Karjala Cup • 18:20

Česko - Švédsko

Česko
2:3
1:1, 1:2, 0:0
Švédsko
11. Zámorský (Kubalík)
35. Kolář (Sekáč)
9. Lilja (Larsson)
29. Sörensen (Bengtsson + Wikstrand)
33. Davidsson (Nygard)

Sledujte online přenos z utkání Karjala Cupu mezi Českem a Švédskem. Zápas začíná v 18:20.

Česko se v prvním reprezentačním zápase představí vůbec poprvé od letošního květnového mistrovství světa a mužstvo doznalo velkých změn. Na postu hlavního trenéra nahradil Josefa Jandače Miloš Říha, který prohlásil, že mladí hráči pro reprezentaci v Evropě nejsou, a tak povolal jen čtyři nováčky jimiž jsou Radovan Pavlík, Jan Štencel, Patrik Zdráhal a Radim Zohorna.

V Nominaci naopak najdeme již zkušené reprezentační mazáky Jana Koláře, Michal Jordána, Michala Řepíka či nového kapitána Jakuba Nakládala. Pozvánku dostal také velezkušené Jiří Novotný, nicméně ten se kvůli nepříjemnému zranění turnaje nezúčastní.

Dnešní duel bude navíc ve slavnostní atmosféře, jelikož český hokej slaví výročí 110 let. Čeští hokejisté se rovněž poprvé představí ve zbrusu nových dresech, ze kterých vymizel státní znak, což u mnohých fanoušků vyvolalo rozporuplné názory.

Smutní Češi po vyřazení ve čtvrtfinále MS od Američanů.
Smutní Češi po vyřazení ve čtvrtfinále MS od Američanů. | Foto: Reuters

Švédsko rovněž sehraje první duel od vítězného světového šampionátu. Na turnaji Karjaly se ovšem představí pouze tři mistři světa, které doplní převážně  hráči ze švédské SHL. V nominaci je však také borců z KHL či Anton Rödin ze Švýcarska.

Kárd Tre Kronor čítá hned 11 nováčků, ale také zde najdeme i velké zkušenosti, kterými rozhodně oplývá kazaňský Anton Lander, Dennis Rasmussen z Metalurgu Magnitogorsk či brankářská dvojice Magnus Hellberg.

 

Švédští hokejisté slaví vítězství ve finále MS 2018
Švédští hokejisté slaví vítězství ve finále MS 2018 | Foto: Luboš Vácha

Poslední tři vzájemná utkání

6.5.2018 Švédsko - Česko 3:2

26.4.2018 Česko - Švédsko 1:3

21.4.2018 Česko - Švédsko 3:1

Výročí 110 let od svého vzniku slaví také Mezinárodní hokejová federace IIHF, a tak pozvání do Prahy přijali prezident federace René Fasel a také ruská legenda, brankář Vladislav Treťjak.

Úvodní sestavy:

Česko: Jak. Kovář (Hrubec) - Nakládal (C), Kolář (A), Mozík, Krejčík, Zámorský, Jordán, Doudera M., Musil D. - Sekáč, Nestrašil, Kubalík - Kousal, Tomášek, Zohorna H. - Řepík (A), Hanzl R., Červený - Vincour, Horák, Lenc - Zdráhal.

Švédsko: Johansson La. (Hellberg) - Persson, Bertilsson, Bengtsson, Wikstrand (A), Arnesson, Sellgren - Brodin, Josefson (A), Lilja - Wedin, Rasmussen, Sörensen - Davidsson, Lander (C), Nygard - Larson, Johansson Li., Fröberg - Lööv

Rozhodčí: Gofman, Oskirko - Špůr, Hynek

Nový trenér české reprezentace nominoval na Karjala Cup pouze čtyři nováčky.

Zkušený Jiří Novotný si však na turnaji nezahraje. Místo něj pozvánku obdržel Tomáš Vincour.

Jediným nováčkem, který dnes může zasáhnout do hry, je třináctý útočník Patrik Zdráhal. Radovan Pavlík, Radim Zohorna a Jan Štencel zůstali dnes pouze na tribuně.

V rámci Karjala Cupu se již hraje duel mezi Ruskem a Finskem a po první periodě vede sborná 2:0 díky gólům Grigorenka a Nestěrova.

Dnešní zápas se odehraje po delší době v pražské Tipsport Aréně, jelikož O2 Aréna je již připravena na víkendové finále Fed Cupu mezi Českou republikou a Spojenými státy, jehož průběh budete moci mimochodem sledovat v našich online přenosech.

Oba celky jsou již připraveny na modrých čarách a následovat budou pochopitelně státní hymny.

Na led právě dorazili i Jaromír Jágr s prezidentem hokejové federace, kteří společně vhodí čestné buly.

Český duel dnes odehraje zápas v červených dresech a výběr Tre Kronor oblékne tradiční žluté trikoty.

1.

Utkání právě začalo.

1.

První pětky obou týmů se nedokázaly střelecky prosadit a poté, co Kubalík ztratil kotouč na útočné modré čáře, odjíždějí elitní formace na střídačku.

2.

Řepík byl velmi nevybíravě poslán na mantinel a český výběr měl poskytnutou výhodu. Ta skončila pouze jistým zákrokem Larse Johanssona proti ráně z pravého kruhu.

2.

Na trestnou lavici poté putuje Linus Arnesson, který si odpyká menší trest za vražení na hrazení.

2.

Švédům se po šikovné střele Kubalíka z pravého kruhu podařilo vyhodit a český výběr se musí pro puk vracet až ke Kovářovi.

3.

Vzápětí však další atak Česka zastavuje hvizd sudího, který odpískal postavení mimo hru hráčů v červených dresech.

3.

Řepík hledal šikovnou přihrávkou napříč útočným pásmem Nestrašila. Tomu sice kotouč přeskočil hůl, ale Češi pokračují v tlaku.

4

Švédsko se však dokázala ubránit a díky dalšímu vyhození toto oslabení přežije. Vyloučený Arnesson se totiž právě vrátil na led.

4.

Nicméně český tým pokračoval v útočné aktivitě a o další střelu se postaral Robin Hanzl. Nicméně ani bývalý hráč Litvínova si na Johanssona nepřišel.

5.

Velmi dobrý forčeking českých hokejistů připravil Švédy o puk v jejich obranném pásmu, ale následný rána od modré čáry se k Johanssonovi nedostala.

6.

A tak to mohli zkusit rychle na druhou stranu Švédové. V přečíslení dvou proti jednomu však zapracoval jeden z českých beků, který pěkným obranným zákrokem zamezil přihrávce na volného soupeře.

6.

Švédové nyní poprvé vážněji ohrozili Kováře, ale ten střele z pravé strany odolal a poradil si i s následnou dorážkou, kterou vykopl pravým betonem.

7.

Postavení mimo hru je pískáno rovněž na švédské straně. Po reklamní přestávce se bude vhazovat v neutrální zóně.

7.

Ofsajd byl nakonec posouzený jako úmyslný, a tak se vhazovala před Johanssonem. Švédové ovšem touš dokázali dostat ze své třetiny a po chvíli se Češi dopustili icingu, které vrací hru do útočného pásma Tre Kronor.

8.

Další zajímavou střelu hostů vyprodukoval Nigard, ale ani ten Kováře překonat nedokázal.

8.

První formace Česka nadělala pořádné starosti soupeřově obraně. Jiří Sekáč nejprve po vybruslení zpoza brány minul Johanssonovu svatyni, ale po chvíli se dostal k další ráně, po níž Švédy zachránila tyč.

9.

Švédové dokonale využili ztrátu puku českého týmu a ujímají se vedení. Emil Larsson se dostal ke kotouči, který propadl ze středního pásma do obranné části a v přečíslení jej naservíroval JACOBU LILJEMU, který z první překonal Jakuba Kovaře. Asistence: Emil Larsson.

11.

Jenže vedení Švédska netrvalo dlouho a je tady blesková odpověď. Pokus Dominika Kubalíka lehce tečoval PETR ZÁMORSKÝ, jehož ránu vyrazil Johansson svým zákrokem nad sebe a puk se posléze po zádech švédského brankáře snesl do brankoviště a následně i za brankovou čáru. Asistence: Dominik Kubalík.

11.

Vzápětí si oslabení vyzkouší i český celek. Jakub Krejčík vyfasoval menší trest za podrážení.

12.

Švédové se sice usadili v útočném pásmu, ale český celek se dokázal po chvíli dobré obrany osvobodit a dostal puk až k Johanssonovi.

