Bukač: Že jsem neschopný? Ať se teď Pitter ukáže. Situaci jako ve Slavii jsem nikde nezažil

Daniel Poláček Daniel Poláček
11. 10. 2016 6:08
Zbídačená hokejová Slavia prý dohraje prvoligovou sezonu. Otázkou je, jak důstojně. Klub nemá peníze na nejdražší hráče, kteří jsou tak logicky na odchodu, navíc už postrádá také sportovního manažera. Luděk Bukač mladší podal výpověď ještě předtím, než ho člen představenstva Vladimír Pitter stihl vyhodit kvůli "nevhodnému působení na tým". "Pokud jsem byl neschopný, pan Pitter má teď možnost ukázat, jak schopný manažer je on," říká Bukač v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz. Podobnou situaci jako ve Slavii prý nikdy nezažil.
Luděk Bukač mladší.
Luděk Bukač mladší. | Foto: ČTK

Bylo těžké opustit mužstvo, které jste budoval?

O celé situaci v klubu jsem samozřejmě dobře informován, poslední dva měsíce byly těžké. Na druhou stranu musím říct, že jsme měli výbornou pracovní atmosféru jak v realizačním týmu, tak v mužstvu. Měli jsme výbornou přípravu a cítili, že máme oproti loňsku lepší mužstvo, které by se koncem sezony mohlo pokusit o postup do extraligy. Z tohoto důvodu pro mě rozhodování bylo těžké.

Jak dlouho jste odchod zvažoval? Šlo o bezprostřední reakci na aktuální události, nebo jste měl nutkání už dřív, například kvůli nejasnému vlastnictví klubu?

Samozřejmě tam bylo několik těžkých období, ale až po sobotním zápase, který odehráli junioři, jsem dospěl k názoru, že sportovně nejsem schopný mužstvo dál řídit. Vymkne se vám to z ruky. Situace je taková, že většina hráčů má velké sociální problémy. Řeší odchod rodiny, děti ve škole nebo nájem bytu. Když hráč nemá čistou hlavu na výkon, těžko se s tím dá něco dělat.

O finanční nestabilitě Slavie se ví poměrně dlouho. Komplikovaly vám tyto potíže práci?

Nebyl jsem odpovědný za finanční stránku, ale za sportovní. Co se týče financí, tak kdykoliv jsem dostal informaci od pana Pittera, předal jsem ji mužstvu. Nejtěžší situace vznikla teď ve čtvrtek, kdy jsem se dozvěděl, jak velká částka nám zbývá do konce sezony na mužstvo a realizační tým. Pro hráče bylo hodně těžké tohle slyšet a skousnout.

Zažil jste někdy podobnou situaci?

Když jsem nastupoval jako sportovní manažer do Mladé Boleslavi, došlo k tomu, že jsem byl nucen navrhnout hráčům snížení platu o deset nebo dvacet procent, což byla těžká situace. Šlo ale o extraligový klub, hráči měli dvanáctiměsíční smlouvy, kdežto na Slavii má mnoho hráčů smlouvu na devět deset měsíců, takže nejsou zajištění. Takhle těžkou situaci jsem nikde nezažil.

Komunikujete ještě s někým ze Slavie?

Nabídl jsem panu Pitterovi, že pokud chce, jsem ochoten dokončit převod našich hráčů, eventuálně angažmá nových. Teď jsem zaslechl v rádiu nějaké prohlášení pana Pittera, že kdybych neodstoupil sám, vyhodil by mě; že jsem byl neschopný (Vladimír Pitter prostřednictvím mluvčího vzkázal, že Luděk Bukač mladší nevhodně působil na tým a nezvládl aktuální situaci, byť byl o všem informován, pozn. red.). Pokud jsem tedy byl neschopný, pan Pitter má teď možnost ukázat, jak schopný manažer je on.

Slavia má vůči týmu nevyřízené finanční závazky. Dluží klub také vám?

Teď se k tomu nechci vyjadřovat. Nějaké závazky z minulé sezony tam samozřejmě byly, a tak se udělaly splátkové kalendáře, abychom mohli nastoupit do ligy. Já nejsem zodpovědný za finanční stránku, přestože jsem ji znal.

Dokážete odhadnout, co bude s klubem dál? Může vůbec důstojně odehrát zbytek sezony?

Těžko říct, nechci předbíhat. To, co se teď děje, mě samozřejmě mrzí. Jak jsem ale řekl – pokud pan Pitter řekl, že jsem byl neschopný manažer, má možnost ukázat svoje schopnosti a vést tým lépe.

O mnohé hráče Slavie se nyní zajímají různé české kluby. Máte nabídky i vy?

Měl jsem nějaké nabídky v létě, teď jsem se nezabýval tím, jestli je budu mít, nebo ne. Rozhodnutí ohledně své osoby jsem udělal předevčírem a teď se s panem Pitterem musíme nějak vypořádat. Co budu dělat dál, zatím není téma dne.

 

Právě se děje

Další zprávy