Kaberle řídil výhru Toronta. Přispěl gólem a přihrávkou

Red Spo, ČTK
12. 12. 2010 7:52
Boston - Philadelphia 1:2 prodl., NJ - Detroit 1:4

Toronto - Český obránce Tomáš Kaberle ukončil v zámořské NHL po 35 zápasech své čekání na gól a jednou brankou a asistencí se podílel na vítězství Toronta nad Montrealem 3:1. Odchovanec kladenského hokeje se prosadil v 11. minutě, kdy střelou zápěstím zvýšil vedení Maple Leafs na 2:0.

Toronto tak úspěšně zakončilo šňůru pěti zápasů proti nejlepším týmům Východní konference s bilancí tří výher a dvou porážek. "Když se ohlédneme zpět za uplynulým týdnem, musíme konstatovat, že jsme odvedli kus dobré práce. Asi málokdo čekal, že bychom mohli získat byť jen jedno vítězství. A my vyhráli hned třikrát. Jsem na svůj tým pyšný," zářil po utkání trenér Ron Wilson.

Hejduk a Fleischmann v NHL přerušili Pavelcovu sérii

Rozhodující pro vývoj zápasu byla hned první třetina, kterou domácí vyhráli 2:0. Dvě branky v úvodních dvaceti minutách utkání zaznamenali Maple Leafs poprvé od 13. listopadu. "Povedený začátek byl jednoznačně klíčem k dnešnímu vítězství," konstatoval Kaberle, jenž naposledy skóroval v březnu.

Naopak smolně skončil zápas pro jiného českého zadáka Jaroslava Špačka. V 11. minutě se srazil s útočníkem Toronta Clarkem MacArthurem, který ho ještě zalehl a Špaček musel následně odstoupit ze hry kvůli zranění ruky.

Vedle Kaberleho se z českých hráčů v sobotních třinácti zápasech trefil už jen útočník Patrik Eliáš, svým šestým gólem v sezoně však pouze zmírnil porážku New Jersey s Detroitem 1:4. Devils tak prohráli pátý zápas po sobě v základní hrací době, což se jim naposledy stalo v roce 2000, a zůstávají druhým nejhorším týmem NHL.

Red Wings udělali rozhodující krok k vítězství už během úvodních 102 sekund první třetiny, kdy z prvních dvou střel vsítili dva góly. "Překvapilo mě, jak dobře jsme začali. Většinou se rozjíždíme pomalu. Je to možná poprvé v mé kariéře, co můj tým dal gól hned z prvního střídání," uvedl Pavel Dacjuk, jenž v utkání vstřelil gól a na další dva přihrál.

Ve zcela opačném rozpoložení se nacházejí hokejisté Pittsburghu, kteří vyhráli 5:2 na ledě Buffala a prodloužili svou vítěznou sérii na dvanáct zápasů. Jednou asistencí k tomu přispěl i kapitán Sidney Crosby, který tak bodoval v 18. utkání za sebou a vyrovnal tím svůj osobní rekord. Crosby během úspěšné šňůry posbíral 36 bodů za 20 gólů a 16 asistencí.

"Před utkáním jsme se bavili o tom, že nikdo z nás ještě nezažil dvanáct vítězství v řadě. Je skvělé, že se nám to povedlo. Teď ale musíme utkání hodit co nejrychleji za hlavu a soustředit se na další zápas," řekl trenér Tučňáků Dan Bylsma, jehož tým si připsal sedmé vítězství v řadě na hřišti soupeře, čímž vyrovnal klubový rekord.

Pittsburgh potvrdil pozici nejlepšího týmu NHL, naopak ztrácet pomalu začínají hokejisté Washingtonu, kteří podlehli Coloradu 2:3. Capitals tak zaznamenali pátou porážku za sebou, což je nejvíce od roku 2007, kdy byl Bruce Boudreau jmenován hlavním trenérem týmu.

Avalanche se přitom v utkání museli obejít bez dvou nejproduktivnějších hráčů Milana Hejduka, jehož stále trápí problémy s třísly, a Chrise Stewarta, který má zlomenou ruku. Hvězdou zápasu se stal Paul Stastny, který vstřelil vítězný třetí gól a na další dva přihrál.

Celý zápas v brance Capitals odchytal Michal Neuvirth, který si připsal 23 úspěšných zákroků. Na druhé straně ho ale svým výkonem zastínil Craig Anderson, jenž zneškodnil 40 střel soupeře.

Vítězství se v sobotu nedočkal ani Tomáš Vokoun, jehož Florida nedala na ledě jeho bývalého týmu Nashvillu ani gól a prohrála 0:3. Vokouna překonal poprvé už ve druhé minutě Ryan Suter po přihrávce Martina Erata, na 2:0 zvýšil v 17. minutě Shea Weber. Třetí branku přidali domácí v poslední minutě zápasu při power play Panterů.

Své první čisté konto v kariéře vychytal v brance Predators Anders Lindback, když zastavil všech 22 střel. "Vychytat nulu je úžasný pocit. Spoluhráči mi ohromně pomohli, nepustili soupeře k dorážkám," radoval se švédský nováček, který dostal příležitost při zranění týmové jedničky Pekky Rinneho.

Jakub Voráček, Rostislav Klesla a Jan Hejda se jednou asistencí podíleli na vítězství Columbusu nad New Yorkem Rangers 3:1. České trio si připsalo podíl na dvou gólech Ricka Nashe, jenž v třetí třetině zlomil nerozhodný stav 1:1. Nash tak oslavil svůj 544. start v dresu Blue Jackets a překonal tak klubový rekord Davida Výborného, jenž v Columbusu působil v letech 2000 - 2008.

Výsledky NHL:

Boston - Philadelphia 1:2 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky:
50. Horton (Krejčí) - 39. Van Riemsdyk, 65. M. Richards.

Buffalo - Pittsburgh 2:5 (1:2, 0:0, 1:3)
Branky
: 16. Ennis, 54. Pominville - 7. Jeffrey, 10. Asham, 53. Goligoski, 57. Rupp, 60. Cooke.

Toronto - Montreal 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
Branky.
8. Kessel (T. Kaberle), 11. T. Kaberle, 60. Versteeg - 35. Cammalleri (Plekanec).

New Jersey - Detroit 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Branky. 41. Eliáš
- 1. Holmström, 2. Cleary, 32. Zetterberg, 51. Dacjuk.

NY Islanders - Atlanta 4:5 (1:0, 1:1, 2:4)
Branky:
17. Martin, 23. Moulson, 50. Schremp, 59. Comeau - 46. a 48. Oduya, 39. Stewart, 52. Little, 55. Burmistrov.

Washington - Colorado 2:3 (1:2, 0:1, 1:0)
Branky:
10. Knuble, 45. Hendricks - 3. Shattenkirk, 19. Wilson, 30. Stastny. Michal Neuvirth odchytal za Washington 59 minut, z 26 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 88,5 procenta.

St. Louis - Carolina 1:2 po sam. náj. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky:
47. Pietrangelo - 44. Sutter, rozh. nájezd J. Jokinen.

Nashville - Florida 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Branky:
2. Suter (Erat), 17. Weber, 60. Ward. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 59 minut, z 26 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92,3 procenta.

Phoenix - Dallas 5:2 (3:0, 0:1, 2:1)