Skvělý Prospal rozhodl zápas. Přesto šel na kobereček

zh
13. 2. 2008 8:00
Tampa Bay - Montreal 3:2
Václav Prospal (vpravo) dal dva góly. Díky prostořekosti ale místo oslav dostával kapky od trenéra. | Foto: Reuters

Tampa - Úterní duel NHL, v němž Tampa Bay Lightning hostila Montreal Canadiens, se odehrával v české režii.

Kanadský klub šel díky Christopheru Higginsovi do vedení již po 50 vteřinách hry. Jednalo se o jediný gól, v němž neměli Češi prsty.

V 6. minutě vyrovnal po přihrávce Jana Hlaváče Michel Ouellet. Jenže v 10. minutě šel Montreal znovu do vedení, když se v přesilovce trefil Tomáš Plekanec.

Gólové dostihy první třetiny uzavřel v čase 19:19 Václav Prospal, jenž za Blesky znovu srovnával skóre.

Střelci se zřejmě náročnou úvodní dvacetiminutovkou vyčerpali, protože diváci viděli  v Tampě již jen jednu branku. V 52. minutě se znovu trefil "Vinny" Prospal a rozhodl o vítězství domácích 3:2.

Tampa Bay předčila Montreal i ve střelecké aktivitě. Domácí gólman Karri Rämö si připsal pouze 21 zásahů, hostující Cristobal Huet 36.

Po utkání byl Prospal vyhlášen hlavní hvězdou zápasu, Hlaváč třetí.

V úterý se v Tampě rovněž odehrál minisouboj dvou nejproduktivnějších Čechů v zámořské lize. Plekanec i Prospal mají shodně 53 bodů. Třetí místo patří Aleši Hemskému se 48 body.

Prospal na koberečku

Příběh úterního večera tím však pro českého dvoubrankového střelce zdaleka nekončil. V pozápasovém televizním interview si rýpnul do trenéra Johna Tortorella, jenž ho nedávno vyřadil z první formace a proti Montrealu ho do ní od druhé třetiny zase vrátil.

Mluvil o něm sice jako o "nejmenované osobě", ale Tortorella dobře věděl, kam narážky jeho svěřence míří. Zavolal si ho proto na kobereček, kde Prospal strávil 25 minut stále ještě v plné hokejové výzbroji.

Ani jeden z účastníků schůzky se pak o jejím obsahu nechtěl s reportéry bavit.

"Pojďme se bavit o utkání," vyzýval podle agentury AP přítomné žurnalisty Prospal. "Skvělé dva body pro nás. Jsem prostě rád, že jsem se tady toho mohl dnes večer účastnit."

Tortorella nebyl o moc sdílnější, ale z jeho slov se dal vyčíst momentální  nepříliš ideální vztah k českému rebelovi.

"Sportovci, kteří jsou šílení, mohou být dobří sportovci. Hrál dobře, velmi dobře," cituje ho AP.

Ručinský po dlouhém zranění hvězdou

Hlavní hvězdou zápasu se stal i Martin Ručinský ze St. Louis Blues.

V domácím utkání proti Los Angeles Kings vyrovnával ve 30. minutě na 2:2, ve 49. minutě pak přihrával na vítěznou branku. Bluesmani nakonec vyhráli 4:2.

Martin Erat z Nashvillu slaví se svým spoluhráčem Richem Peverleym svůj gól do sítě Detroitu. | Foto: Reuters

Pro útočníka, jemuž bude v březnu už 37 let, to znamenalo skvělý návrat. 29. prosince si poranil v utkání v Dallasu rameno, od té doby nehrál.

Poprvé se na ledě objevil v neděli proti Minnesotě. Zde ještě nebodoval a v samostatných nájezdech  rovněž neměl štěstí. V úterý ukázal, že na něj dlouhá pauza nezanechala větší následky.

Dvěma asistencemi pomohl k domácí výhře New Yorku Islanders nad Philadelphií Josef Vašíček. Také on nahrával na vítěznou trefu. Ostrované zdolali Letce 4:3.

Dále čtěte:

Na prodloužení překvapivé černé série Detroitu Red Wings již na čtyři zápasy se na domáví hřišti podílel Martin Erat z  Nashvillu Predators gólem a přihrávkou. Marek Židlický přihrával na vítězný třetí gól.

Psala se teprve 9. minuta, brankář Rudých křídel Chris Osgood si připsal jediný úspěšný zákrok a tři neúspěšné a opustil klec.

Vzhledem ke zdravotním problémům Dominika Haška se dostal do hry třetí brankář Jimmy Howard. Nepočínal si špatně, z 19 střel pustil jedinou. Prohře 2:4 však nezabránil.

Milan Michálek dával druhou branku San Jose Sharks. Jeho tým nakonec prohrál doma s Calgary Flames v prodloužení 3:4. Rozhodující trefu nedal  nikdo jiný než  rutinér Jarome Iginla, kapitán hostí.

Boston - Carolina 2:3 (0:2, 0:1, 2:0)
Branky: 55. a 56. Shawn Thornton - 4. a 7. Ladd, 39. Samsonov (František Kaberle)

NY Islanders - Philadelphia 4:3 (1:0, 2:2, 1:1)
Branky: 18. Hunter (Vašíček), 26. Tambellini, 34. Bergenheim, 55. Fedotěnko (Vašíček) - 22. Briere, 38. Hartnell, 59. Lupul

Tampa Bay - Montreal 3:2 (2:2, 0:0, 1:0)
Branky: 20. a 52. Prospal, 6. Ouellet (Hlaváč) - 1. Higgins, 10. Plekanec

Ottawa - Buffalo 1:5 (0:0, 0:1, 1:4)
Branky: 44. Robitaille - 24., 41. a 57. Vanek (na třetí Kotalík), 45. MacArthur, 57. Pominville

Nashville - Detroit 4:2 (3:0, 1:2, 0:0)
Branky: 3. a 35. Radulov (na druhou Erat), 4. Erat, 9. Dumont (Židlický) - 25. Franzen (Hudler), 38. Datsjuk

St. Louis - Los Angeles 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)
Branky: 21. McDonald, 30. Ručinský, 49. McKee (Ručinský), 54. Backes - 14. Frolov, 25. Brown

Edmonton - Minnesota 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Branky: 43. a 45. Brodziak, 19. Pisani, 31. Stoll - 28. Demitra, 56. Rolston

Colorado - Anaheim 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
Branky: 2. Svatoš - 22. Selänne, 56. Pahlsson

San Jose - Calgary 3:4 PP (1:1, 1:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 12. Goc, 40. Milan Michálek, 49. Rissmiller - 5. Langkow, 23. Smith, 60. Phaneuf, 65. Iginla