Junioři vydřeli výhru nad Lotyši. Jistotu postupu ale nemají

30. 12. 2012 17:30
Čeští junioři doslova vydřeli na hokejovém MS hráčů do 20 let výhru 4:2 nad Lotyšskem a v tabulce skupiny A se po druhé výhře ve třetím zápase posunují na druhé místo.
Tomáš Hertl se raduje z jednoho z českých gólů (ilustrační foto)
Tomáš Hertl se raduje z jednoho z českých gólů (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Ufa - Čeští junioři doslova vydřeli na hokejovém MS hráčů do 20 let v Ufě výhru 4:2 nad Lotyšskem a v tabulce skupiny A se po druhé výhře ve třetím zápase na turnaji posunuli na druhé místo.

Rozhodující gól vstřelil necelých sedm minut před koncem třetí třetiny Dmitrij Jaškin, pojistku pak v 60. minutě přidal svým druhým přesilovkovým gólem v zápase Martin Frk.

Jistotu postupu do čtvrtfinále však stále nemají. K ní musí v posledním zápase skupiny v pondělí proti Švýcarsku (8:30 SEČ) vyhrát.

Pokud by vyhráli za tři body a Finové, kteří musejí k zajištění postupu porazit vedoucí Švédy, vyhráli za tři body, Češi by z prvního místa postoupili rovnou do semifinále.

Pokud by však Češi se Švýcary prohráli a Finové získali o dva body více než český tým, hráli by Češi pouze ve skupině o záchranu.

Češi si vylámali zuby na gólmanovi

Český tým nastoupil bez potrestaného útočníka Matěje Berana, na soupisku i do zápasu se tak dostal Vojtěch Tomeček.

Jako první se v 10. minutě prosadili Češi. Štencel přihrál na pravý kruh Beránkovi, jenž prostřelil Punnenovse.

Češi však v úvodní části náskok ztratili. Při Sedlákově vyloučení se z dorážky prosadil necelé dvě minuty před jejím koncem Nikita Jevpalovs.

Přerostův výběr opět získal vedení v úvodu druhé části při Rosinskisově trestu. Tomeček ještě bekhendem lotyšského gólmana nepřekonal, ale o chvíli později se prosadil ránou od modré čáry Frk.

Výhru zařídil v závěru Jaškin

Ve 42. minutě se radovali Lotyši znovu z vyrovnání, když se před brankovištěm prosadil Roberts Lipsbergs.

Ve 49. minutě pomohla Lotyšům po Sedlákově střele tyč. V dalším náporu českého týmu nejdříve nezakončil slalom tísněný Tomáš Hertl, ale při signalizovaném vyloučení vstřelil vítěznou branku Jaškin.

Výsledek ještě pojistil 25 vteřin před koncem při přesilovce Frk, který se znovu prosadil střelou od modré čáry.

Skupina A:

Česko - Lotyšsko 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 10. Beránek (Štencel), 23. Frk (Šidlík, Faksa), 54. Jaškin (Sedlák, Hertl), 60. Frk (Šidlík) - 19. Jevpalovs (Andersons), 42. R. Lipsbergs (K. Lipsbergs, Kulda). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Jablukov (Něm.) - George (USA), Haster (Švéd.). Vyloučení: 6:8. Využití: 2:1. Diváci: 1756.
Sestava Česka: Bartošák - Musil, Hrbas, Urbanec, Šidlík, Jeník, Pavelka, Štencel - Jaškin, Hertl, Hyka - Beránek, Švihálek, Sedlák - Frk, Faksa, Tomeček - Koblasa, Vrána, Němec. Trenér: Miroslav Přerost.

Finsko - Švýcarsko 5:4 po sam. nájezdech (0:2, 2:0, 2:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 26. Markus Granlund (Vainio, Salomäki), 31. Teräväinen (Barkov, Salomäki), 54. Teräväinen (Salomäki, Ristolainen), 59. Markus Granlund (Armia), rozhodující sam. nájezd Markus Granlund - 14. Martschini (Simion, Kukan), 15. Andrighetto (Richard, Künzle), 42. Bertaggia, 52. Simion (Bertschy, Zanggger). Rozhodčí: Smith (Kan.), Kulakov - Sivov (oba Rus.), Staňo (SR). Vyloučení: 5:7, navíc Sieber (Švýc.) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 2354.

Kanada - USA 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 8. Nugent-Hopkins (Huberdeau, Scheifele), 15. Strome (Ritchie, Camara) - 52. Trouba (Galchenyuk, Reilly). Rozhodčí: Massy, Stricker (oba Švýc.) - Puolakka (Fin.), Raming (Rus.). Vyloučení: 7:7, navíc McCabe, Hartman (oba USA) oba 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 6985.

Slovensko - Německo 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 45. B. Mráz (Bagin, R. Mráz), 62. Čerešňák (Daňo) - 34. Rieder (Draisaitl, Kahun). Rozhodčí: Nord, Sjöqvist (oba Švéd.) - Kaderli (Švýc.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 3:7. Využití: 1:1. Diváci: 1578.

1. Kanada 3 3 0 0 0 17:7 9
2. Rusko 3 2 1 0 0 12:3 8
3. USA 3 1 0 0 2 10:4 3
4. Slovensko 3 0 1 1 1 7:10 3
5. Německo 4 0 0 1 3 4:26 1