Arbitráž přináší i slzy. Ošklivé věci musíte brát s nadhledem, říká Tatar před hádkou s Detroitem

Daniel Poláček Daniel Poláček
20. 7. 2017 6:18
Ondřej Palát ji odvrátil včasným podepsáním smlouvy, Marka Mazance možná potká. Nepříjemná arbitráž, tedy soud o budoucí plat, teď straší mnohé hokejisty NHL. I hvězdy, jakými jsou Mika Zibanejad či Viktor Arvidsson. Zajímavá je situace kolem Slováka Tomáše Tatara, který dal najevo, že případná arbitráž nejspíš znemožní jeho dlouhodobější spolupráci s Detroitem.
Tomáš Tatar
Tomáš Tatar | Foto: Reuters

Praha - V roce 1997 stanul Tommy Salo před nezávislým soudem, aby dokázal, že si za své výkony zaslouží podstatně víc než 300 tisíc dolarů. Mike Milbury, nechvalně proslulý generální manažer Islanders, měl však jiný názor. Ze Sala, který v mizerném týmu dosáhl na slušnou procentuální úspěšnost zákroků 90,4, udělal brankáře, který na nejlepší ligu světa ani nemá. Slavný Švéd po smršti ostrých slov údajně brečel.

I taková může být arbitráž. Zástupci klubů horlivě a někdy až absurdně argumentují, proč má daný hokejista dostat co nejméně peněz. Ten naopak vyzdvihuje své silné stránky.

Jako důkazní materiál slouží hráčovy statistiky, celkový přínos pro mužstvo, zdravotní stav nebo chování na veřejnosti. Je zřejmé, že některé z těchto bodů lze pojmout dost subjektivně.

Když výměna názorů skončí, určí soudce hokejistův plat, jehož výše bývá někde mezi představami obou stran. Klub může navržený kontrakt přijmout, nebo hráče poslat na trh.

Letos měl k arbitráži jít také Ondřej Palát, ale s Tampou nakonec našel společnou řeč. Podepsal lukrativní kontrakt na pět let. "Určitě je dobře, že to neskončilo hádkou," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz (více zde).

Pře stále hrozí brankáři Marku Mazancovi, jenž má na dohodu s Nashvillem čas do 27. července. Arbitráže budou probíhat až do 4. srpna. Začínají dnes.

Tatar: Je to byznys. Musíte mít nadhled

V první vlně je i Tomáš Tatar, jehož vztah s detroitskými Red Wings je poměrně napjatý. Slovenský útočník naposledy bral 2,75 milionu dolarů, nyní chce podstatně víc. Například proto, že za poslední tři roky nasázel 75 gólů. V uplynulé sezoně byl se 46 body třetím nejproduktivnějším mužem kádru.

Když zkraje července podal přihlášku k arbitráži, mnozí čekali, že dřív nebo později dojde k domluvě. Tatar zatlačil na Red Wings i skrze média, když deníku Nový Čas řekl: "Pokud se nedohodneme, přijde soud, kde mi přisoudí roční příjem. V takovém případě by to pravděpodobně byla moje poslední sezona v Detroitu."

Tatarovi je momentálně 26 let. Už rok se může stát volným hráčem a přijmout nabídku od kohokoliv.

Dosavadní návrhy Kena Hollanda, generálního manažera Red Wings, neakceptoval. Podle serveru MLive.com odmítl i pětiletou smlouvu na 25 milionů dolarů s tím, že by se mu víc líbila až sedmiletá dohoda s průměrným platem k šesti milionům.

Tomáš Tatar získal stabilní místo v hlavním týmu Detroitu v sezoně 2013/14. Zde leží vedle Petra Mrázka.
Tomáš Tatar získal stabilní místo v hlavním týmu Detroitu v sezoně 2013/14. Zde leží vedle Petra Mrázka. | Foto: Reuters

Pokud obě strany nenajdou společnou řeč na poslední chvíli, dojde k arbitráži, kde Tatar dostane jednoletý kontrakt. Pokud jde o výši platu, žádá podle webu MLive.com a známého reportéra Elliottea Friedmana 5,3 milionu. Detroit nabízí 4,1 milionu.

Víc než milionový rozdíl v představách může přinést zajímavou výměnu názorů.

"Je to byznys," řekl Tatar nedávno internetové verzi deníku Šport. "Když vám řeknou něco ošklivého, musíte to brát s nadhledem. Vím, že Ken Holland mě má rád, ale zároveň je to zkušený manažer, který hájí zájmy majitelů. Arbitráž existuje proto, aby se nastavila určitá laťka, férová pro obě strany."

 

Právě se děje

před 15 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy