HOKEJ ŽIVĚ: Česko v prvním zápase MS porazilo Lotyšsko 4:2

30. 4. 2011 22:31
Zápas českého týmu na MS jsme sledovali v on-line přenosu.

Minuta po minutě

Další zápas čeká výběr Aloise Hadamczika v pondělí, kdy od čtyř hodin patnácti minut nastoupí proti Dánsku, které dnes podlehlo Finům 1:5. Do té doby se těším na shledanou.

Český tým má za sebou úspěšnou premiéru na mistrovství světa. V prvním utkání "slovenského" šampionátu porazil Lotyšsko 4:2, i když v utkání dvakrát prohrával. O svém vítězství rozhodl až ve třetí třetině, kdy vítěznou branku vstřelil Martin Havlát, po pěkném tandemu s Patrikem Eliášem.

60. Lotyši se ještě tlačí dopředu, ale jejich snaha vyznívá naplano. Tohle vítězství si už mistři světa ujít nenechali. Zápas končí vítězstvím Česka 4:2.

59. Česko vede 4:2! Zdá se, že je rozhodnuto. Roman Červenka využil zaváhání lotyšského beka, kterému po buly na středu hřiště sebral puk a v samostatném nájezdu zamířil přesně k tyči Masalskisovy brány.

58. Hubáček nabízel Průchovi pěkným náhozem teč, ale český útočník nakonec skončil v brance místo puku sám. Vhazovat se bude ve středním pásmu.

57. Cibulskis pálil od modré, ale netrefil Pavelcovu bránu. Do konce třetí třetiny zbývají dvě a půl minuty.

57. Z pravého křídla střílel Michálek, lotyšský brankář jeho pokus pravým betonem vyrazil do rohu.

56. Červenkova formace teď delší dobu držela puk, ale k ohrožení branky Masalskise se nedostala.

56. Češi už nenapadají v útočném pásmu, je jasné, že chtějí hrát na jistotu.

56. Redlihs krosčekoval Průchu do obličeje, švédští sudí ale nevylučují.

55. V zápětí ujel na druhou stranu kluziště s pukem Rolinek, ale ani tentokrát jeho střela z úhlu neslavila úspěch.

54. Další práce pro Pavelcee: Daržins se zatím druhé branky nedočkal.

54. Židlický přes celé hřiště našel na levém křídle Eliáše, tomu ale stahovačka na posledního beka Lotyšů nevyšla.

53. Rychlonohý Michálek se vyřítil do samostatného úniku, ale jeho střelecký pokus Masalskis vykryl. Ostatně do branky nepustil ani forvarda Ottawy, který po podražení narazil v plné rychlosti do brankáře Lotyšů.

52. Červenka zavezl po levém křídle puk, ale jeho nahození před bránu minulo všechny hokejky v cestě.

52. Čeští beci se teď v obranném pásmu předvedli několika ostrými zákroky, nicméně píšťalky sudích zůstaly němé.

51. Rolinek zkoušel dotřetice překonat Masalskise střelou z úhlu, ale tentokrát netrefil bránu.

51. A do třetice zakázané uvolnění: tentokrát po nepřesné přihrávce Redlihse.

50. Následně se zakázaným uvolněním provinili i Češi. Lotyši tak mají možnost zvýšit svůj tlak na českou bránu.

50. Zakázané uvolnění lotyšského mužstva.

49. Další skvělý zákrok Pavelce, který v leže vyrazil střelu Cipulise. Dost možná mu při jeho zákroku pomhla i tyčka.

49. A skončila i přesilovka 5 na 4, Češi nepředvedli v obou početních výhodách zhola nic.

48. Jágrova přihrávka zpoza brány nakonec založila lotyšský protiútok, který vedl z trestné naskočivší Meija. Pavelec jeho ránu s potížemi kryje.

48. Lotyši vyhazují. Čechům se nedaří přejít modrou čáru s pukem na holi.

47. Lotyšsko si bere oddechový čas.

47. Havlát si to namířil do tří a vybojoval další lotyšský faul. Češi si zahrají další přesilovku 5 na 3, a to více necelou minutu.

46. O chvíli později zkušený matador střílel z bezprostřední blízkosti po přihrávce Červenky, ale dnes mu zatím proti Masalskisovi není přáno.

46. Jágr si vyjel před branku a chtěl z otočky vystřelit, jenže jej při jeho pokusu fauloval Pujacs. Češi si zahrají přesilovku.

