Jágr prokletí nezlomil. Češi prohráli drama s Ruskem

18. 4. 2009 20:38
Česko - Rusko 3:4
Jaromír Jágr v souboji se dvěma Rusy
Jaromír Jágr v souboji se dvěma Rusy | Foto: Reuters

Liberec - Čeští hokejisté letos ani napočtvrté neporazili Rusko. Na domácím ledě v rámci Českých hokejových her prohráli sobotní dramatický duel, který přinesl více bitek než gólů, těsně 3:4.

On-line přenos najdete ZDE

K vysněnému úspěchu nepřispěl ani Jaromír Jágr, největší hvězda výběru trenéra Růžičky.

Ačkoliv se hvězdný útočník rval o každý puk, bojoval a připsal si dvě asistence, na výhru to nestačilo.

Něco takového čeští fanoušci už dlouho nezažili. Skvělý hokej okořeněný dramatickými momenty, výborný brankář Štěpánek a hlavně bitky, kdy Rusové provokovali a Češi je posílali na led.

Čtěte dále: Jágr chce pomoct porazit Rusy. Trénoval ale ve tmě

V našlapané liberecké aréně se proto hlavně na začátku zápasu spíše vylučovalo, než aby se hrálo. Rozhodčí z Finska zvolili zvláštní způsobem řízení zápasu, který se jim během první třetiny řádně vymstil.

Někteří diváci možná ještě neusedli na svá místa, když je zmrazil Mozjakin. Od úvodního buly uplynulo 36 vteřin a Rusko díky jeho přesné ráně vedlo 1:0. Jenže o několik desítek vteřin později bylo vyrovnáno.

Jan Marek si ve třetí minutě objel dva beky a přes stínícího obránce vyslal střelu, na níž neměl brankář Košečkin nárok.

Vše vyvrcholilo hromadnou bitkou

Parádní hokej ještě chvilku pokračoval, i když nepadaly další góly. Ve slušné pozici se objevil Kutlák, na druhé straně zahrozil Sušinskij. Pak se ale ledová plocha změnila spíše na boxerský ring.

Zhruba po polovině třetiny atakoval Marek ruského strážce klece. Jako smyslů zbavení se na něj vrhli dva obránci a začala mela.

Čeští obránci nejdříve čekali, ale agresivní soupeř se nijak nehodlal vzdát, a tak do bitky přijel Rachůnek. Zkušený borec rozbouřil arénu, když si najel před bránu a zcela zdemoloval Proškina, jenž skončil na ledě - na zádech a hlavně bez výstroje.

Hra byla na několik minut přerušena a rozhodčí udělovali tresty - oba hlavní bitkaře poslali přečasně do šaten.

Z české přesilovky vznikla hra čtyři na čtyři. A zrovna v nejhorší možný moment ztratil Krstev při rozehrávce puk, načež nechal ujet Radulova. Štěpánek sice jeho nájezd zlikvidoval, ale akce pokračovala a zakončil ji Tverdovskij.

Štěpánek držel český tým nad vodou

Ve dvanácté minutě se tak Rusové dostali do vedení 2:1. Sudí poslali domácí mužstvo do dalšího oslabení a pokud to mohlo někoho těšit, tak to byl Štěpánek. Vítkovický gólman si famózními zákroky hlasitě řekl o nominaci MS.

Těsně před koncem prvního dějství se hosté snažili o zvýšení náskoku, nicméně Mozjakin nezakončil přesně.

Ve druhé třetině se české reprezentaci podařilo celkem rychle reagovat. Obránci nechali Jágra vystřelit, následně dokonce i atakovat Košečkina a nevšimli si, že puk se odrazil k Jakubu Klepišovi. Hráč Omsku pak snadno srovnal na 2:2.

Zdálo by se, že přesný zásah pomůže svěřencům Vladimíra Růžičky. Jenže opět se potvrdila dominance Rusů, kteří vládnou Euro Hockey Tour a pojedou na MS do Švýcarska obhajovat zlaté medaile z Kanady.

Šanci Kurjanova zlikvidoval Štěpánek, Sušinského tyč musel potvrdit až videorozhodčí.

Češi letos skončí jako poslední

V 36. minutě se pokusil z brejku překvapit soupeře Jágr, puk ale mířil mimo. A tak o dvě minuty nato přišel trest. Před koncem druhé třetiny totiž rozhodčí vyhodnotili akci Rusů v český neprospěch.

Těreščenko před gólmanem tečoval kotouč, podle mínění mužů v pruhovaných dresech ale nebyla jeho hokejka tak vysoko, jak reklamovali Češi. A ti tak odcházeli do kabin znovu s jednogólovým mankem.

Čeští hokejisté měli s útočníky Ruska problémy
Čeští hokejisté měli s útočníky Ruska problémy | Foto: Reuters

Když se měli domácí hokejisté pokoušet o vyrovnání, přišlo přísné vyloučení Hlinky. Během početní výhody poté nastřelil Kuljaš tyč. Zakrátko měli smůlu i hráči v bílých dresech - Němec přehodil beton gólmana, ale také orazítkoval brankovou konstrukci.

Něco takového se opět vymstilo. V 48. minutě rozesmutnil fanoušky Sčastlivyj, který za čáru dorazil Makarovu střelu.

Rusko vedlo poprvé o dvě branky, ale do defenzivy se nezatáhlo. Akce dál střídala akci, činili se oba brankáři a zdálo se, že Češi s výsledkem nic neudělají. Na závěr v poslední minutě dokázali díky Klepišově zásahu jen snížit na konečných 3:4.

Po této porážce je tak jisté, že letošní ročník Euro Hockey Tour skončí pro české hokejisty nezdarem. Zůstane jim totiž poslední příčka, Rusové jsou suverénně první.

Výsledek:
Česká republika - Rusko 3:4 (1:2, 1:1, 1:1)
Zápas jsme sledovali on-line ZDE
Branky a nahrávky:
3. Marek (Němec), 24. Klepiš (Jágr), 60. Klepiš (Jágr, Červenka) - 1. Mozjakin, 12. Tverdovskij (Saprykin, Radulov), 38. Těreščenko (Makarov), 48. Ščastlivyj (Makarov, Dadonov). Rozhodčí: Laaksonen, Partanen (oba Fin.) - Barvíř, Blümel (oba ČR). Vyloučení: 8:12, navíc K. Rachůnek 5 min. a do konce utkání, Marek, Rolinek oba 10 min. - Proškin 5 min. a do konce utkání, Saprykin, Zubarev oba 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 6820 (vyprodáno).
Česká republika: Štěpánek - K. Rachůnek, Čáslava, Němec, Kutlák, Sičák, Blaťák, Krstev, M. Barinka - Jágr, Čajánek, Klepiš - Kvapil, Marek, Rolinek - Frolík, J. Hlinka, Olesz - Vampola, Červenka, Vondrka. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.
Rusko: Košečkin - Tverdovskij, Kornějev, Kondratěv, Gončarov, Aťjušov, Zubarev, Kuljaš, Proškin - Sušinskij, Kurjanov, Mozjakin - Radulov, Gorovikov, Saprykin - Pěrežogin, Těreščenko, Rybin - Makarov, Ščastlivyj, Dadonov. Trenér: Vjačeslav Bykov.