Žádné masky ani vuvuzely. Prohlídky na MS budou přísné

ČTK ČTK
8. 4. 2015 12:40
Přítomnost sanitek, hasičů, policie i stovky zaměstnanců bezpečnostních agentur budou zajišťovat bezpečnost účastníků i návštěvníků hokejového mistrovství světa v květnu v Praze a Ostravě.
Vuvuzely vyvolaly před pěti lety na MS v Africe takový postrach, že je raději zakázali i na MS v Praze
Vuvuzely vyvolaly před pěti lety na MS v Africe takový postrach, že je raději zakázali i na MS v Praze | Foto: Reuters

Praha - Přítomnost sanitek, hasičů, policie i stovky zaměstnanců bezpečnostních agentur budou zajišťovat bezpečnost účastníků i návštěvníků hokejového mistrovství světa v květnu v Praze a Ostravě. Fanoušci se musí připravit na důkladné kontroly při vstup do hal, kam mohou například i s fotoaparáty či bubny, ale nesmí používat tlakové foukačky nebo vuvuzely.

"Bezpečnost celé akce je jedna ze stěžejních otázek, které jsme začali řešit jako jednu z prvních. Je to velmi široká oblast. Budou tady nejen týmy, ale také další doprovodné akce jako kongres IIHF a symposium trenérů a samozřejmě přes 600 tisíc diváků," řekla na dnešním setkání s novináři generální sekretářka šampionátu Markéta Štěrbová s tím, že v současné době je prodáno 459.772 vstupenek, tedy 64 procent z celkové počtu.

Sanitky i hasiči hned u haly

Organizátoři chtějí problémům předcházet a u hal budou připraveny sanitky, hasiči i policie. "Kdyby se někomu udělalo špatně, musí být záchranka co nejblíže. Když někdo odhodí nedopalek cigarety, kam nemá, nebo udělá jinou vylomeninu, tak nemůžeme čekat, že hasiči pojedou z nějaké centrály," popsala Štěrbová.

"Nechceme problémy až řešit, ale předcházet jim. Ale může dojít k tomu, že někdo někoho napadne a proto musí být na místě i policie. Další složka policie bude nezbytná, protože dopravní situace zejména v Praze kolem O2 areny je běžně složitá a při dvou až třech utkáních bude složitější a tato složka bude mít hodně co dělat," dodala Štěrbová.

Organizační výbor se podle bezpečnostní politiky zaměří na tři oblasti. "Je to ochrana zdraví a životů návštěvníků, hráčů a pracovníků, kteří se budou na šampionátu podílet. Druhá oblast je zajištění bezproblémového a kontinuálního vysílání přímých přenosů. Třetí cíl je zajištění hladkého průběhu všech aktivit souvisejících s organizací mistrovství světa," řekla ředitelka bezpečnostního oddělení MS Veronika Fáberová.

Do fanzón jen nalehko

Bezpečnost týmů i fanoušků budou zajišťovat stovky pracovníků bezpečnostních agentur a bude instalováno v obou pořadatelských městech více než sto bezpečnostních rámů. "Budou zajištěna opatření v hotelích, na vybraných doprovodných akcích, bezpečnost autobusů pro týmy a oficiální vozidla mistrovství světa. Další balíkem je zajištění bezpečnosti návštěvníků a ochrany sportovišť, fan zón v Praze i Ostravě. V ČEZ Aréně není běžně detekční technika, což jsou rámy a rentgeny, ale na mistrovství tam bude," prohlásila Fáberová.

Při příchodu do fanzóny se bude eliminovat vstup s nadměrnými zavazadly. "Jsou tam umístěny čtyři depozit boxy v Praze i Ostravě. Jeden je vyčleněn pro VIP hosty a tři pro návštěvníky. Tam si mohou návštěvníci za mírný poplatek asi dvě eura čili okolo padesáti korun bezpečně uložit cennosti. Ve fanzóně je pak ještě jeden depozit box pro deštníky či další nevhodné věci," navázala Fáberová.

Prohlídky budou velmi důkladné. "Upozorňujeme návštěvníky, aby chodili s hodně velkým předstihem, prošli si třeba fanzónu a sledovali pokyny pracovníků, kteří budou informovat, že je aréna už prázdná a můžou jít dovnitř," řekl Štěrbová. "Do arén je povolen vstup s pánskou příruční taškou, s dámskou kabelkou a malým dětským batůžkem či taškou přes rameno. Všechno ostatní jsou nadrozměrné předměty," upřesnila Fáberová. Po uložení věcí bude depozitní box zapečetěn, takže v případě dalšího otevření bude nutné znovu zaplatit.

Bubny povoleny, zákaz vuvuzel

Fanoušci ale mohou do arén i s bubny. "Jsou povoleny do velikosti 60x40 centimetrů, což je dané tím, aby se vešli do otvoru rentgenu. Povolen je také větší jednomembránový a dá se vizuálně zkontrolovat, ale musí projít rámem," uvedla Fáberová. Vlajky se smí pronášet jen bez násady i teleskopické tyče a nesmí být větší než třikrát dva metry.

Mezinárodní hokejová federace naopak zakazuje tlakové foukačky a vuvuzely. Standardně je do hal zakázáno také vnášet jídlo, alkoholické nápoje, drogy, skleněné láhve, počítače, deštníky, dopravní prostředky i kočárky, parfémy a jiné hořlaviny, laserová ukazovátka, stlačené plyny, zbraně, výbušniny, dalekohled i nahrávací a záznamová zařízení, drony či domácí zvířata. Nesmí se v halách ani kouřit a rozdávat letáky.

"Výjimkou je, že si lidé mohou vzít fotoaparát, ale bez velkého profesionálního teleobjektivu nebo stativu. Focení je povoleno i na mobil s výjimkou nahrávání," řekla Fáberová. Nahrávaní na mobil je omezeno. "Je rozdíl, když si natáčíte celý zápas nebo kratičký záznam. Na zápas se vztahují televizní práva, ale vzhledem k současné technice těžko někdo desetivteřinové záznamy pohlídá," doplnila ředitelka komunikace Martina Kučerová.

Zákaz maskování

Zakázané jsou při vstupu masky zakrývající tvář. "I fanoušek Fantomas, který už byl i v televizi odmaskovaný, sám říkal, že vstupuje do arény jako normální civilista a převléká se pak na toaletách," prohlásila s úsměvem Fáberová.

Při přesunech týmů organizátoři neplánují speciální policejní doprovod. "Máme to tak blízko, že neočekáváme problémy. Navíc se dneska dá usměrnit doprava na dálku. Neočekáváme doprovody autobusů. Bude to pod kontrolou, ale na neočekávanou událost v dopravě je dopravní složka policie připravená," podotkla Štěrbová.

Týmy se budou přesouvat do uzavřených prostorů pro veřejnost a problémy tak budou mít například sběratelé autogramů či zájemci o fotografii. "Jestli si někde ve městě uloví hokejisty, je jiná věc, ale jinak budou prostory zavřené," dodala Štěrbová.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Platit kartou bude možné ve všech vlacích ČD s průvodčím, píše deník

S novým jízdním řádem od 15. prosince budou mít cestující možnost platit kartou ve všech vlacích Českých drah, kde je průvodčí. Dopravce své zaměstnance vybaví více než 1600 mobilními terminály, zároveň totiž ubudou desítky stanic, kde je možné si jízdenku koupit. Napsaly to dnešní Lidové noviny. V pendolinech je platba kartou možná od srpna 2017, služba se postupně rozšiřovala do dalších vlaků. Dráhy na ní spolupracují s ČSOB.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Výbuch ve výrobně zábavní pyrotechniky na Sicílii zabil pět lidí

Pět lidí zemřelo a další dvě osoby utrpěly zranění při explozi v podniku vyrábějícím zábavní pyrotechniku na italské Sicílii. Neštěstí se stalo ve středu odpoledne ve městě Barcellona Pozzo di Gotto v provincii Messina. Informovala o tom agentura ANSA.

Obětí dvou explozí, po nichž následoval požár a jejichž příčina zatím není jasná, se stali čtyři zaměstnanci malé firmy. Při neštěstí zemřela i jednasedmdesátiletá manželka majitele podniku, který vyrábí zábavní pyrotechniku a organizuje i představení s ohňostroji. Sedmatřicetiletý syn majitele firmy byl při neštěstí vážně zraněn a záchranáři ho převezli do nemocnice v Palermu.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

V centru Prahy shořel autobus, nikdo nebyl zraněn

V ulici Na Poříčí shořel ve středu před půlnocí autobus soukromého dopravce, při požáru nebyl nikdo zraněn. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Kvůli požáru autobusu byl v místě krátce omezen provoz tramvají v obou směrech.

Požár vypukl po půl jedenácté večer, v autobuse nebyli cestující. Plameny zcela zničily autobus a kouř poškodil fasádu vedlejšího domu. Hasiči oheň uhasili zhruba za deset minut, poté ještě místo zkontrolovali termokamerou.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Zaměstnankyně amerického rezortu obrany během slyšení zpochybnila republikánský argument na Trumpovu obhajobu

"Co se děje s americkou vojenskou pomocí Ukrajině?" ptali se podle Laury Cooperové, která na americkém ministerstvu obrany řídí odbor Ukrajiny a Ruska, ukrajinští diplomaté 25. července. Bylo to ve stejný den, kdy americký prezident Donald Trump telefonoval se svým protějškem v Kyjevě, Volodymyrem Zelenským. 

Trumpovi republikánští spojenci dříve tvrdili, že prezident na Ukrajince nemohl tlačit tím, že by jim přislíbil obnovení dodávek pomoci výměnou za zkompromitování svého konkurenta, demokrata Joea Bidena a jeho syna, protože o pozastavení dodávek tehdy jeho partneři vůbec nevěděli. 

Výpověď Cooperové tento argument republikánů na Trumpovu obhajobu oslabuje. Cooperová vypovídala ve středu při veřejném slyšení před výborem pro tajné služby. Série výpovědí pokračuje dnes, poslanci si předvolali Trumpovu poradkyni Fionu Hillovou, která měla na starosti evropské a ruské záležitosti, a politického radu velvyslanectví USA v Kyjevě Davida Holmese.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Velkoobchody můžou mít ode dneška o svátcích otevřeno, týká se to zejména řetězce Makro

Prodejnám to umožňuje novela zákona o prodejní době, která dnes nabývá účinnosti. První příležitost k využití výjimky budou mít velkoobchodníci letos o Vánocích. Týká se to zejména velkoobchodního řetězce Makro.

Zdroj: ČTK
Další zprávy