13.

Následně se při dalším zámku Švédů snažil prosadit Lander, ale z mezikruží neuspěl a Češi opět vyhazují.

13.

Jakub Krejčík již je zpátky na ledové ploše a také první přesilová hra Švédska zůstala nevyužita.

14.

Dominik Kubalík se poté protáhl do útočného pásma podél levého hrazení, odkud ovšem ranou minul zadní tyč Johanssonovy svatyně.

15.

Nyní je hra opět přerušena a následovat bude druhá reklamní přestávka první periody.

15.

Navíc přišlo zakázané uvolnění Švédů, které hru vrátilo zpět do jejich pásma. Krátce po buly pálil tvrdě Michal Řepík, jehož pokus vyrazil Johansson do ochranné sítě.

16.

Češi opět dobře okupovali útočné pásmo. Řepík nejprve nenašel přihrávkou z rohu nikoho ze spoluhráčů před bránou. Posléze si vyměnil puk Doudera s Nakládalem, nicméně nahozen prvního jmenovaného brankou rovněž neskončilo.

16.

Český výběr velice dobře napadal za klecí Johanssona, avšak Švédové následně kotouč získali zpět a vyvážejí jej ze své třetiny.

17.

Kubalík poté výborně předal puk do jízdy rozjetému Sekáčovi, který se proháčkoval s kotoučem až mezi kruhy, ale nakonec se mu zakončit nepodařilo.

18.

Kousal se svými parťaky z formace operoval v útočné třetině, ale hosté nakonec dokázali touš vytlačit až do neutrální zóny.

19.

Hanzl skvěle po dlouhém pasu sklepl na útočné modré Řepíkovi, který dostal hodně prostoru mezi kruhy. Jenž touš se mu trochu zadrhl a rána útočníka bratislavského Slovanu tak směřovala jen do chráničů Johanssona.

20.

Probíhá poslední minuta první třetiny.

20.

Persson dalšími prudkými ranami od modré čáry prověřil Jakuba Kováře. Druhý pokus již český brankář udržel v rukavici, čímž způsobil vhazování po své levici.

20.

Češi však ze středního pásma pouze poslali za bránu Johanssona, kde také první perioda nejspíše skončí.

20.

První třetina skončila.

Je za námi úvodní dvacetiminutovka, ve které se český tým prezentoval velmi sympatickou hrou, kterou podpořil intenzivním napadáním. I díky tomu si vytvořil první velkou šanci, po které ale Sekáč nastřelil pouze tyč. Poté to byli ovšem hosté, kdo se postaral o první zásah. Po ztrátě puku českých hráčů zakončil přečíslení dvou proti jednomu Jacob Lilja, jenž poslal Švédy do vedení. Češi však nenechali své fanoušky dlouho čekat a blesková odpověď přišla záhy. Petr Zámorský lehce tečoval nabídka Dominika Kubalíka a kotouč se se štěstím dostal do brány přes záda brankáře Johanssona. Další gól již v první třetině nepadl, a tak se oba týmu rozešly do kabin za stavu 1:1.

21.

Začala druhá třetina.

21.

Češi jsou hodně důrazní v osobních soubojích, což nyní pocítil i jeden ze Švédů, které přišpendlil na mantinel Dominik Kubalík.

22.

Tomášek nejprve nenašel Zohornu před bránu, který marně čekal po chvíli v dobré pozici i na pas Kousala. Ani jednou se však Zohorna nedostal k puku.

22.

Zakázané uvolnění Čechů následně vrací hru zpět před Jakuba Kováře.

23.

Linus Johansson zkoušel velmi šikovně zpoza brány nahodit kotouč o Jakuba Kováře do jeho svatyně. Český brankář si ovšem tuto situaci pohlídal a kotouč ukryl ve svých chráničích.

24.

Kovář musel navíc znovu zasahovat. Ránu od modré čáry viděl až na poslední chvíli, ale i přesto proti ní stačil zakročit.

24.

Wikstrand při přechodu přes střední pásmo trefil přihrávkou jen Sekáčovu hokejku, od které se puk odrazil k českým hokejistům.

25.

Riskantní přihrávku hostů poté zachytil Sekáč, kterého Švédové vytlačili k modré čáře. Útočník Kazaně puk posléze předal Nakládalovi, který tvrdým příklepem provětral Johanssonovu výstroj.

