Kouč Sýkora míří do Ruska. Reprezentace ho znechutila

Václav Rojík, Red Spo, ČTK
12. 5. 2009 13:20
Sýkora bude trenérem Jekatěrinburgu

Praha - Zkušený hokejový trenér Marek Sýkora by se měl stát novým koučem ruského klubu Avtomibilist Jekatěrinburg, který bude hrát od příští sezony Kontinentální hokejovou ligu.

Sýkora tak zároveň podle serveru hokej.cz opustí pozici trenéra reprezentační dvacítky, u níž měl ještě rok platnou smlouvu.

Šedesátiletý Sýkora nejde do neznámého prostředí. Dobré jméno si před časem udělal na lavičce Magnitogorsku.

"Ještě jednou vstoupím do stejné ruské řeky. Oslovila mě nabídka Jekatěrinburgu, který o mě projevil zájem. Smlouva zatím podepsána není, ale předběžně jsme v podstatě dohodnuti. Pokud se nestane něco nečekaného, ještě jednou bych chtěl do zahraničí odejít," řekl Sýkora, který letos vedl na mistrovství světa i tým do 18 let.

Čtěte také:
Česká ´18´ skončila na MS šestá, Slováci se udrželi
České 18´ se rozplynul sen o medaili, podlehla USA 2:6

Uznávaný kouč přitom vábení ruských velkoklubů dlouho odolával. Nevyslyšel například nabídky z moskevského Spartaku či Omsku.

Změnil názor

"Opakovaně jsem tvrdil, že už pro mě Rusko asi nebude. Ale teď jsem změnil názor. Proč? Je to jedno s druhým. Důvodů se najde víc. Především mě ovlivnila zkušenost s letošní osmnáctkou. Vystoupení na mistrovství světa ve Spojených státech mě nijak neuspokojilo," připomněl své zklamání Sýkora.

Přístup mladých hráčů ho ovlivnil natolik, že oželí i práci u dvacítky, přestože původně plánoval ve funkci setrvat podle platného kontraktu.

"Na dvacítce jsme skončili také šestí, ale ta práce mě zpočátku velmi bavila. Možná kdybych nezískal tu čerstvou zkušenost s osmnáctkou, tak bych u výběru dvacetiletých zůstal. Je to dost pravděpodobné. Ale po turnaji v Americe nemám chuť. Ať dostanou šanci mladší trenéři. Nechce se mi pokračovat, protože výsledky, výkony ani přístup nebyly podle mého gusta."

Bývalý kouč extraligových týmů Plzně, pražské Slavie, Pardubic nebo Karlových Varů poletí do Jekatěrinburgu koncem května, aby podepsal smlouvu. Jako pravděpodobná se zdá možnost, že by si do týmu přivedl také některého z českých hráčů.

"Momentálně probíhají jednání, věci se řeší především s agenty hokejistů. Jekatěrinburg si nejspíš nebude moci dovolit příchod reprezentantů, ale je jasné, že kvalitní hráče klub potřebuje. Je možné, že mezi nimi budou i Češi," připustil Sýkora.

Rozhodl Karpovův telefon

Jekatěrinburg měl hrát v nově vzniklé KHL již v uplynulé sezoně, ale dostal se do finančních potíží a mezi elitou ho nahradil druholigový Chimik Voskresensk. V klubu přitom měla působit i trojice českých hokejistů - obránce Radek Philipp a na hostování i brankář Marek Pinc s útočníkem Tomášem Divíškem.

Něco podobného by se však letos nemělo opakovat. Podle všeho pomohl Sýkorovi k jeho rozhodnutí i úzký vztah s generálním manažerem týmu Valerijem Karpovem. Bývalého forvarda totiž Sýkora trénoval právě v Magnitogorsku.

"Odtud se s Valerijem velmi dobře známe. Naše vztahy byly vždycky na úrovni. Když mi Karpov zavolal a naznačil zájem o můj příchod, seriózně jsme si promluvili," popsal Sýkora.

O tom, kdo jej nahradí na střídačce juniorské reprezentace, bude vedení Českého svazu ledního hokeje jednat v příštích dnech, nejbližší zasedání výkonného výboru se uskuteční 21. května.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů jako odvetu za podobný krok Washingtonu, oznámil podle Reuters ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicích s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy