Kanadu spasil Nash. Švédsko dalo v derby osm gólů

9. 5. 2008 3:41
Švédsko - Dánsko 8:1, Kanada - Norsko 2:1
Derek Roy z Kanady (vpravo) bojuje s Norem Andersem Myrvoldem
Derek Roy z Kanady (vpravo) bojuje s Norem Andersem Myrvoldem | Foto: Reuters

Quebec - Kanada zažila drama se šťastným koncem. Její hokejisté ani ve čtvrtém zápase na mistrovství světa nezaváhali, i když ve čtvrtek proti Norsku k tomu měli hodně blízko.

Podobně napínavý duel byl k vidění také při utkání domácího výběru se Spojenými státy, kdy země javorového listu rozhodla o výhře až minut před koncem. Jenže teď se jednalo o naprosto odlišné utkání, ve kterém se hráči v bílém především trápili.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Za celých šedesát minut vyslali Kanaďané na soupeře více než padesát střel, ale pouze dva jejich pokusy skončily za zády výborně chytajícího Grotnese. Norové předváděli vynikající výkon v obraně, na druhé straně jim to hokejová velmoc hodně usnadňovala.

V úvodní části domácí ukázali spíše profesorský výkon, jenž přinesl v desáté minutě gól. V přesilové hře se trefil se Green, když zamířil přesně pod horní tyčku.

Pak se diváci dočkali spíše festivalu zbytečných přihrávek a promarněných příležitostí. Proto přišel trest, nejprve Skroder nevyužil po úniku odkrytou bránu, ovšem za chvíli bylo vyrovnáno. Ve 34. minutě při oslabení ujel všem Hansen a překonal LeClaira.

Kanada znervózněla. Do konce třetiny už branka nepadla a stejně tomu bylo i na začátku třetího dějství. Přitom svěřenci Kena Hitchocka hráli několik přesilových her, ale obrana Norů odolávala.

Diametrálně se obraz hry změnil okolo 45. minuty, kdy už domácí hráči nevěděli, co mají dělat. Začali faulovat a najednou měli převahu Evropané. Sekání, vysoká hůl, hrubost a trestná lavice se stále otevírala.

Nicméně ani skandinávský výběr nedokázal zužitkovat početní výhodu. A pak rozjásal arénu v Halifaxu Rick Nash, jenž po úniku zlevé strany najel až před brankáře, objel ho a zasunul puk do brány. Čtyři minuty před koncem!

Bylo rozhodnuto, Kanada po výsledku 2:1 zůstává na šampionátu neporažena.

Také druhý zámořský tým se na úvod osmifinále trápil. V noci na pátek hrály Spojené státy s Německem, ale ze začátku to vypadalo spíše na debakl evropského celku. Uběhlo přesně 172 vteřin, když Němci prohrávali 0:3

Jenže ještě do konce první třetiny stačili snížit na rozdíl jediné branky. Američané pak opět navýšili vedení, ale Sturm a spol dokonce vyrovnali! Stav 4:4 netrval dlouho, favorizované USA ve třetí třetině přidaly dva góly a vyhrály 6:4.

Švédsko nastřílelo Dánsku osm branek

Kenny Jonsson ze Švédska překonává Petera Hirsche v bráně Dánska
Kenny Jonsson ze Švédska překonává Petera Hirsche v bráně Dánska | Foto: Reuters

Hokejisté Švédska vstoupili do osmifinálové skupiny E zcela suverénním způsobem. Ve čtvrtečním skandinávském derby si poradili se sousedy z Dánska, kterým nastříleli celkem osm branek.

Do brány se poprvé na šampionátu postavil Henrik Lundqvist, jenž "Tre Konor" posílil z New Yorku Rangers.

Na hře favorizovaného žlutomodrého výběru to bylo znát. A ještě jeden rozdíl byl na jejich hře vidět. Oproti poslednímu zápasu proti Švýcarsku, který prohráli, se nyní Švédové nenechali rozházet obranným valem a trpělivě čekali na svou šanci.

Poprvé se po individuální akci prosadil Jonsson v 9. minutě, ještě do konce třetiny zvýšil Nilson. Ve druhém dějství padly další dvě branky, opět do dánské klece. Hirsch sice dlouho odolával, ale nakonec inkasoval dvakrát během sedmdesáti vteřin. Trefili se Martensson a Warg.

Na začátku třetí části se "Tre Kronor" prosadili hned třikrát, čímž Hirsche vyhnali z brány. Náhradník Galbrath nevydržel dlouho, v 51. minutě už vedení Švédska narostlo na 8:0.

Přesto se Dánové nevzdávali a byli nakonec za svou důraznou hru odměněni. Ani za rozhodnutého stavu se nevzdali a v 55. minutě se dočkali čestného úspěchu.