25.

Nyní se Švédsko osvobodilo proti napadání českého výběru jen vyhozením přes všechny čáry a píská se tedy opět zakázané uvolnění.

26.

Vincour výborně vyhrál buly, po němž měl moře prostoru a času na zakončení mezi kruhy Horák. Jeho ránu však hostující brankář vyrazil do předbrankového rostoru, kde se Lencovi nepodařilo kotouč zasunout za Johanssona.

27.

Davidsson vyprodukoval opravdu nepříjemnou ránu od pravého mantinelu, se kterou si Kovář nadvakrát poradil. Po další reklamní pauze se tak bude vhazovat po levici českého brankáře.

28.

Musilovo nenápadné nahození od modré čáry proletělo kolem švédské svatyně a hosté se posléze chytře osvobozují.

29.

Rudolf Červený následně udělal pár kroků do útočného pásma, odkud střelou z kategorie propagačních zaměstnal Johanssona a vybojoval alespoň pro české barvy vhazování před švédským gólmanem.

29.

Hra je nyní přerušena, jelikož Jordán se svým soupeřem zalehli po souboji touš za bránou Kováře a vhazovat se bude opět v obranném pásmu domácích.

29.

Velmi jednoduchou hokejovou akci předvedlo Švédsko, které se znovu ujímá vedení. Po vyhraném buly pálil od modré čáry Bengtsson, jehož projektil tečoval mezi kruhy NICK SÖRENSEN, od jehož hole se puk odrazil od Kováře a brankové konstrukce až do sítě. Asistence: Lukas Bengtsson, Mikael Wikstrand.

30.

Hosté nyní navíc budou moci navýšit svůj náskok, jelikož je Hynek Zohorna potrestán dvěma minutami za podrážení.

31.

Švédi velmi dlouho okupovali útočné pásmo, avšak český celek se výborně bránil a nakonec se mu podařilo vyhodit kotouč až k Johanssonovi.

31.

Chytrá teč přišla opět ze švédských řad, ale tentokrát se Kovář nenechal překonat a touš vyrazil mimo svým betonem.

32.

Švédská přesilová hra je u konce a Češi tak hrají v plném počtu.

33.

Velká chyba u mantinel je potrestána, Švédi odskakují na rozdíl dvou branek. Nygard skvěle obral o kotouč váhajícího českého hráče, načež výborně přihrál mezi kruhy, odkud JONATHAN DAVIDSSON nedal Kovářovi žádnou šanci. Asistence: Joakim Nygard.

35.

Česko stejně jako v první třetině bleskově reaguje na branku soupeře a je to opět o jeden gól. Sekáč výbornou přihrávkou zpoza brány našel v prostoru pravého kruhu JANA KOLÁŘE, jenž ranou z první překonal Larse Johanssona. Asistence: Jiří Sekáč.

36.

Nyní se navíc budou muset domácí bránit. Zámorský se provinil sekáním a odpyká si dvě trestné minuty.

36.

Velký závar před Jakubem Kovářem. Švédové opravdu zle dotírali a snažili se kotouč protlačit za brankovou čáru. Čeští hráči však ve spolupráci se svým brankářem čtvrtý gól zatím nepřipustili.

37.

Červený výborně na poslední chvíli zablokoval přihrávku do dobré pozice a domácí následně vyvezli kotouč ven z pásma.

37.

Švédsko však znovu zmáčklo český výběr, ale ani teď se jim nepodařilo Kováře překonat. Následně se Česko opět osvobodilo.

38.

Dvě vteřiny nyní bude trvat hra čtyři na čtyři. Na švédské straně byl totiž poslán za katr Brodin, který se provinil sekáním a poté začne přesilová hra České republiky.

38.

Petr Zámorský již naskočil na led a početní výhoda tak začíná.

38.

Řepík tvrdou ranou prověřil Johanssona a puk po dorážce doklouzal za bránu těsně vedle pravé tyče. Bude se však znovu vylučovat na české straně.

38.

Andrej Nestrašil již sedí na trestné lavici, kde si odsedí menší trest za držení hole.

39.

Krejčík si nyní zpracoval pomalou přihrávku, ale již nemohl vypálit. A tak se aspoň snaží udržet puk v útočném pásmu co nejdéle.

40.

V již poslední minutě druhé třetiny jsou Švédové v plném počtu a začíná jejich zkrácená přesilová hra.

40.

Švédům se rána z pravého kruhu nepovedla a Sekáč tak mohl velice pohodlně poslat puk přes všechny čáry.

40.

Také český tým je kompletní a druhá perioda je pomalu u konce.

40.

Skončila druhá třetina.

I druhá perioda je minulostí. Švédsko v ní dokázalo odskočit na rozdíl dvou branek, když se nejprve ve 29. minutě trefil Nick Sörensen a o čtyři minuty později zvyšoval na 3:1 Jonathan Davidsson. Češi však znovu dokázali rychle odpovědět a díky trefě Jana Koláře dostali skóre na jednobrankový rozdíl, která trvá i po čtyřiceti minutách.

41.

Začala třetí třetina.

41.

První švédský útok závěrečné části zastavuje hvizd čárového sudího, který odpískal postavení mimo hru hokejistů Tre Kronor.

42.

Řepík se dobře nacpal s kotoučem do útočného pásma, čehož využil Červený k pohotové ráně z úhlu. Lars Johansson ale i nyní odolal.

42.

Hra se poté velmi rychle dostala na druhou stranu a zpoza Kovářovy brány si až do střelecké pozice na pravém kruhu vybruslil Rasmussen. Mířil sice šikovně pod horní tyč, ale na brankáře Jekatěrinburgu si nepřišel.

43.

Johansson poté nerozehrál dobře, ale Kubalík zpoza brány jej již nepotrestal a švédský brankář následně uschoval touš pod svými betony.

43.

Tomáška nyní výborně vytlačili hosté k mantinelu, načež jej obrali o puk a založili další útok. Bengtssonovu střelu ovšem s přehledem lapil Jakub Kovář.

44.

Kolář jen posunul kotouč na švédské území a odjíždí na střídačku. Švédové tak následně mohou zpoza své brány založit další útočnou akci.

45.

Jiří Sekáč si dobře sjížděl mezi kruhy na Kubalíkovu nabídku, nicméně se útočníkovi Kazaně nepovedlo zakončit přes dobře bránící soupeře.

46.

Nakládal byl jako první u Bengtssonova nahození a nenechal se rozhodit dotírajícími Švédy. Češi tak mohou opět vyrazit kupředu.

46.

Lars Johansson musel být navíc opět ve střehu. Rudolf Červený totiž opět pálil od levého hrazení, ale i nyní z tohoto souboje vyšel vítězně švédský gólman.

47.

Kovář měl nyní i štěstí, když jeden z hostů trefil domácího brankáře skrytou ranou do ramene, od kterého se touš odrazil mimo tři tyče.

47.

Na ledě se poprvé v zápase a reprezentačním dresu objevuje vítkovický Patrik Zdráhal, který se ihned dostal do akce. Příhrou zpoza brány vybídl ke střele Horáka, který však Johanssona nepřekonal.

48.

Tomášek výborně naznačil střelu a poté jí nakonec z levého kruhu vypustil. Puk nakonec těsně minul pravou tyč hostující svatyně.

49.

Tomášek s Kousalem byli nyní již dlouho na ledě a druhý jmenovaný tak jen poslal ze středního pásma žabku k Johanssonovi a spolu se spoluhráči odjíždí na střídačku.

49.

Dominik Kubalík se nyní výborně natlačil do zakončení, ale ani nadvakrát nedokázal Johanssona překonat. To byla velká škoda pro český výběr.

50.

Švédsko si nyní vyžádalo trochu překvapivě oddechový čas, zřejmě kvůli předváděné hře v defenzivní činnosti, kterou se hosté prezentoval v posledních minutách.

51.

Švédové nyní dokázali vyhodit tak šikovně, že musel Kovář zasahovat a oba celky této situace využívají ke střídání.

51.

Tomáškovo nahození sebrali před Kousalem hosté, kteří puk okamžitě posílají ze svého pásma pryč.

52.

Michal Jordán výborně našel Michal Řepíka, který se protáhl do útočného pásma po levé straně, ale jeho ránu Johansson v pohodě ukryl ve své výstroji.

53.

Nestrašil s Kubalíkem úřadovali v útočném pásmu, čehož využil Kolář k další střele. Ta však byla sražená a Johansson tak nemusel vůbec zasahovat.

