Fasel děkoval Hušákovi za halu. A plánuje Harleye s Břízou

Adam Sušovský Adam Sušovský
4. 5. 2015 16:38
Není důležité jak, ale hlavně že stojí. O2 arena v Praze je podle šéfa IIHF René Fasela nejlepší arénou v Evropě, a proto bychom prý měli Aleši Hušákovi poděkovat.
René Fasel při slavnostním zahájení pražského MS.
René Fasel při slavnostním zahájení pražského MS. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Usedl ke stolu, usmál se a rozvával si kravatu. Takhle dal najevo, že tohle setkání je vlastně neformální. Šéf Mezinárodní hokejové federace (IIHF) René Fasel se sešel s českými novináři a v závěru zhruba dvacetiminutového rozhovoru dokonce poděkoval Aleši Hušákovi. 

"Děkuji mu, že v Praze postavil takovou arénu. Bez pochyby je O2 arena nejlepší arenou v Evropě," prohlásil Fasel o víceúčelové hale, jejíž stavba se pod vedením Hušáka prodražila z plánovaných 2,5 miliard na zhruba osm, což poslalo do insolvence loterijní společnost Sazka a poškodilo financování celého českého sportu.

To je však podle švýcarského zubaře jiná otázka. Hlavní je, že hala stojí a Češi na ní teď mají být pyšní.

Češi se změnili, už umí anglicky

Fasel pouze chválil a řekl, že se od roku 2004, kdy se v Praze mistrovství světa hrálo naposledy, Česká republika hodně změnila. "Česko je oproti roku 2004 jiné, více nakloněné turistům, mnohem více lidí tady mluví anglicky a navíc se zajel provoz O2 areny. Pamatuji si, že tehdy jste O2 arenu otevřeli asi den před zahájením šampionátu," vzpomínal s úsměvem Fasel a zabrousil také do svého soukromého programu. 

Během šampionátu se chystá vyrazit na pivo do Plzně a těší se také na výlety kolem Prahy na motorce Harley, které bude podnikat s dalším vášnivým motorkářem, viceprezidentem hokejového svazu Petrem Břízou. 

"Chtěl bych ale také ještě pochválit české fanoušky. Jsou přátelští, nejsou agresivní. Jsme šťastní, že tu máme fanoušky, jaké máte. Samozřejmě vždy najdete hloupé lidi, ale čeští fanoušci v tomto ohledu jsou jiní. Hokeji rozumí, ostatně je to také zdejší národní sport. K tomu vám gratuluji."

MS každý rok? Vždyť se tak hraje i US Open

Už úvodní víkend šampionátu totiž naznačil, že Češi budou přinejmenším atakovat divácky rekord šampionátu, který jim lodi sebral Minsk počtem 643 434 diváků. Už jen proto Fasel znovu odmítl spekulace, že hokejový šampionát ztrácí na atraktivitě, když se hraje každý rok. 

"Je to moje oblíbená otázka, protože jí dostávám každý rok. Obě arény v Česku jsou plné, znovu překročíme hranici 600 tisíc diváků, padají i historické rekordy v televizní sledovanosti, kam se dostaneme na jednu miliardu. Tak proč měnit něco, co funguje? Vždyť třeba tenisové US Open se hraje taky každý rok," argumentuje. 

Hráči z NHL na olympiádě? Oříšek

Problém však Fasel vidí v následující olympiádě v Pchjongčchangu a vyjednávání o tom, zda tam budou opět startovat hráči z NHL. Podle Fasela to bude oříšek zejména kvůli tomu, že Jižní Korea není pro zámoří tak atraktivní, jako byl Vancouver, či loni Soči. 

"Navíc je tam náročnější cestování, časový posun. Na druhé straně stojí fakt, že samotní hokejisté chtějí reprezentovat své země," uvedl Fasel a doufá, že olympiáda o turnaj mezi nejlepšími hokejisty na světě nepřijde.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy