Kdo ve Slavii nechtěl být, ten odešel. Tým je ale silný, chceme play-off, říká navrátilec Novák

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
24. 10. 2016 6:10
Za Slavii odehrál Jan Novák celkem 12 sezon. Po předloňském sestupu se s ním však klub jeho srdce rozloučil. Účastník pražského mistrovství světa v roce 2004 ale na sešívaný dres nezanevřel. Ve chvíli, kdy se klub dostal do problémů, neváhal a otevřeně prohlásil, že by mu rád v nelehké situaci pomohl. A vedení Pražanů jej nakonec opravdu oslovilo s nabídkou. "Ani chvíli jsem neváhal, hrozně mě to táhlo zpátky," přiznal Novák v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Jan Novák
Jan Novák | Foto: ČTK

A.cz: Honzo, jak probíhal váš návrat z Mostu do Slavie?

Chvíli trvalo, než se to vyřídilo papírově. Do Slavie jsem moc chtěl. Jsem rád, že mi Most vyšel vstříc a můžu tady být. Doufám, že budu platný a budeme hrát tak, aby byli zase všichni spokojeni a chodili lidi.

Přišel jste za vedením Mostu a řekl jste, že zkrátka chcete do Slavie?

Nějak jsme se domluvili. Vedení klubu shánělo v téhle situaci nějaké bývalé slávisty a já jim hned řekl, že udělám maximum pro to, abych se mohl vrátit. Pak jsem se snažil domluvit v Mostě, aby mě uvolnili. Moc jim za to děkuju.

Nelámali vás v Mostě, abyste zůstal?

Ne. Pochopili, že mě to táhne zpět.

Po předloňském pádu do WSM ligy s vámi Slavia ukončila spolupráci. Stejné vedení vás ale teď chtělo zpátky. Nejste naštvaný?

To úplně ne. Takový je prostě hokej, hrajete, skončíte. Potkalo to asi každého. Ale mrzelo mě to. Ve Slavii jsem chtěl hrát, udělat pro ni maximum. Slávisty ale vyházeli přes palubu, během roku tehdy odešli i další. Nevím. Bylo to něčí přání, asi si to takhle ten někdo chtěl udělat. Teď je situace jiná, snad to tak zůstane.

Takže jste vůbec neváhal?

Vůbec. Hned jsem řekl, že do Slavie jdu. Byl jsem odhodlaný přijít hned, chtěl jsem se vrátit. Na Slavii jsem se naučil hrát hokej, hrál jsem ho tady profesionálně. Jsem slávista tělem i duší.

Už před čtrnácti dny, když problémy klubu vypluly na povrch, jste mi říkal, že vás svrbí ruce a že byste nejraději hned v Mostě skončil a šel klubu v těžkých časech pomoct. Jak jste vnímal to, co se o Slavii psalo?

Blbě. Nikdo to nečte rád, když se klub, který vás naučil hrát hokej, dostává do problémů. Naštěstí se to zažehnalo, tým se ustálil. Vedení udělalo určité kroky, teď musíme my hráči hrát a předvést ty nejlepší výkony. Teď už to o ničem jiném není.

Zjišťoval jste si před tím, než jste do Slavie odešel, jak to s klubem aktuálně vypadá?

To jo. Situaci asi všichni vidí, musí se to tady nějak stabilizovat. Sezonu musíme uhrát se ctí, zkusit postavit kvalitní tým. Podle mě tady nikdo nemá v plánu dohrát sezonu a pak to tady zabalit. Počínaje trenérem, vedením, hráči, všichni chceme za Slavii makat do další sezony. 

Co síla týmu?

Pár hráčů odešlo, pár přišlo. Vedení avizovalo, že postupové příčky už jsou ztraceny. Ztracené asi není nikdy nic, ale musíme uznat, že kvalitní hráči opravdu odešli. Ale sílu v týmu vidím, je pořád dobrý. Jsou tady mladí nabruslení kluci, hrajeme tady jednoduchým způsobem. Ostudu vůbec dělat nebudeme. Teda doufám v to.

Na co tenhle tým podle vás má?

Za mě určitě play-off. Chci si ho zahrát, to všichni tady. Uděláme pro to maximum. Chceme tu soutěž důstojně dohrát.

Co znamená důstojně dohrát soutěž? Porážet průměrné týmy, občas potrápit Kladno nebo České Budějovice?

To znamená porazit i je, že jo (usmívá se). Já nemyslel důstojně tak, že bychom to tady nějak doplácali. Chci, aby se hrálo play-off, všichni byli spokojeni. Musíme se za Slavii rvát, ne zbytek sezony odevzdat. Je úplně jedno, jestli přijede Kadaň, nebo Kladno. Musíme hrát dobře, přilákat lidi na tribuny.

Obavy o to, že by se Slavia zamotala do bojů o udržení, jsou podle vás zbytečné? Třeba i vzhledem k tomu, že máte nahráno dost bodů…

Nahrané nějaké jsou, ale víte, jak to je. Třikrát prohrajeme a už nás doženou. Když nebudeme vyhrávat, náš náskok se nám bude těžko bránit. Takže musíme jít do každého zápasu naplno, vyhrát ho.

V jakém stavu je teď kabina Slavie?

Já jsem žádné problémy neviděl. Kdyby se to nemedializovalo a člověk přišel do takového týmu, nic nepozná. V kabině je dobrá atmosféra, všichni jsou v klidu a připraveni. Neleží na nich žádná deka, neřeší se odchody hráčů.

Asi tady jsou jen hráči, co tady chtějí hrát. Kdo chtěl, mohl jít...

Nejsou to všichni slávisti, ale chtějí tady hrát. To máte pravdu. Přijali podmínky, chtějí hrát co nejlépe. Předpokládám, že ti, co tady nechtěli být, asi odešli.

Jak na vás dolehla atmosféra prvního zápasu v Edenu?

Paráda! Fanoušci byli skvělí. Moc hezky mě tu přivítali, to mě zahřálo na srdci. Až jsem uronil nějakou slzu, což teda normálně nedělám. Jinak se tady nezměnilo vůbec nic. Je to tady stejné, jako když jsem ve Slavii hrával. 

 

Právě se děje

před 20 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy