Nory na MS posílí Zuccarello z Rangers

ČTK ČTK
27. 4. 2016 16:40
Vedení Jezdců se původně sice příliš nelíbila představa účasti nejproduktivnějšího hráče klubu v sezoně NHL na šampionátu po loňském vážném zranění hlavy, ale nakonec generální manažer Jeff Gorton start osmadvacetileté opory povolil.
Mtas Zuccarello
Mtas Zuccarello | Foto: Reuters

Oslo - Hokejisty Norska posílí na mistrovství světa v Rusku útočník Mats Zuccarello z New York Rangers. Vedení Jezdců se původně sice příliš nelíbila představa účasti nejproduktivnějšího hráče klubu v sezoně NHL na šampionátu po loňském vážném zranění hlavy, ale nakonec generální manažer Jeff Gorton start osmadvacetileté opory povolil.

Kouč Roy Johansen tak bude mít k dispozici oba norské zástupce v NHL, protože v přípravě už má také útočníka Andrease Martinsena z Colorada. Norové budou jedním ze soupeřů českých hokejistů v základní skupině A v Moskvě.

Zuccarello se původním nesouhlasem Rangers nenechal odradit. Podle svých slov nechtěl chybět při loučení kouče Johansena, který po patnácti letech skončí na lavičce norské reprezentace. "Nechtěli mě pustit, ale podařilo se mi je přesvědčit. Měl jsem velkou touhu být u toho," řekl Zuccarello norským médiím.

Drobný, 171 centimetrů měřící útočník utrpěl vážné zranění loni v 1. kole play off proti Pittsburghu, když mu střela spoluhráče Ryana McDonagha způsobila prasklinu lebky a zhmožděninu mozku, následkem čehož na čtyři dny ztratil i řeč. Rychle se pak ale zotavil a v této sezoně si připsal v 81 zápasech základní části 61 bodů za 26 branek a 35 asistencí, v pěti duelech neúspěšné série play off s Pittsburghem zaznamenal gól a asistenci.

"Řekl jsem vedení svůj názor na situaci a konečné rozhodnutí bylo na nich," doplnil Zuccarello, který hrál na mistrovství světa naposledy v roce 2010 v Německu, ale nechyběl v roce 2014 na olympijských hrách v Soči. Zuccarello je také v nominaci týmu Evropy pro zářijový Světový pohár v Torontu.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy