Kanada zostudila domácí Lotyše

ČTK, SportPlus
11. 5. 2006 22:10
Riga - Hokejisté Kanady si na MS v Rize připsali zatím nejvyšší vítězství turnaje, když rozstříleli domácí tým 11:0.

Obhájci stříbrných medailí využili devět přesilových her.

Kanaďané si v jednoznačném zápase vylepšili osobní statistiky. Nejproduktivnější hráč dosavadního průběhu turnaje Sidney Crosby si připsal gól a jednu asistenci. Čtyři body zaznamenal Jason Williams, který v šesté minutě otevřel skóre brankou, která byla nakonec i vítězná.

Už v 15. minutě opustil lotyšskou branku první gólman Naumovs poté, co ho překonal Boyes a zvýšil na 3:0. Pak přidal ještě čtvrtou brankou znovu v početní výhodě Bergeron, a když vzápětí americký sudí Looker vyloučil Lotyšům už osmého hráče, fanoušci nevydrželi.

Jindy sportovně naladění lotyšští příznivci zaházeli led předměty a zbylé dvě minuty úvodní části se dohrávaly až po přestávce a nutné úpravě ledu.

Kanadští hokejisté, zleva Jason Williams, Brad Stuart a Sidney Crosby oslavují jeden z jedenácti gólu v síti Lotyšska. | Foto: Aktuálně.cz

Prostřední část se obešla bez dramatičtějších okamžiků na ledě i v hledišti, když jedinou branku zaznamenal veterán Shanahan. Zato poslední třetina opět zvedla vlnu vášní.

Kanaďané nasázeli bezmocnému soupeři tři góly v rozmezí dvou minuty a na led Areny Riga opět začaly dopadat odpadky. Zápas musel být znovu přerušen a asistent kapitána Sprukts vyzval diváky, aby s výtržnostmi přestali.

Na 9:0 pak zvýšil Calder při signalizované výhodě, takže na vyloučení Niživijse ani nedošlo. Lotyšsko, které na úvod turnaje remizovalo 1:1 s českým týmem, podruhé nedokázalo skórovat. Poprvé vyšli jeho střelci naprázdno proti Finsku.

Výsledek - osmifinálová skupina E:
Kanada - Lotyšsko 11:0 (4:0, 1:0, 6:0)
Branky a nahrávky:
6. Williams (Stuart), 9. Crosby (Williams), 15. Boyes (Williams), 18. Bergeron (Boyes, Crosby), 26. Shanahan (Williams, Cammalleri), 41. Carter (Calder, Schultz), 42. Pettinger (Daley, Metropolit), 43. Richards (Stuart, Carter), 46. Calder, 47. Calder (Hamhuis, Richards), 51. Hartnell (Metropolit). Rozhodčí: Looker (USA) - Lešnjak (Slovin.), Pouzar (ČR). Vyloučení: 16:8. Využití: 9:0. Diváci: 8389.
Kanada: Denis - Hamhuis, Robidas, Seabrook, Stuart, Dupont, Schultz, Daley - Hartnell, Richards, Carter - Shanahan, Comrie, Williams - Boyes, Bergeron, Crosby - Calder, Metropolit, Pettinger - Cammalleri. Trenér: Marc Habscheid.
Lotyšsko: Naumovs (16. Raitums) - Rekis, Saviels, Jass, Tribuncovs, Galvinš, Pujacs, Astašenko, Jerofejevs - Cipulis, Sprukts, Pantěljejevs - Semjonovs, Niživijs, Tambijevs - Blinovs, Redlihs, Širokovs - Vasiljevs, Štals, Dazinš. Trenér: Pjotr Vorobjov.

1. Kanada 3 3 0 0 20:2 6
2. Finsko 2 1 1 0 8:3 3
3. USA 2 1 0 1 4:3 2
4. ČR 2 0 2 0 4:4 2
5. Lotyšsko 3 0 1 2 1:17 1
6. Norsko 2 0 0 2 2:10 0