45. Utkání sleduje 9200 diváků, vyprodáno.

45. Eliáš sám ujížděl na branku ale v klíčové chvíli mu utekl puk, který Masalskis pozorně lapil.

44. Statistika střel na branku: 27-17 pro Česko.

43. V publiku se probrali čeští fanouši: "Kod neskáče není Čech," duní Orange arénou.

42. Česko vede 3:2! Patrik Eliáš vystihl při útoku Lotyšů jejich přihrávku, zatáhl puk do třetiny, přenechal touš do tandemu Havlátovi, a ten vymetl růžek Masalskisovy brány.

41. Hned na úvod třetí třetiny měli Lotyši dvě dobré šance, ovšem Pavelec s trochu štěstí i přispěním beka Židlického zabránili dalšímu gólu Pobalťanů.

41. Začala třetí třetina.

Zranění Radka Martínka podle všeho není vážné. Lékař české reprezentace v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že Martínek sice byl chvíli v bezvědomí a dost možná měl otřes mozku, ale nyní už komunikuje s okolím a může hýbat všemi končetinami. Je však prý dost pravděpodobné, že pro něj turnaj skončil.

Mimochodem i druhý večerní zápas mezi favoritem a outsiderem se komplikuje. Švédové sice vedli nad Norskem již 3:1, ale momentálně v Košicích nad ledem svítí stav 3:3.

Také ve druhé třetině nabídli Češi s Lotyši divákům pohledný hokej a k tomu dvě branky. Nejprve šli opět do vedení Lotyši, když se při dalším brejku prosadil Bukarts. Za Česko srovnal rovněž podle mustru z první třetiny Eliáš, který střelou z úhlu procedil puk přes Masalskise do brány. Oba týmy k tomu měly mnoho dalších šancí, ale žádná z nich se neujala, a tak je před třetí částí vše otevřené.

40. V závěrečné minutě přišel drtivý nápor první formace, ale Masalskis se několikrát vyznamenal. Druhá třetina tedy končí remízovým skóre 2:2.

40. Další velká šance Jágra, který se ocitl po přihrávce Marka sám před bránou, ale podruhé jej lotyšský brankář vychytal.

39. Průcha objel branku a zkoušel bekhendem překvapit Masalskise, ten ale byl pozorný.

38. Lotyši jsou teď aktivnější, Češi se teprve minutu před kocnem dostávají na puk.

37. Vitalis Redlihs ujel český bekům a řítil se sám na Pavelce, který jeho pokus na vyrážečku lapil, stejně jako následné dorážky Redlihsových spoluhráčů. To byly horké chvíle pro českou defenzivu.

37. Lotyši jsou kompletní.

36. Jágr si vyjel jak je jeho dobrým zvykem na vrchol pravého kruhu odkud pálil, ale Masalskis zasáhl pravým betonem.

35. Po minutě hry čtyř proti čtyřem nastává česká přesilovka. Začíná s ní Červenkova formace.

34. Rolinek vyhodil rybičkou puk ze třetiny. Z českého oslabení zbývá minuta. V zápětí navíc Redlihs srazil Pavelce v brankovišti, za což si půjde sednou na lavici hanby.

34. Redlihs zkoušel střílet od modré, ale Pavelec znovu viděl na střelce velice dobře a puk skryl ve svých chráničích.

33. Češi se po vstřelené brance tlačí dopředu, ale jejich aktivitu brzdí vyloučení Čáslavy.

33. Eliáš srovnává na 2:2! Další kuriózní branka českého týmu. Forvard New Jersey vyjel zpoza brány a opět z úhlu prostřelil Masalskise. Za dnešní aktivitu si ale branku rozhodně zaslouží.

32. Červenka s Průchou se opět tlačili do soupeřovy brány, ale Masalskisovi beci české forvardy dobře pokryli, a tak jejich pokusy neměly zdaleka potřebnou razanci a přesnost.

31. Češi jsou kompletní.

31. V oslabení se k dvojnásobnému ohrožení Masalskise dostal dnes hodně aktivní Eliáš, ale opět nebyl úspěšný. Ani střelou od modré, ani následnou dorážkou.

30. Závar před českou bránou vyřešil Rachůnek, který rukou vyhodil puk ze třetiny. Češi jsou ve čtyřech.

29. A také české mužstvo jde do tří: Židlický neštastně vyhodil puk z obranné třetiny do hlediště a musí na trestnou za zdržování hry.

29. Bujacs zkoušel pálit od modré, ale Pavelec jeho střelu od modré viděl, a proto i bez potíží pokryl.

29. Češi se zatím brání úspěšně, dvě vyhození a minuta oslabení je pryč.

28. Je tu další vyloučení, na trestnou míří Petr Hubáček za držení.

28. Velký závar před brankou Masalskise. Jeho betony ale utvořily na brankové čáře neprostupnou hráz, přes kterou se Češi nedostali.

