7. 4. 2009 20:01
Slavia - Karlovy Vary 1:2 SN
Karlovy Vary vyzrály na Slavii
Karlovy Vary vyzrály na Slavii | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Karlovy Vary dobyly Prahu! O jejich úterním vítězství nad Slavií rozhodly samostatné nájezdy. Hokejisté západočeské Energie se po dramatickém konci třetího finálového zápasu ujali v sérii vedení 2:1.

Domácí trenér Vladimír Růžička řešil jako obvykle dilema: Koho poslat mezi tři tyče? Do brány nakonec postavil Nerudu, který vychytal předchozí výhru na západě Čech, díky níž byl stav série po úvodních dvou zápasech vyrovnaný.

Čtěte dále: Karlovy Vary doma padly. Slavia vyrovnala finále

A rozhodování to asi nebylo snadné, zvláště když oba týmy nastoupily do utkání s defenzivní taktikou. Jediná chyba mohla určit vývoj duelu, a tak byl k vidění spíše opatrný a fyzicky náročný hokej.

Hosté se sice hned na začátku dostali k výhodě přesilové hry, ale výraznější šanci si během dvou minut nevytvořili.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

První vážnější akci měli na svědomí slávisté. V páté minutě však Hruška minul puk a i když útok pokračoval, neuspěl ani Endál s dorážkou. To bylo na dlouhou dobu vše.

Mensator likvidoval šance Slavie

Pražané se lépe pohybovali, a možná i proto byli aktivnější.

Tato mírná převaha ale vedla jen k několika pokusům zdálky, které by v síti skončily jen díky velké náhodě. Úvodní část tak skončila bez branek a bylo jasné, že střelecké hody se v úterý konat nebudou.

To se potvrdilo i během druhé části, kdy slávisté přece jen přidali v důrazu.

Jenže proti nim stál málo chybující gólman Mensator. Byl to právě brankář s číslem 51 na dresu, kdo držel hostující hokejisty ve hře. Díky mnoha zákrokům a zvláště těm zkraje 25. minuty si vysloužil několik gratulací. Endál nebo Vondrka se neprosadili.

Svěřenci Vladimíra Růžičky jakoby poté rezignovali, jejich tempo mírně opadlo a do útoku se začaly tlačit i Karlovy Vary. Střelou od modré se prezentoval Čutta.

Na konci 33. minuty došlo během patnácti vteřin ke dvěma obrovským šancím. Nejprve orazítkoval tyč slávistický forvard Vondrka a z následného protiútoku měl obrovské štěstí obránce Žižka. Kromě ujíždějícího Procházky trefil puk a rozhodčí trestné střílení nenařídili.

První branky se dočkali diváci až na konci druhé třetiny. Ale taková trefa za to dlouhé čekání stála.

Červenka se nakonec trefil

Řezníček v 38. minutě dlouhým pasem vyslal do nájezdu Petra Kumstáta, jemuž situaci usnadnila kolize dvou slávistických hráčů. Útočník Energie poslal puk pod betonem Nerudy a rozradnostnil sektor hostujících fanoušků.

Slavia mohla zakrátko srovnat. Jenže po akci Bednáře se v jasné příležitosti neprosadil Červenka, a tak po druhé třetině odcházeli hráči v červených dresech z ledu jako celek, který bude muset dotahovat.

Brankář Mensator držel Karlovy Vary dlouho ve hře
Brankář Mensator držel Karlovy Vary dlouho ve hře | Foto: Ondřej Besperát

Téměř vyprodaná O2 arena, do níž přišlo čtrnáct a půl tisíce diváků, trochu znervózněla, protože ani v posledním dějství se domácí dlouho nemohli natlačit před Mensatora.

Slávisté zahrozili až po dlouhé době. Stalo se tak ve 46. minutě, jenže Červenka zase neuspěl.

Chvíli nato však mohl Růžičkův tým definitivně srazit Melenovský. Po vyhraném buly si najel před Nerudu a dvakrát vystřelil. Pětatřicetiletý gólman ale oba pokusy zneškodnil.

Melenovský se ocitl v hlavní roli i o pár minut později, kdy se po zmatku v brankovišti dostal puk až skoro na čáru. Ležící karlovarský útočník s kuriózní situací nemohl nic dělat, hosté tak dále vedli o jeden gól.

A na tyto nevyužité možnosti Energie doplatila. Tři minuty před koncem základní hrací doby se při početní výhodě prosadil Roman Červenka, jehož formace tedy vyzrála na Mensatora.

Bednář selhal v nájezdech

Karlovy Vary měly v závěru ještě dvě šance, ale Neruda byl na svém místě. Utkání proto muselo pokračovat prodloužením.

Při desetiminutovém nastavení se nečekaně hrálo celkem otevřeně, po slávistické šanci měl velkou příležitost i Melenovský, jehož při brejku faulovali a rozhodčí nařídili trestné střílení.

Karlovarský forvard však na Nerudu nevyzrál stejně jako Kumstát v poslední minutě prodloužení, a tak o vítězi třetího finálového zápasu rozhodly samostatné nájezdy.

Navrch měli mít domácí. Jenže opak byl pravdou, Mensator vychytal dva slávisty - Bednáře i po něm jedoucího Červenku, za hosty se naopak trefil jak Sailer, tak Kumstát.

Série pokračuje ve středu opět v O2 areně.

Výsledek:

Branky a nahrávky: 58. Červenka (D. Hruška, Bednář) - 38. Kumstát (Řezníček), rozhodující samostatný nájezd Sailer. Proměněné samostatné nájezdy: Sailer, Kumstát. Neproměněné samostatné nájezdy: Bednář, Červenka. Rozhodčí: Hodek, Polák - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 14.521.
Stav série: 1:2.
Slavia: Neruda - Kadlec, Drtina, Kolařík, Žižka, Sloboda, Vašíček - Bednář, Červenka, Vondrka - Micka, Beránek, Doležal - D. Hruška, Endál, Sklenář - P. Jelínek, V. Růžička ml., Tomica. Trenéři: V. Růžička st. a Kalous.
Karlovy Vary: Mensator - Němec, Řezníček, Mudroch, Prošek, Duben, Čutta - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Milan Procházka, Melenovský, Skladaný - Hluchý, Kristek, Sailer - Dej, Budínský, Zaťovič. Trenéři: Paleček, Antonik a Kněžický.