Voráček chválil Pavelce: Kritika brankářů byla přes strop

Kouzelník v brance, čtyři góly a Rakousko zdoláno
I když pouhých 12 zákroků vypadá jako snadná práce, tento snímek ukazuje, jak těžké to Pavelec v duelu s outsiderem měl.
V úvodní třetině působili čeští hráči hodně ospalým dojmem a první náznak šance si vypracovali Rakušané. Komarek se obtočil kolem branky, Pavelec toho příliš neviděl, a když puk projel po ledě těsně kolem jeho pravé tyče, ve vyprodané hale to jen zahučelo.
Přesně v polovině úvodního dějství jeli Voráček s Hertlem dva na jednoho, Hertl však skákavou přihrávku netrefil.
Krátce nato zůstal po Nakládalově bombě ležet puk v rakouském brankovišti, ale bez úspěšné dorážky.
Adam Sušovský Adam Sušovský
8. 5. 2015 20:57
Kapitán českého týmu se podivil nad tím, proč experti kritizovali české brankáře. Tým jim prý nadále věřil a Ondřej Pavelec vychytanou nulou s Rakouskem taky kvalitu ukázal.

Praha - "Bylo důležité, že nás podržel gólman Ondřej Pavelec," vyřkl po vítězství 4:0 nad Rakouskem kapitán českého týmu Jakub Voráček důležitou větu.

Češi se totiž mohli v podstatě poprvé na turnaji opřít o spolehlivý výkon brankáře a díky němu zápas s outsiderem nakonec v poklidu zvládli.

Pavelec vynikl hlavně v první třetině, kdy za stavu 0:0 zlikvidoval dvě stoprocentní gólovky Rakušanů při opakovaném zaváhání české obrany a postaral se o to, aby Češi v zápase nemuseli znovu dotahovat ztrátu.

Voráček se i proto jako kapitán podivil nad tím, že byli čeští gólmani po úvodních zápasech na turnaji pod palbou kritiky: "Kritika přicházela z venku, my jsme v kabině gólmanům věřili," řekl Voráček po utkání s velkým outsiderem, kterého Češi dokázali čtyřmi góly zlomit až v jeho druhé polovině.

Sám Voráček gólový účet večera uzavřel. Na začátku třetí třetiny hned po úvodním buly dostal mezi beky přihrávku od obránce Jordána a samostatný únik proměnil mezi betony brankáře. To už hráli Češi ve velké pohodě.

Až do poloviny zápasu jste ale s outsiderem hráli 0:0. Trpělivost dnes byla hodně důležitá, že?
Jiný zápas už na mistrovství nebude. Doba se mění, zápasy na šampionátu už nebudou končit 10:0. Já myslím, že nám výborně zachytal Ondra Pavelec, který měl sice jen pár zákroků, ale když nějaké měl, byly to tutovky. My jsme pak dali pár gólů a zase to z nás spadlo. Dohráli jsme to v klidu.

Góly, které jste Rakušanům stříleli, padaly po krásných akcích. I to, že jste bavili diváky v aréně potěší, že?
Snažíme se hrát pěkný hokej. Samozřejme občas děláme chyby v obraně, ale to je hokej. Ty chyby se prostě budou dělat a důležité je, že nás po nich Ondřej Pavelec dneska podržel. Dopředu to dnes bylo dobré, dopředu to bylo dobré každý zápas. Vytvářeli jsme si šance, dobře jsme bruslili. Takhle musíme hrát i do budoucnosti.

Jste rád i za brankáře Ondřeje Pavelce, který vychytal čisté konto? Na brankáře českého týmu se snášela v úvodu turnaje kritika...
Kritika byla z venku, my v kabině jsme gólmanům věřili. Stane se, že to někomu občas nevyjde. Kritika po dvou zápasech je podle mě... Je to přes strop.

Francie a Rakousko upřímně nejsou soupeři, kteří sílu českého týmu prověří. Co se ještě musí do čtvrtfinále zlepšit?
Mohli jsme porazit v klidu Švédsko, dvě třetiny jsme hráli vyrovnaný zápas s Kanadou. Prověřeni jsme až až. Musíme se soustředit na svůj hokej a když máme šance, musíme dávat góly. To rozhodne čtvrtfinále.

Jak se vám líbí souhra vaší elitní formace s Vladimírem Sobotkou a Tomášem Hertlem?
Dali jsme dva góly s Francií a dneska jsme prakticky taky dali dva góly, i když při tom prvním byl na ledě jen Láďa Sobotka. Je důležité aby naše první lajna nějaký gól dala a byli jsme v plusu. Máme pak dobrou šanci vyhrát zápas.

Vy sám jste zaskočil Rakušany gólem na 4:0 jen sedm vteřin po začátku třetí třetiny, byla přihrávka od Jordána mezi beky signál?
Jo, byl to signál. Jordán přijel s nápadem, že bychom to mohli udělat a zrealizoval to perfektně.

To asi taky potěší, když se něco takového povede, že?
Stoprocentně. Každý signál, který se povede, je důležitý. Do budoucnosti je dobré, že máme nápady a že chceme dávat pořád góly, to bude rozhodovat.

Co říkáte na hru čtvrté lajny, od které se čekají spíše obranné povinnosti, jenže zatím na turnaji české zápasy spíše rozhoduje?
Dali dneska zase dva důležité góly. Simon vyhrál výborně souboj v rohu a hodil to na Němce na modrou, to byl první a pro nás velice důležitý gól. A druhý gól dal Zaťovič do víka, ta lajna hraje špičkově celý turnaj. Vytváří si šance a nehrajou u nás ve třetině. Mají výborný pohyb.