53.

I poté domácí mačkali svého soupeře, avšak ten i tentokrát odolal a čas se z českého pohledu velmi rychle posouvá kupředu.

54.

Dva hráči českého týmu se nyní srazili ve středním pásmu, čehož využili hosté. Jejich útok ovšem nepřinesl žádné vážnější ohrožení Kovářovy brány.

55.

Velká šance se nyní rýsuje pro český tým. Dvě minuty za nedovolené bránění vyfasoval Jesper Sellgren.

55.

Sekáč se pokusil vypálit z voleje, ale netrefil kotouč. Ten se dostal ke Švédům, kteří pohodlně vyhazují.

56.

A opět se musí čeští hokejisté vracet pro puk za bránu Kováře. Oba týmy navíc posílají do hry čerstvé síly.

56.

Zohorna se sice obětoval u mantinelu, ale ani to nepomohlo. Švédové znovu vyhazují a zatím toto oslabení hrají velmi dobře.

57.

Řepík byl chvíli osamocen před bránou, ale přihrávku nedostal. Následně domácí neudrželi útočné pásmo a jejich přesilovka je pomalu u konce.

57.

Výběr Tre Kronor již hraje opět v plném počtu a času již domácímu týmu na vyrovnání příliš nezbývá.

57.

Dominik Kubalík se pořádně opřel do rány od modré čáry, avšak Johansson jeho projektil velice dobře viděl a jistým zákrokem přerušuje hru.

58.

Další střelu Kubalíkovi již nedovolili hostující obránci, kteří okamžitě uháněli vpřed. Kovář však vytasil fantastický zákrok lapačkou a poté byl ještě nedovoleně atakován Josefsonem, který bude vyloučen.

58.

Poté se ještě u mantinelu strhla potyčka, při které čeští hráči mstili atak na svého brankáře. Na trestnou lavici však putuje jen Josefson na dvě minuty za nedovolené bránění.

58.

Čechům se ale nedaří usadit v útočném pásmu a sudí mezitím odpustili hned dva hraniční zákroky hostujících hráčů.

59.

Jakub Kovář prchá na střídačku a Česko to zkouší v šesti lidech v poli.

59.

Johansson je nyní zasypáván střelami českých hráčů. Hostujícímu brankáři navíc pomáhají jeho obránci, kteří blokují jednu ránu za druhou.

60.

Probíhá poslední minuta třetí třetiny a hosté již hrají znovu v plném počtu.

60.

Švédové poté dokázali dostat puk ven z pásma a následně české naděje klesají. Výběr Miloše Říhy totiž hrál dokonce v sedmi lidech a následuje dvě minuty pro hráčkou lavici za příliš mnoho hráčů.

60.

Dvě sekundy před koncem je hra přerušena parádním zákrokem Jakuba Kováře, který zamezil hostům ve skórování vynikajícím zásahem levým betonem.

60.

Utkání právě skončilo.

Cenu pro nejlepší hráče předá bývalý vynikající tenista Radek Štěpánek. Na švédské straně ji dostane Josefson a za Českou republiku ji přebírá Jan Kolář.

Je dobojováno. Čeští hráči dnes nepředvedli vůbec špatný výkon, ale přesto z něj odcházejí jako poražení. V první periodě poslal hosty do vedení Jakob Lilja, na jehož trefu bleskově odpověděl šťastnou trefou Petr Zámorský.

Ve druhé periodě si Švédové vypracovali klíčový náskok, když se nejprve ve 29. minutě prosadil Nick Sörensen a o čtyři minuty později také Jonathan Davidsson. Češi se ovšem posléze velmi rychle vrátili do hry, když Sekáčovu nabídku přetavil v kontaktní branku Jan Kolář.

Ve třetí třetině se sice Čeští hokejisté mocně snažili o srovnání, ale svůj tlak v kýžený úspěch nepřetavili. Nepomohla jim k tomu ani závěrečná powerplay, při které se navíc provinili proti pravidlům, když hráli v sedmi lidech. Švédové poté při své přesilovce již žádné drama nepřipustili a radují se z výhry 3:2.

Pro tuto chvíli je to z mé strany vše. Přeji hezký večer a u dalších online přenosů na počtenou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 4 hodinami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Další zprávy