27. A v zápětí už jsou soupeři českého týmu kompletní.

27. Další akce začala u Židlického a skončila střelou Jágra, která se otřela o boční síťku. Lotyši jsou z nejhoršího venku, hrají ve čtyřech.

26. Židlický nahazoval puk na Eliáše, ale jeho teč minula lotyšskou branku.

26. Lotyši při následné buly vyhazují.

26. Židlický pálil z pravého kruhu, Masalskis ale jeho pokus pokryl.

25. Obrovská šance Červenky! Jágr našel forvarda Omsku před bránou a Červenka sám mezi kruhy zklamal. Dílem to bylo i tím, že při svém pokusu zlomil hokejku.

25. Redlihs držel za brankou Havláta, za což půjde rovněž na trestnou. Lotyši jdou do tří!

24. Po šarvátce před českou brankou jdou na trestnou lavici Darzinš a Průcha. Lotyš ale dostal tresty dva, a tak si Češi zahrají třeti přesilovku.

24. Lotyši se po vstřelené brance vrhli do útoku a Pavelec se musel v brance hodně ohánět, aby neinkasoval potřetí.

22. Lotyšsko vede 2:1! Z českého tlaku vyjeli k dalšímu rychlému brejku Lotyši a dostali se do přečíslení dva na jednoho, které dokonale využili. Robert Bukarts do odkryté brány zvýšil na 2:1.

22. Druhá formace dnes předvádí velice dobrý výkon. Tentokrát pálil metr za modrou Michálek, ale Masalskis puk udržel na chráničích. O chvíli později měli šance Havlát s Michálkem.

21. Druhá třetina začala.

Máme za sebou první třetinu duelu mezi Českem a Lotyšskem. Pobaltský výběr dokazuje, že je pro šampiony skutečně obtížným soupeřem, když první branku vstřelil z rychlého brejku Daržins. Češi sice měli více ze hry, ale svoji převahu dokázali přetavit v branku až v samotném závěru třetiny, kdy se střelou z úhlu prosadil se štěstím Tomáš Rolinek. Černou kaňkou na první třetině zůstává především zranění obránce Radka Martínka, který halu opustil na nosítkách a nyní míří do bratislavské nemocnice s podezřením na zranění krční páteře.

20. První třetina končí.

18. Tomáš Rolinek srovnává na 1:1! Trošku náhodný gól českého týmu dal po nenápadné akci v podstatě z nulového úhlu kapitán českého mužstva. Vypadá to navíc, že si Lotyši dali branku sami. Klíčovou teč Rolinkova náhozu před Masalskisem totiž měl na svědomí Cibulskis.

18. Českému reprezentačnímu týmu se nedaří dostat do třetiny. Kombinované hra českého týmu se rozbíjí o pevné útesy lotyšské defenzivy.

17. Frolík s Hubáčkem sice nebezpečně vířili v útočné třetině, ale lotyšská defenziva je zatím pevná. Masalskis nakonec pokryl bez problémů odražený puk.

16. Zranění Martínka je pro Hadamczikův výběr o to nepříjemnější, že nyní mohou trenéři v sestavě točit jen pět beků.

16. Voráček vystihl rozehrávku soupeře, ale jeho střelu z mezikruží zastavil tělem obránce Rekis.

16. Českého hráče vyprovází při jeho odjezdu z ledové plochy potlesk diváků. Nosítka mizí v útrobách stadionu, a tak se již brzy bude pokračovat.

16. Po jednom ze soubojů zůstává na ledě ležet Radek Martínek, kterého nešetrně naremploval na mantinel obránce Kulda. Pro obránce Islanders nakonec přijíždějí nosítka. Vypadá to na otřes mozku.

15. Po tlaku Jágrovy formace opět ujíždí dva Lotyši a celá rychlá akce končí opakovanou střelou Cipulise, kterou Pavelec vykryl.

14. O chvíli později na druhé straně prověřil Pavelce Pečura.

14. Jágr po buly dvakrát pálil z hranice kruhů, ale jeho rány znovu končí na chráničích Masalskise. Ten se rozchytává k velkému výkonu.

13. Česká přesilovka končí. Lotyši v zápětí jen vyhazují na zakázané uvolnění.

12. A další šance Eliáše, ovšem Masalskis je po vyjetí útočníka New Jersey zpoza brány opět na svém místě.

12. Lotyši vyhazují.

12. A Eliáš dvakrát tvrdě pálil z pravého křídla, jenže ani jeho střely, ani následné dorážky za zády Masalskise neskončily.

