Mrázek zářil v premiéře v play off, stal se první hvězdou

17. 4. 2015 6:26
Český brankář si v úvodním zápase prvního kola play off připsal 44 zákroků, dovedl Detroit k výhře 3:2 na ledě Tampy Bay a byl vyhlášen největší hvězdou zápasu.
Petr Mrázek při jednom ze zákroků.
Petr Mrázek při jednom ze zákroků. | Foto: Reuters

New York - Petr Mrázek zvládl na výbornou svou premiéru ve vyřazovací části NHL. Český brankář si v úvodním zápase prvního kola play off připsal 44 zákroků, dovedl Detroit k výhře 3:2 na ledě Tampy Bay a byl vyhlášen největší hvězdou zápasu. Poprvé ve vyřazovací části soutěže chytal i Ondřej Pavelec, který s Winnipegem prohrál v Anaheimu 2:4.

Dvě branky Detroitu vstřelil Pavel Dacjuk. Ruský útočník otevřel skóre v desáté minutě z první střely týmu, vzápětí ale domácí srovnali po chybě Marka Židlického. Český obránce ztratil při přesilové hře puk na útočné modré čáře a Brian Boyle ze samostatného úniku překonal Mrázka.

Mrázek: Byla to zábava

Už po osmi sekundách prostřední části ale Dacjuk opět dostal Red Wings do vedení, které zvýraznil gólem v oslabení Luke Glendening. Poslední slovo měl Nikita Nestěrov, jenž propálil českého gólmana z mezikruží. Více ale Tampa Bay ze své velké střelecké aktivity (46:14) nevytěžila.

"Tlačili se tvrdě do brány a stříleli v první třetině ze všech pozic. Ale tak se to dnes hraje. Dostal jsem se díky tomu do zápasu. I ve druhé třetině jsem měl 17 zákroků, byl jsem pořád ve hře. Byla to zábava. Vítězství je pro nás velmi cenné," uvedl po utkání třiadvacetiletý Mrázek, jenž sezonu začínal na farmě Detroitu.

V play off ale dostal přednost před Jimmym Howardem a trenérovi Miku Babcockovi se za důvěru odvděčil skvělým výkonem. "Byl neskutečný. Podržel nás a pozvedl naši hru, proto jsme vyhráli. I když jsme nehráli, jak bych si představoval. Musíme být rychlejší a hrát více v jejich pásmu. Ale i tak jsem s prvním zápasem spokojený," prohlásil Babcock.

Zetterberg: Petr nás zachránil

Chvála se na talentovaného českého gólmana valila i z dalších stran. "Petr nás zachránil. Dobré jsme měli i oslabení (neinkasovali ani jednou ze sedmi vyloučení). Nicméně ve spoustě věcí se musíme zlepšit," prohlásil lídr týmu Henrik Zetterberg. "Mám dobrý pocit z toho, že jsme vyhráli. Chtěli jsme být aktivní a využít své šance. A k tomu nám skvěle zachytal brankář," uvedl Dacjuk.

Pavelec držel dvě třetiny šance Winnipegu na vítězství v Anaheimu. Kalifornský klub ale v závěrečné části otočil z 1:2 na 4:2. "Mají se zápasy play off hodně zkušeností a v poslední třetině to potvrdili. I když jsme jim k tomu pomohli svými fauly. Ale myslím si, že jsme odehráli slušný zápas," řekl Pavelec, jenž si připsal 29 zásahů.

Hlavním strůjcem úspěchu Ducks byl Corey Perry, jenž dva góly dal a na dva přihrál. Vstřelil i vítěznou branku, kterou musel potvrdit videorozhodčí. Opakovaný záznam ukázal, že Pavelec zakročil betonem proti jeho střele už za brankovou čarou.

Rangers udolali Pittsburgh

New York Rangers v úvodním utkání série udolali doma Pittsburgh 2:1. Vítěz Prezidentovy trofeje položil základ k výhře už v první třetině díky trefám Dericka Brassarda a Ryana McDonagha. Dalším klíčem k úspěchu Rangers bylo ubránění Sidneyho Crosbyho a Jevgenije Malkina.

Jedinou branku Penguins vstřelil v prostřední části Blake Comeau. Ve zbývajícím utkání čtvrtečního programu zvítězila Minnesota na ledě St. Louis 4:2.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 1. zápasy:

Tampa Bay - Detroit 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)

Branky: 15. Boyle, 49. Nestěrov - 10. a 21. Dacjuk, 46. Glendening. Střely na branku: 46:14. Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, z 46 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zákroků měl 95,7 procenta. Diváci: 19.204. Hvězdy utkání: 1. Mrázek, 2. Dacjuk (oba Detroit), 3. Boyle (Tampa Bay).

New York Rangers - Pittsburgh 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

Branky: 1. Brassard, 16. McDonagh - 27. Comeau. Střely na branku: 38:25. Diváci: 18.006. Hvězdy utkání: 1. Brassard, 2. McDonagh (oba NY Rangers), 3. Fleury (Pittsburgh).

Západní konference - 1. zápasy:

St. Louis - Minnesota 2:4 (0:1, 0:1, 2:2)

Branky: 48. Schwartz, 60. Steen - 3. Zucker, 25. Dumba, 59. Granlund, 60. Pominville. Střely na branku: 21:29. Diváci: 19.671. Hvězdy utkání: 1. Pietrangelo (St. Louis), 2. Zucker (Minnesota), 3. Schwartz (St. Louis).

Anaheim - Winnipeg 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)

Branky: 42. a 54. Perry, 2. Vatanen, 57. Getzlaf - 3. Lowry, 25. Stafford. Střely na branku: 33:27. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 58:09 minuty, z 33 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zákroků měl 87,9 procenta. Diváci: 17.174. Hvězdy utkání: 1. Perry, 2. Getzlaf, 3. Beauchemin (všichni Anaheim).