19. 4. 2009 8:25
Česká osmnáctka na MS podlehla opět Švédům
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Fargo - Čeští hokejoví reprezentanti zakončili v noci na neděli své vystoupení na mistrovství světa hráčů do 18 let stejně jako ho začali - porážkou se Švédy.

Po vstupním debaklu 0:7 výběr kouče Marka Sýkory podlehl severskému soupeři i v duelu o konečnou pátou příčku poměrem 2:4 a skončil na šampionátu šestý.

V úvodu utkání měl navrch český tým. V polovině šesté minuty zakončoval přečíslení tři na dva Tomáš Rachůnek, proti jeho střele se však vyznamenal gólman Johan Gustafsson.

Čtěte dále: České 18´ se rozplynul sen o medaili, podlehla USA 2:6

O chvilku později nevyužil slibnou šanci Robin Soudek. V 16. minutě však čeští mladíci dostali výhodu druhé přesilové hry v utkání a tu ukončil již po minutě úvodním gólem střelou od modré čáry Adam Polášek.

Ve druhé třetině se však připomněl autor dvou branek z prvního vzájemného utkání Magnus Svensson Pääjärvi, když ujel českým zadákům a ukázkově provedeným blafákem do bekhendu vyrovnal.

Odpovědět mohl v polovině utkání Petr Straka, Gustafsson byl však proti. Místo toho se dorážkou do poloodkryté branky prosadil v přesilovce Anton Lander a do druhé přestávky upravil na 3:1 pro Švédy Gabriel Landeskog.

Šanci na pátou příčku oživil až v závěru v 56. minutě Andrej Nestrašil v početní výhodě, když zakončil Poláškovu parádní individuální akci.

V touze po vyrovnání sáhla česká lavička 39 vteřin před koncem základní hrací doby k odvolání brankáře Novotného, místo toho však přišel čtvrtý gól Švédů, když trefil prázdnou klec William Wallen.

Sestupovou hrozbu ve skupině o udržení rázně odvrátilo Slovensko, které v závěrečném kole porazilo již zachráněné Švýcary 4:2. Naproti tomu Němci prohráli s Norskem 2:5 a právě spolu se svým soupeřem sestupují z elitní skupiny.

O 5. místo:

Švédsko - Česká republika 4:2 (0:1, 3:0, 1:1)
Branky a nahrávky:
27. Svensson Pääjärvi (Lindberg), 35. Lander (Jarnkrok, Larsson), 39. Landeskog (Svensson Pääjärvi, Erixon), 60. Wallen (Cehlin) - 17. Polášek (Nestrašil, Poletín), 56. Nestrašil (Polášek). Rozhodčí: Smith (USA), Stricker (Švýc.) - Kowert (Něm.), Takizawa (Jap.). Vyloučení: 8:8, navíc Heřman (ČR) 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 1672.

Sestava ČR: Novotný - Polášek, Jeřábek, D. Musil, O. Horák, Krejčí, Doležal - Honejsek, Rachůnek, Nestrašil - Soudek, R. Horák, Heřman - Hlinka, Palát, Poletín - Straka, Tůma, Culek. Trenéři: M. Sýkora a F. Musil.