ni než na 50 gólů," vysvětloval.

Jeho týmový parťák David Krejčí sice neodletěl do Česka, ale zamířil do Charlestonu v Jižní Karolíně, odkud pochází jeho manželka. "Koupili jsme tady barák," líčil, přičemž zmínil i stinné stránky: "Nedávno jsme měli v garáži hada, takže musíš dávat pozor, kam šlapeš. Jsou tady i aligátoři."

Přesto je spokojenější, než by byl v karanténě se slovenským spoluhráčem Zdenem Chárou. "Vstával by moc brzo a museli bychom trénovat," vtipkoval.

Tomáš Hertl ze San Jose, který si v Praze léčí operované koleno, by nevítal karanténu s bekem Radimem Šimkem. "Zajímají ho jenom kapři," smál se. "Nahodit pruh a sedět u rybníka… Já jsem akčnější!"

Ve svém domě by naopak uvítal útočníka Filipa Chlapíka, s nímž se dobře zná. "Snažíme se zdokonalit ve Fortnitu (populární videohra, pozn. red.) jako všichni ostatní. Ale hlavně ho můžu buzerovat, takže by mi mohl i trošku sloužit. To by mi vyhovovalo," žertoval.

Dominik Kubalík, jeden z nejlepších nováčků letošního ročníku NHL, už je doma v Plzni. Náruživým hráčem videoher však není. Konzoli po chvíli snahy vypnul.

A stal se z něj zahradník. "Máma mě zapřáhla," povídal. "Sekání dřeva, malování domečků, zasazování kytek a pečování o ně… Zjistil jsem, že mě to i docela baví!"

 

Právě se děje

před 26 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy