Radim Vrbata dal  již teď o 11 gólů více než minulý ročník.
Radim Vrbata dal již teď o 11 gólů více než minulý ročník. | Foto: Reuters

Glendale - Útočníka Phoenixu Coytoes Radima Vrbatu zastihl letošní ročník NHL ve skvělé formě. Opět to prokázal ve čtvrtek doma proti Dallasu Stars.

Jeho tým vyhrál 5:2, on k úspěchu přispěl jedním gólem a dvěma asistencemi.

Ve 12. minutě asistoval u přesilovkové trefy Shana Doana na 1:0. Jenže útočník dallaských Hvězd Jussi Jokinen o pouhé dvě minuty později obral domácí o kotouč a vyrovnal.

Dále čtěte:

Za další dvě a půl minuty se skóre měnilo znovu, Kojoti šli do vedení 2:1, asistenci si opět připsal Vrbata.

Ve 46. minutě se dokázal prosadit v oslabení a zaznamenal svůj jubilejní stý gól v NHL. To už zvyšoval na 4:1 a bylo prakticky po zápase. Diváci ještě viděli po gólu na každé straně. Vrbata se stal první hvězdou zápasu.

Šestadvacetiletý rodák z Mladé Boleslavi je s 25 góly letos druhým nejlepším českým střelcem v NHL. První Václav Prospal vstřelil o dva více. Třetí příčka patří v české minitabulce Tomáši Plekancovi s 21 přesnými zásahy.

Stránky nhl.com přicházejí ještě s podrobnějšími statistikami Radima Vrbaty. Tří bodů v jednom utkání dosáhnul letos již potřetí, 24. ledna proti Nashvillu zvládl dokonce ještě o bod více.

Český útočník zaznamenal letos neuvěřitelný výkonostní posun. Minulou sezonu vstřelil ještě v dresu Chicaga pouze 14 gólů, předminulý ročník 13. Nejvíce jich dal hned jako nováček NHL. V ročníku 2001-2002 jich za Colorado nasstřílel 18.

Prospal i Hemský načínali skóre

Dařilo se i momentálně nejlepšímu českému střelci Václavu Prospalovi z Tampy Bay.  Ten načínal v 6. minutě skóre ve Philadelphii. Domácí stačili ještě v první třetině obrátit na 2:1 ve svůj prospěch.

Tampa však předvedla famózní druhou dvacetiminutovku. Třemi góly znovu otočila vývoj duelu ve svůj prospěch a vedla rázem 4:2. Druhý gól vstřelil Jan Hlaváč po asistenci obránce Filipa Kuby.

Aleš Hemský z Edmontonu (v bílém) obchází krajana v dresu San Jose Tomáše Plíhala. | Foto: Reuters

Ve třetí třetině se již jen změnilo skóre na 5:3 pro hosty, další zvrat v utkání však již  Blesky Letcům nedovolily.

Účet zápasu načal také Aleš Hemský z Edmontonu na ledě San Jose. Ve 22. minutě šli hosté díky němu do vedení, nakonec vyhráli 3:2. Na první gól domácích nahrával Milan Michálek.

Mužstvo New Yorku Islanders  si z torontského ledu odvezlo vítězství 5:4. Dvěma přihrávkami mu k tomu pomohl Josef Vašíček. Stejný příděl zaznamenal na druhé straně bek Tomáš Kaberle, u jednoho gólu  pak asistoval i druhý český zadák ve službách Toronta Pavel Kubina.

Češi byli i u první trefy Chicaga na ledě Nashvillu. Martin Havlát a Robert Lang nahrávali na branku Duncanu Keithovi. Tým Blackhawks vedl 1:0, první třetinu vyhrál 3:0 a celkově porazil domácí 6:1.

Nashville se trefil, až když  na obrazovce svítil stav 6:0. Na přesilovkový gól nahrával obránce Marek Židlický.

Chicago hrálo dva zápasy ve dvou dnech, navíc poobakrát na cizím hřišti. Na výkonu to ovšem nebylo znát, celkem  soupeřům nastřílelo 13 branek, obdrželo jen tři. Ve středu totiž porazilo Columbus 7:2.

Výsledky:

Philadelphie - Tampa Bay 3:5 (2:1, 0:3, 1:1)
Branky: 11. Lupul, 20. Downie, 47. Carter - 6. Prospal, 23. Boyle, 31. Hlaváč (Kuba), 37. St. Louis, 43. Ward

Carolina - Pittsburgh 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Branky: 4. Cole, 31. Eric Staal, 44. Whitney (František Kaberle), 52. Bayda - 13. Orpik, 23. Malkin

Toronto - NY Islanders 4:5 (0:1, 2:2, 2:2)
Branky: 28. Tucker, 30. Sundin (Tomáš Kaberle), 51. Stajan (Kubina, Tomáš Kaberle), 60. Ponikarovskij - 35. a 45. Fedotěnko (na obě Vašíček), 17. Berard, 38. Comrie, 60. Meyer.

Nashville - Chicago 1:6 (0:3, 0:2, 1:1)
Branky: 47. Arnott (Židlický) - 7. a 13. Toews, 2. Keith (Havlát, Lang), 23. Bourque, 24. Barker, 44. Sharp.

Colorado - St. Louis 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Branky: 59. Backes - 4. Kariya, 11. McClement, 22. Johnson, 44. Guite

Phoenix - Dallas 5:2 (2:1, 1:0, 2:1)
Branky: 12. Doan (Vrbata), 17. Carcillo (Vrbata), 39. Niko Kapanen, 46. Vrbata, 59. Boynton - 14. Jussi Jokinen, 50. Niskanen

Vancouver - Minnesota 4:5 SN (0:1, 1:1, 3:2 - 0:0)
Branky: 43. a 58. Edler, 36. Isbister, 42. Kesler - 14. a 33. Veilleux, 50. Foster, 53. Gáborík, rozhodující nájezd Mikko Koivu

San Jose - Edmonton 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
Branky: 37. Pavelski (Milan Michálek), 49. Grier - 22. Hemský, 30. Brodziak, 44. Pisani