Fasel děkoval Hušákovi za halu. A plánuje Harleye s Břízou

Adam Sušovský Adam Sušovský
4. 5. 2015 16:38
Není důležité jak, ale hlavně že stojí. O2 arena v Praze je podle šéfa IIHF René Fasela nejlepší arénou v Evropě, a proto bychom prý měli Aleši Hušákovi poděkovat.
René Fasel při slavnostním zahájení pražského MS.
René Fasel při slavnostním zahájení pražského MS. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Usedl ke stolu, usmál se a rozvával si kravatu. Takhle dal najevo, že tohle setkání je vlastně neformální. Šéf Mezinárodní hokejové federace (IIHF) René Fasel se sešel s českými novináři a v závěru zhruba dvacetiminutového rozhovoru dokonce poděkoval Aleši Hušákovi. 

"Děkuji mu, že v Praze postavil takovou arénu. Bez pochyby je O2 arena nejlepší arenou v Evropě," prohlásil Fasel o víceúčelové hale, jejíž stavba se pod vedením Hušáka prodražila z plánovaných 2,5 miliard na zhruba osm, což poslalo do insolvence loterijní společnost Sazka a poškodilo financování celého českého sportu.

To je však podle švýcarského zubaře jiná otázka. Hlavní je, že hala stojí a Češi na ní teď mají být pyšní.

Češi se změnili, už umí anglicky

Fasel pouze chválil a řekl, že se od roku 2004, kdy se v Praze mistrovství světa hrálo naposledy, Česká republika hodně změnila. "Česko je oproti roku 2004 jiné, více nakloněné turistům, mnohem více lidí tady mluví anglicky a navíc se zajel provoz O2 areny. Pamatuji si, že tehdy jste O2 arenu otevřeli asi den před zahájením šampionátu," vzpomínal s úsměvem Fasel a zabrousil také do svého soukromého programu. 

Během šampionátu se chystá vyrazit na pivo do Plzně a těší se také na výlety kolem Prahy na motorce Harley, které bude podnikat s dalším vášnivým motorkářem, viceprezidentem hokejového svazu Petrem Břízou. 

"Chtěl bych ale také ještě pochválit české fanoušky. Jsou přátelští, nejsou agresivní. Jsme šťastní, že tu máme fanoušky, jaké máte. Samozřejmě vždy najdete hloupé lidi, ale čeští fanoušci v tomto ohledu jsou jiní. Hokeji rozumí, ostatně je to také zdejší národní sport. K tomu vám gratuluji."

MS každý rok? Vždyť se tak hraje i US Open

Už úvodní víkend šampionátu totiž naznačil, že Češi budou přinejmenším atakovat divácky rekord šampionátu, který jim lodi sebral Minsk počtem 643 434 diváků. Už jen proto Fasel znovu odmítl spekulace, že hokejový šampionát ztrácí na atraktivitě, když se hraje každý rok. 

"Je to moje oblíbená otázka, protože jí dostávám každý rok. Obě arény v Česku jsou plné, znovu překročíme hranici 600 tisíc diváků, padají i historické rekordy v televizní sledovanosti, kam se dostaneme na jednu miliardu. Tak proč měnit něco, co funguje? Vždyť třeba tenisové US Open se hraje taky každý rok," argumentuje. 

Hráči z NHL na olympiádě? Oříšek

Problém však Fasel vidí v následující olympiádě v Pchjongčchangu a vyjednávání o tom, zda tam budou opět startovat hráči z NHL. Podle Fasela to bude oříšek zejména kvůli tomu, že Jižní Korea není pro zámoří tak atraktivní, jako byl Vancouver, či loni Soči. 

"Navíc je tam náročnější cestování, časový posun. Na druhé straně stojí fakt, že samotní hokejisté chtějí reprezentovat své země," uvedl Fasel a doufá, že olympiáda o turnaj mezi nejlepšími hokejisty na světě nepřijde.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Francie požádá Irák, aby soudil členy Islámského státu

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devět lidí přišlo v Guineji o život při protestech proti prezidentovi

Nejméně devět lidí nepřežilo v Guineji třídenní protesty proti prezidentově snaze získat právo na další mandát. Oznámila to ve středu agentura AP, podle níž jsou nemocnice přeplněné zraněnými. Stav některých svědčí o tom, že lidé byli zasaženi střelbou z malé vzdálenosti. Protestů se zúčastnily tisíce lidí.

Jednaosmdesátiletý prezident Alpha Condé byl zvolen prezidentem v letech 2010 a 2015. Mandát mu končí příští rok v prosinci, ale letos oznámil, že chce vypsat referendum ve snaze získat možnost usilovat o zvolení znovu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy