Arbitráž přináší i slzy. Ošklivé věci musíte brát s nadhledem, říká Tatar před hádkou s Detroitem

Daniel Poláček Daniel Poláček
20. 7. 2017 6:18
Ondřej Palát ji odvrátil včasným podepsáním smlouvy, Marka Mazance možná potká. Nepříjemná arbitráž, tedy soud o budoucí plat, teď straší mnohé hokejisty NHL. I hvězdy, jakými jsou Mika Zibanejad či Viktor Arvidsson. Zajímavá je situace kolem Slováka Tomáše Tatara, který dal najevo, že případná arbitráž nejspíš znemožní jeho dlouhodobější spolupráci s Detroitem.
Tomáš Tatar
Tomáš Tatar | Foto: Reuters

Praha - V roce 1997 stanul Tommy Salo před nezávislým soudem, aby dokázal, že si za své výkony zaslouží podstatně víc než 300 tisíc dolarů. Mike Milbury, nechvalně proslulý generální manažer Islanders, měl však jiný názor. Ze Sala, který v mizerném týmu dosáhl na slušnou procentuální úspěšnost zákroků 90,4, udělal brankáře, který na nejlepší ligu světa ani nemá. Slavný Švéd po smršti ostrých slov údajně brečel.

I taková může být arbitráž. Zástupci klubů horlivě a někdy až absurdně argumentují, proč má daný hokejista dostat co nejméně peněz. Ten naopak vyzdvihuje své silné stránky.

Jako důkazní materiál slouží hráčovy statistiky, celkový přínos pro mužstvo, zdravotní stav nebo chování na veřejnosti. Je zřejmé, že některé z těchto bodů lze pojmout dost subjektivně.

Když výměna názorů skončí, určí soudce hokejistův plat, jehož výše bývá někde mezi představami obou stran. Klub může navržený kontrakt přijmout, nebo hráče poslat na trh.

Letos měl k arbitráži jít také Ondřej Palát, ale s Tampou nakonec našel společnou řeč. Podepsal lukrativní kontrakt na pět let. "Určitě je dobře, že to neskončilo hádkou," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz (více zde).

Pře stále hrozí brankáři Marku Mazancovi, jenž má na dohodu s Nashvillem čas do 27. července. Arbitráže budou probíhat až do 4. srpna. Začínají dnes.

Tatar: Je to byznys. Musíte mít nadhled

V první vlně je i Tomáš Tatar, jehož vztah s detroitskými Red Wings je poměrně napjatý. Slovenský útočník naposledy bral 2,75 milionu dolarů, nyní chce podstatně víc. Například proto, že za poslední tři roky nasázel 75 gólů. V uplynulé sezoně byl se 46 body třetím nejproduktivnějším mužem kádru.

Když zkraje července podal přihlášku k arbitráži, mnozí čekali, že dřív nebo později dojde k domluvě. Tatar zatlačil na Red Wings i skrze média, když deníku Nový Čas řekl: "Pokud se nedohodneme, přijde soud, kde mi přisoudí roční příjem. V takovém případě by to pravděpodobně byla moje poslední sezona v Detroitu."

Tatarovi je momentálně 26 let. Už rok se může stát volným hráčem a přijmout nabídku od kohokoliv.

Dosavadní návrhy Kena Hollanda, generálního manažera Red Wings, neakceptoval. Podle serveru MLive.com odmítl i pětiletou smlouvu na 25 milionů dolarů s tím, že by se mu víc líbila až sedmiletá dohoda s průměrným platem k šesti milionům.

Tomáš Tatar získal stabilní místo v hlavním týmu Detroitu v sezoně 2013/14. Zde leží vedle Petra Mrázka.
Tomáš Tatar získal stabilní místo v hlavním týmu Detroitu v sezoně 2013/14. Zde leží vedle Petra Mrázka. | Foto: Reuters

Pokud obě strany nenajdou společnou řeč na poslední chvíli, dojde k arbitráži, kde Tatar dostane jednoletý kontrakt. Pokud jde o výši platu, žádá podle webu MLive.com a známého reportéra Elliottea Friedmana 5,3 milionu. Detroit nabízí 4,1 milionu.

Víc než milionový rozdíl v představách může přinést zajímavou výměnu názorů.

"Je to byznys," řekl Tatar nedávno internetové verzi deníku Šport. "Když vám řeknou něco ošklivého, musíte to brát s nadhledem. Vím, že Ken Holland mě má rád, ale zároveň je to zkušený manažer, který hájí zájmy majitelů. Arbitráž existuje proto, aby se nastavila určitá laťka, férová pro obě strany."

 

Právě se děje

před 43 minutami

Policie zadržela dvojici podezřelých kvůli střelbě na Třebíčsku

Brněnská zásahová jednotka zadržela na Žďársku dva lidi, které policie hledala kvůli dnešní střelbě na Třebíčsku. Při střelbě ani policejním zásahu nebyl nikdo zraněn. Oba jsou v policejní cele, kde budou pokračovat úkony v trestní řízení, řekla ČTK mluvčí policie Dana Čírtková.

Dvojici policie dopadla v domě nedaleko místa, kde vpodvečer našla odstavené jejich auto. Že po stříbrném Fordu Focus policie pátrá, oznámila na twitteru dnes odpoledne. Předpokládala, že v autě jely tři osoby. Žádala veřejnost o spolupráci při hledání auta. Posádku, která byla ozbrojená, se lidé neměli snažit zastavit.

"Při páchání trestné činnosti majetkového charakteru došlo dnes kolem 14:30 ke střelbě. Při té střelbě nebyl nikdo zraněn, poté pachatelé z místa střelby ujeli," řekla Čírtková ČTK po 18:00. Nejprve policie okolnosti případu neupřesnila vůbec. "Byli ozbrojeni, proto jsme vydali naléhavou výzvu s cílem co nejdřív vozidlo s podezřelými osobami zadržet," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy