Češi porazili i Rusko a vyhráli generálku na olympiádu!

22. 12. 2013 13:05
Hokejisté na Channel One Cupu porazili v Soči i domácí Rusko a slaví po jedenácti letech vítězství na ruském turnaji EHT.
Češi porazili v Soči i Rusko a po jedenácti letech slaví vítězství na ruském turnaji Euro Hockey Tour. | Foto: CPA Eduard Erben

Soči - Výborný výkon brankáře, zodpovědná hra zezadu a další výhra! Čeští hokejisté v generálce na olympiádu v Soči přímo v dějišti turnaje v rámci Channel One Cupu porazili i Rusko 2:1 a po dlouhých jedenácti letech vyhráli ruský podnik Euro Hockey Tour!

O vítězství Češi rozhodli dvěma slepenými góly na začátku třetí třetiny, kterými otočili průběh zápasu. Po brance Alexandra Radulova z trestného střílení v úvodu třetí třetiny srovnával Tomáš Nosek, gólem na 2:1 pak rozhodl o české výhře Jiří Novotný.

Utkání jsme sledovali v online reportáži ZDE.

Český tým ztratil v generálce na vrchol sezony jediný bod a vylepšil si bilanci v Euro Hockey Tour, v které měl po dvou turnajích jedinou výhru. Radoval se tak z prvního triumfu od Karjaly z loňského listopadu.

Rusové v úvodu Čechy zmáčkli

Oproti sobotnímu utkání se Švédskem se do sestavy zařadil debutant Lukáš Radil, který na pravém křídle třetího útoku nahradil Tomáše Vincoura. V obraně chyběl Tomáš Mojžíš, jehož místo zaujal Martin Ševc.

Rusové po prohře s Finskem od začátku český tým zatlačili a patřilo jim úvodní dějství. Hned ve druhé minutě promarnil šanci Burmistrov a Salák následně spolehlivě pochytal další z celkem 13 střeleckých pokusů sborné v první třetině.

Hadamczikův výběr se ubránil i při vyloučeních Jana Kováře a Novotného. V 18. minutě se neprosadil ani Těreščenko a dorážejícímu Popovovi zmařila šanci česká defenziva.

Češi od druhé části srovnali krok

Na přelomu úvodní a druhé časti odolala sborná při Medveděvově trestu a ve 22. minutě mohl otevřít skóre Radulov, který se snažil trefit puk ze vzduchu, ale Salák zasáhl.

Češi se dostali do první vyložené šance ve 27. minutě, Hlinka však po Nedvědově přihrávce zblízka těsně minul levou tyč.

Vzápětí měl šanci Buchtele, který bekhendem Jerjomenka mezi betony neprostřelil. Bezbrankový stav nezměnila ani česká přesilovka při Tereščenkově pobytu na trestné lavici.

Na druhé straně vyřešil ve 33. minutě Salák závar a Popovovu dorážku. Při Červenkově vyloučení pálil z pravé strany Burmistrov. Češi Jerjomenka při Prochorkinově trestu neohrozili.

Čechy Radulův blafák nezlomil

Po 18 vteřinách třetí třetiny slavili vedení Rusové. Po zákroku Ševce na unikajícího Radulova bylo nařízeno trestné střílení a hvězda CSKA Moskva blafákem do bekhendu otevřela skóre.

Hned ve 43. minutě ale bylo vyrovnáno. Po Kousalově průniku Jerjomenko stihl jen vyrazit puk a Nosek pohotovou dorážkou dal při třetím reprezentačním startu premiérovou branku.

Vzápětí Kovalčukovu střelu tečoval ramenem na horní tyč Salák, což si finští sudí Rantala a Salonen prověřili u videorozhodčího. Gól padl na druhé straně - český obrat za 105 vteřin dokonal po ideální Šimánkově přihrávce do odkryté branky Novotný.

V 53. minutě pomohla Salákovi po ráně spoluhráče z Petrohradu Kovalčuka tentokrát pravá tyč. Češi těsný náskok ubránili, pojistit výhru ještě mohl Červenka.

Výsledek:

Rusko - Česko 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 41. A. Radulov z trestného střílení - 43. T. Nosek (Kousal), 45. Novotný (Šimánek). Rozhodčí: Rantala, Salonen (oba Fin.) - Sadovnikov, Zacharenkov (oba Rus.). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 9897.
Rusko: Jerjomenko - Medveděv, Čudinov, Zubarev, I. Nikulin, Rjasenskij, Denisov, Kablukov, Kiselevič - A. Radulov, Šipačov, Kovalčuk - Pěrežogin, Těreščenko, Popov - Tichonov, Burmistrov, Panarin - Prochorkin, Averin, Kokarev. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.
Česko: Salák - Zámorský, Ševc, Krajíček, Barinka, Němec, Čáslava - P. Nedvěd, J. Hlinka, Červenka - Sekáč, Jan Kovář, Vondrka - Radil, Novotný, Šimánek - T. Nosek, Kousal, Buchtele. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Finsko - Švédsko 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 26. J. Sallinen (Huhtala, Mäenpää), 34. Jormakka (Pesonen, Palola), 47. Hartikainen (Jalasvaara, Pesonen), 59. Palola (Hytönen, Kemppainen) - 24. Engqvist (Klingberg, Bang), 51. Engqvist.