Gretzky mezi brankáři se dočkal pocty. Brodeurův dres visí pod stropem v New Jersey

Martin Brodeur sledoval, jak jeho třicítka stoupá pod strop arény s celou svou rodinou.
Po včerejším ceremoniálu v New Jersey je pro budoucí hráče Devils číslo 30 zapovězeno. Martin Brodeur se dočkal za více než dvacet let věrné služby týmu z Newarku pocty, dres z jeho jménem už visí pod stropem haly Prudinental Center. Po Kenu Daneykovi a Scottům Stevensovi s Nidermayerem je kanadský brankář teprve čtvrtým hráčem v klubu, který si zasloužil poctu vyřazení dresu.
"Byl to skvělý zážitek, odezva fanoušků byla fantastická. Moc to pro mě znamenalo. Podobné ovace fanoušků jsem čekal, protože byli skvělí po celou dobu mé kariéry, ale stejně jsem byl ohromen." Řekl po ceremoniálu pro nhl.com dojatý Brodeur.
Legendární třiasedmdesátiletý hokejový trenér, ale hlavně manažer Lou Lamoriello, který na různých pozicích v New Jersey působil osmadvacet let a od nové sezony působí jako generální manažer v Torontu, řekl na adresu Brodeura: "Je to čistý prototyp Ďábla, myslím tím hokejistu, který nikdy neupřednostňuje jméno na zádech před logem na břiše." Brodeur Lamoriellovi poděkoval se slovy, že právě on z něj udělal šampiona.
Brodeur dovedl New Jersey ke třem Stanley Cupům. Poprvé už v roce 1995, další dva přidal v letech 2000 a 2003. Jako jednička dovedl Kanadu k zisku zlaté olympijské medaile v roce 2002 v Salt Lake City, zlato má také z Vancouveru 2010, ale tam kryl záda Robertu Luongovi. Brodeurovi k členství v Triple Gold Clubu chybí pouze zlato z mistrovství světa, kde dvakrát s Kanadou skončil druhý. Wayne Gretzky mezi brankáři byl Ďábly draftován v roce 1990 v prvním kole jako dvacátý v pořadí.
Brodeur se na sklonku kariéry potkal i s Jaromírem Jágrem. Oba hokejisté draftovaní v roce 1990 v prvním kole byli jednu dobu nejstaršími hráči celé NHL. Jágr si minulý rok, po konci Brodeurovy kariéry, pro web northjersey.com povzdechl, že už je osamoceným čtyřicátníkem v celé soutěži. Poté trochu zvážněl a řekl: "Při společném působení s Martym jsem o něm zjistil zajímavou věc. Nikdy nesváděl vinu na ostatní. Vždy raději kritizoval sebe než ostatní."
Foto: Reuters
David Janeczek David Janeczek
10. 2. 2016 12:00
Martin Brodeur se v New Jersey dočkal obrovské pocty, když před včerejším zápasem Ďáblů proti Edmontonu vytáhli v Prudinental centru jeho dres s číslem třicet pod strop arény.

Více o NHL čtěte ZDE

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy