Už nikdy nebudu hrát hokej, napadlo Kempného. Po posledním zranění se musel smát

Sport Sport
26. 1. 2022 6:19
Jednou nahoře, jednou dole. Michal Kempný jako první nedraftovaný Čech vyhrál Stanley Cup, ale později zažil zdravotní trable jako málokterý hokejista. Nyní je zpět, ale přišel o olympiádu.
Video: Bez Frází Plus

Kempný se do NHL vrátil na konci prosince po více než 500 dnech. A hned se v dresu Washingtonu blýskl asistencí.

"Byl to krásný pocit. Člověku pak projde hlavou, čím vším si prošel, co všechno obnášela rehabilitace," říká 31letý obránce v podcastu, který ve spolupráci s Aktuálně.cz připravuje projekt Bez Frází. Celý hokejistův příběh si můžete přečíst ZDE.

Zdravotní muka přišla na konci předminulého ročníku. "Byla to shoda blbých náhod," vzpomíná Kempný. "Na ledě jsem se dostal do blbé situace a urval si celý hamstring. Nebylo to vůbec příjemné. U sportovců jde o vážné zranění, ostatně je to největší sval v těle. Měl jsem obrovský strach, co se bude dít. Doktoři mě samozřejmě ujišťovali, že všechno bude v pořádku."

Nyní Kempný ví: "Noha už nikdy nebude jako dřív."

"Jsem ale hrozně vděčný, že vůbec můžu znovu hrát hokej, normálně fungovat," dodává.

Rehabilitací po zranění hamstringů však utrpení neskončilo. Když se Kempný připravoval na další sezonu, poranil si achilovku a musel na operaci. Vynechal prakticky celý ročník.

Při rekonvalescenci měl navíc problémy i s kolenem, které dvě zranění nohy v relativně krátké době špatně neslo. "Neudělal jsem dřep, nemohl jsem bruslit. Napadlo mě, že už snad nikdy nebudu hrát hokej," líčí Kempný.

Zranění hamstringů pociťuje dodnes: "Mám obrovskou jizvu na zadku, je hrozně hluboká. I po dvou letech to cítím, když dlouho sedím nebo jsem v horší pozici."

Kempný ve smolném období zažil ještě jedno zranění. Méně vážné, ale o to kurióznější. Když se chtěl v minulé sezoně vrátit na play-off NHL a rozehrával se na farmě, musel skončit už po druhém utkání.

"Byla to shoda blbých náhod. Člověk se tomu musel už jen smát," vypráví obránce. "Klučina, co jezdí s hrablem, uklouzl na ručníku, který byl zrovna na ledě, a spadl mi na koleno. Byl jsem na deset čtrnáct dní zase mimo." Konkrétně marodil s poraněnými kolenními vazy.

Do aktuální sezony Kempný vstupoval s tím, že se konečně vrátí do NHL a pojede na olympiádu. "Česko jsem nereprezentoval dlouho a strašně mi to chybí," říká.

NHL ale slíbenou účast v Pekingu 2022 kvůli problémům s koronavirem odpískala. "Pro kluky, kteří měli jistou nominaci, je to zklamání. Pro spoustu z nich je totiž olympiáda něco víc než NHL. Já nejsem výjimkou," vykládá Kempný. "Určitě jsem měl zájem reprezentovat. Jestli by to vyšlo, nebo ne, nevím. K tomu nemá cenu se vracet. Bohužel to dopadlo, jak to dopadlo. Jako hráči jsme malí páni. Jsme součástí byznysu."

Jelikož Kempný odstartoval sezonu na farmě, není jisté, jestli by do olympijské nominace pronikl. Na druhou stranu je třeba zmínit, že v prosinci se do NHL vrátil a momentálně je druhým nejvytěžovanějším českým bekem v lize po Filipu Hronkovi (vyšší icetime má ještě Jakub Galvas, ale ten putoval zpět na farmu).

Sám Kempný netuší, jestli by pozvánku dostal: "Neměl jsem v podstatě žádné zprávy. Nikdo se nezajímal, jak jsem na tom, jak se cítím. Jestli chci jet, nechci. Nikdo nevolal. Akorát jsem měl nějaké zprávy od agenta. Takže těžko říct."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem, nezákonného obsahu a dezinformací

Evropský parlament schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím. Europoslanci přijali pravidla označovaná jako akt o digitálních službách a digitálních trzích, kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a reaguje na rychlý vývoj komunikace a obchodování na síti.

Podle aktu  o digitálních službách budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Akt o digitálních trzích zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty jsou vyšší a mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

Další zprávy