11. První přesilovková formace s Jágrem na křídle se neprosadila, zkusí to Havlát a spol.

11. V zápětí jdou Lotyši po faulu Rekise do čtyř.

10. A Lotyšsko vede 1:0! Česká formace odešla střídat a Lotyši toho využili k rychlému brejku, který střelou mezi betony Pavelce proměnil se štěstím Lauris Darzinš.

9. Martinek pálil od modré, ale Voráček se po vyraženém puku natahoval marně. V zápětí se k puku dostávají Lotyši.

9. Nahozený puk z rohu se chvíli toulal před Pavelcem bez majitele, ale česká obrana se k němu dostala jako první a zametla touš do středního pásma.

8. Od modré zkoušel na Pavelcovou bránu alespoň nahodit Kulda, ale ani jeho pokus netrefil českou svatyni.

7. Jágr dvakrát hledal své spoluhráče z útoku před bránou, ale oba jeho pasy dokázali beci pobaltského týmu zastavit či přerušit.

7. Češi první oslabení na turnaji zvládli, Michálek se vrací na led.

6. Následný pokus Redlihse přizvedl obránce Čáslava do ochranné sítě za Pavelcovou brankou.

6. Lotyši už jsou v pěti a začíná minuta jejich přesilovky. Rachůnek bleskurychle vyhazuje.

5. Michálek s Eliášem a Havlátem dlouho točili Lotyše před jejich bránou, ale nakonec jediným vyústěním jejich aktivity bylo vyloučení Michálka, který si před bránou pomáhal sekáním.

4. V zápětí jdou Lotyši za hru v šesti do oslabení.

4. Obrovská šance Jaromíra Jágra! Židlický našel mezi kruhy českou 68ku, ale zkušený forvard nedokázal puk zasunout za záda Masalskise. .

3. První ránu českého týmu tak vyslal až bek Třince Lukáš Krajíček. Jeho pokus od modré ale Masalskis bez problémů vyráží betonem do rohu.

2. Češi jsou dle očekávání od začátku aktivnější, první ani druhá formace se ale ke střele nedostaly.

1. Na úvodní buly se postavili Průcha a Vasilijevs. Utkání právě začalo.

V bratislavské Orange aréně se za mohutného skandování českých fanoušků vše pomaluje schyluje k zahájení utkání. Nejprve ale zazní hymny obou dnešních soupeřů.

- Halou bouří hromový pokřik "Češi, Češi". Jaromír Jágr se rozvičuje jako vždycky - vlažně a stranou ostatních. Česko nastoupí v červeném.

- Do zápasu zbývá půl hodina. Jan Marek za více českých hráčů charakterizoval Lotyše jako "nepříjemného soupeře na úvod". Největší výhoda Lotyšů: sehranost, většina jich hraje v jediném týmu (Dynamo Minsk) v ruské lize.

- Čeští hokejisté mají v tuto chvíli na soupisce 18 hráčů v poli a dva brankáře. Mimo zůstává gólmanská trojka Jakub Kovář a soupisku ještě v základní skupině doplní obránce Zbyněk Michálek z Pittsburghu a útočník Tomáš Plekanec z Montrealu.
V další fázi turnaje mohou tým doplnit ještě dva hráči v poli: rozhodne se mezi čtveřicí Nakládal, Němec (oba obránci) a Vampola, Koukal (útok).
Lotyši mají zatím ještě pro základní skupinu dvě volná místa v poli. Na dopsání čekají obránce Janis Andersons s útočníkem Jurisem Štalsem z Dinama Riga a také další forvardi Kaspars Saulietis a Ronalds Keninš ze švýcarského GCK Lions.

- Do startu českého týmu na MS chybí přesně hodina. V odpoledních zápasech se zrodily dva navlas stejné výsledky 5:1. Tímto poměrem porazili Američané Rakousko, ale také Finové Dánsko (to bylo v naší skupině D).

- Podívejte se ve fotoreportáži Ondřeje Besperáta (Aktuálně.cz), jak to vypadá v okolí Orange Arény, stadionu Ondreje Nepely, chcete-li. FOTO: Jedeme na hokej! České dresy zavalily Bratislavu ZDE

- "Lotyši budou hrát útočněji (než včera Němci, kteří porazili Rusko 2:0), více do kombinace a budou produkovat spíše ruský hokej. A taky budou sehraní. Více než polovina nároďáku hraje za Dinamo Riga," sdělil o dnešním soupeři agentuře ČTK kouč národního týmu Alois Hadamczik.

- Dobrý den, vítám vás u úvodního zápasu obhájců titulu na světovém šampionátu na Slovensku. Čeští hokejisté se od 20:15 utkají v Bratislavě ve skupině D s Lotyšskem, které loni porazili na MS v Německu a dvakrát i na olympijských hrách ve Vancouveru.