Litvínov je nejhorším obhájcem titulu v historii. Proč zažil strmý sešup?

Daniel Poláček Daniel Poláček
26. 3. 2016 14:11
Obhájci titulu z Litvínova nedokázali v sezoně přepnout na loňské tempo, a proto jako historicky první extraligoví šampioni nastoupí v baráži. Proč zažili tak bídný ročník?
Jaroslav Janus nedokázal nahradit výjimečného Pavla Francouze. I proto Litvínov zažil takový sešup.
Jaroslav Janus nedokázal nahradit výjimečného Pavla Francouze. I proto Litvínov zažil takový sešup. | Foto: Milan Kammermayer

Praha – O obhajobě fantazírovali jen ti největší snílkové, ale takovou blamáž nečekal nikdo. Litvínov bude po mistrovském ročníku zachraňovat extraligu v nepopulární baráži. Ještě žádný obhájce tuzemského titulu nezažil tak strmý sešup.

Pryč jsou doby, kdy hvězdami nabitý Vsetín každoročně dláždil cestu k nejvyšším příčkám. Mistři z posledních let často zažívají bolavý návrat do reality. Jenže většinou se vzpamatují a vybojují alespoň předkolo play off.

Litvínovští se neprobudili, a proto jako historicky první extraligoví šampioni nastoupí v baráži hned rok po titulu. Bitvu o setrvání v elitní soutěži svedou s Karlovými Vary a dvěma prvoligovými kluby – Slavií a Jihlavou. Show se zajímavým obsazením začíná v úterý. "Musíme to bezpodmínečně zachránit, teď už není kam couvnout. Psychicky to asi bude náročnější než hrát o titul," vykládal včera novinářům Rostislav Martynek, útočník Severočechů.

I pokud se loňští mistři zachrání, což se očekává, jen částečně tím odčiní bídnou sezonu. Co stojí za nečekaným úpadkem?

Nejbolavější kocovina v historii

Kocovina po oslavách ligového prvenství už poznamenala kdekoho. U Litvínova se dala předpokládat tím spíš, že dlouhodobě podceňované mužstvo usedlo na trůn vůbec poprvé, čekání trvalo dlouhých 56 let.

Severočeši na startu ročníku nevěděli, jak otočit list a nešidit při střídání ani sekundu. V prvních deseti kláních zvítězili v základní hrací době jen jednou. Ačkoliv v Lize mistrů rozhodně nedělali ostudu, neboť prošli až do osmifinále, doma nepřetržitě strádali. Nedokázali vyhrát víc než tři zápasy v řadě a svazovala je křeč.

Generální manažer klubu Robert Kysela rychle poznal, že minulou sezonu nepůjde ani napodobit a začal podnikat kroky, aby pád alespoň zmírnil. Avšak dlouhodobě nepomohlo nic, ani krácení hráčských odměn.

Nikdo nenahradil ztracené opory

Loňskou mašinu zkrátka nešlo pořádně rozjet, protože odešli její největší tahouni. Veterán Martin Ručinský ukončil kariéru, produktivní Jakub Petružálek zamířil do Švédska a mnohdy nepřekonatelný brankář Pavel Francouz zkusil štěstí v Rusku.

Prvotřídní útočníky nenahradil nikdo, roli Francouze měl zastat Jaroslav Janus. Těžký úkol však Slovák s reprezentačními zkušenostmi nezvládl. Sice nevyhořel, ale ani nevyčníval. Proto ho v závěru ročníku vytlačil 24letý Michael Petrásek.

Marný boj o vhodné doplnění kádru ve skromných podmínkách podtrhuje prosincový příchod Radka Dudy. Litvínovští doufali, že bouřlivák, který kvůli svým výstřelkům ztratil v Karlových Varech pozici kapitána, dodá mdlému mančaftu potřebný elán. Jenže Duda prakticky nebodoval a v jednu chvíli vypadl ze sestavy. "Není v kondici," vysvětloval asistent trenéra Jiří Šlégr.

Odešli i důležití trenéři

Problém ovšem nebyl jen v hokejistech. Po mistrovském tažení odešli i ti, kteří je cepovali. Do Hradce pláchl kondiční trenér Marián Voda, jenž má zkušenosti z Kontinentální ligy. Rovněž pracoval s hvězdami NHL.

Nejspíš ještě více pocítili Severočeši ztrátu kouče Miloslava Hořavy, který odjel za kamarádem do Švédska, kde se vzdělávat na tamních kempech. Byť v prosinci zamířil zpět jako konzultant, defenzivu, o níž dřív pečoval, nenašel ve stejném stavu.

Podobně smutný byl i pohled na zbytek litvínovského mužstva, které po roce hrálo na opačném konci tabulky. Nyní Severočeši doufají, že hůř už nebude, neboť v baráži jsou největšími favority. Oproti Karlovým Varům mají slušnou formu a prvoligové kluby předčí kvalitou soupisky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy