Ovečkin a spol. mají smůlu, Finové dali Rusům šanci jen v první třetině

Podívejte se na fotogalerii ze zápasu
Sborné zlato "z půdy Matičky Rusi" utíká už rovných třicet let. Naposledy na domácím šampionátu vyhrála ještě pod hlavičkou tehdejšího Sovětského svazu legendární parta kolem kouče Tichonova v Moskvě 1986.
Letos ruskému týmu, jenž před dvěma lety vyhrál v Minsku a loni byl v Praze stříbrný, vystavili stopku Finové po výhře 3:1.
Finové si zahrají finále podruhé za poslední tři roky a budou se snažit navázat na dosavadní dva triumfy na světových šampionátech z let 1995 ze Stockholmu a 2011 z Bratislavy.
Vyzyvatelem týmu Suomi jsou obhájci titulu z Kanady, kteří v zámořském derby přehráli hráče USA 4:3. Zopakuje se tak obsazení finále z minulého šampionátu v Rusku v roce 2007.
Aktualizováno 21. 5. 2016 17:55
Finští hokejisté pokračují ve vítězné jízdě šampionátem. V sobotním semifinále porazili Rusko 3:1 a vyhráli i svůj devátý zápas na turnaji. Jejich soupeřem ve finále bude Kanada.

Moskva - Devátý zápas, deváté vítězství. Na finský tým si v semifinále světového šampionátu nepřišli ani Rusové, kteří se Suomi v sobotu prohráli 1:3. Zápas jsme sledovali živě zde

Sborná si tak může nechat zajít chuť na první domácí titul od roku 1986, naopak Finové mají šanci ovládnout MS potřetí v historii. Jejich soupeřem ve finále bude Kanada, která večer porazila USA 4:3.

"Neměli jsme špatný začátek. Vedli jsme, ale nenavýšili jsme skóre, i když jsme měli hodně šancí. Potřebujeme dát víc gólů než jeden, abychom měli šanci uspět proti takovému soupeři, jako je Finsko," uvedl kouč Oleg Znarok, který poprvé za necelé tři roky u sborné bude chybět ve finále MS.

Podívejte se na vítěznou branku Jussi Jokinena:

Rusové výborně začali

Domácí sborné se povedl start do semifinále a za podpory publika si rychle vypracovali šance ke vstřelení úvodní branky. Otevřít skóre se jim povedlo už ve třetí minutě.

To Rusové vydolovali kotouč z rohu kluziště, Ivan Tělegin posléze našel přihrávkou Sergeje Širokova a ten nadvakrát dokázal překonat Mikko Koskinena ve finské brance. Doposud neporažení Finové se nedokázali na delší dobu usadit v útočném pásmu, ruská obrana skvěle bránila střední třetinu.

Brankář Sergej Bobrovskij si musel počkat na svůj úvodní zásah až do dvanácté minuty, když vyrážečkou vytěsnil slušný pokus Mikka Koiva v ruském oslabení. Finové sehráli početní výhodu kvalitně, dobrou příležitost k vyrovnání měl ještě Aleksander Barkov, z dorážky ale trefil jen tyč.

Druhá třetina rozhodla

Suomi vyrovnali hru a postupem času začali od druhé třetiny sbornou přehrávat. V úvodu nové části hry měl sice příležitost navýšit ruské vedení Alexander Ovečkin. Ruská superstar ale ve svém úniku po finském špatném střídání nedokázala svou akci zakončit, blafák do forhendu vystihl Koskinen.

Po ruské šanci pokračovala zlepšená hra Finů. Suomi ve 26. minutě dokázali využít přesilovou hru, když po přihrávce Mikaela Granlunda prostřelil Bobrovského z voleje talent Sebastian Aho a zaznamenal svou první branku v zápase.

Dvě početní výhody po sobě si posléze vyzkoušeli u Rusové, Finsko se ale obětavou hrou skvěle ubránilo a krátce se po vypršení druhého trestu opět udeřilo. Laine vybruslil od mantinelu před branku a jeho krásnou přihrávku skrz brankoviště proměnil ve vedoucí gól Jussi Jokinen.

Do konce třetiny ještě umocnil obrat další využitou přihrávkou znovu Aho, který se po zásahu Bobrovského dobře zorientoval před brankou a dorazil kotouč za jeho záda.

Nepomohla ani dlouhá power play

Trenér Ruska Oleg Znarok zareagoval před třetí třetinou na nepříznivý stav utkání změnami v sestavě. Hru stáhl na tři formace, ani to ale nevedlo k otočení vývoje zápasu.

Finové se soustředili na obranu a dobře zorganizovanou hrou nepustili sbornou do výraznější šance. Rusové se dočkali očekávaného náporu až pět minut před koncem, kdy navíc svou přesilovou hru umocnili odvoláním Bobrovského z branky.

Kritickou situaci se snažil vzít na sebe Ovečkin, který několikrát vypálil na finskou branku, ztroskotal ale na Koskinenovi, nebo na připravené finské obraně.
Kontaktní branka Ruska nepřišla, Finové si s relativním klidem své dvoubrankové vedení pohlídali a zaslouženě postupují do finále.

Domácí Rusové budou hrát pouze o bronzové medaile a zlatý sen na domácím šampionátu se jim rozplynul.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mistrovství světa v hokeji v Rusku:

Semifinále - Moskva:

Rusko - Finsko 1:3 (1:0, 0:3, 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Širokov (Tělegin, Marčenko) - 26. Aho (Mikael Granlund, Lindell), 36. J. Jokinen (Laine), 39. Aho (Koskiranta, M. Koivu). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Kubuš (SR) - McIntyre, Ritter (oba USA). Vyloučení: 4:5. Využití: 0:2. Diváci: 12.215.

Sestavy:

Rusko: Bobrovskij - Vojnov, Jemelin, Zajcev, Marčenko, Bělov, Čudinov, Orlov - Širokov, Kuzněcov, Ovečkin - Sanniko, Dacjuk, Mozjakin - Panarin, Šipačov, Dadonov - Ljubimov, Kalinin, Tělegin. Trenér: Oleg Znarok.

Finsko: Koskinen - Hietanen, Jaakola, Pokka, Lindell, Ohtamaa, Kivistö - Komarov, M. Koivu, Mikael Granlund - Laine, Barkov, J. Jokinen - Pyörälä, Koskiranta, Aho - Rantanen, T. Sallinen, Pihlström. Trenér: Kari Jalonen.