MS v hokeji • Skupina A • 15.15, konec zápasu

4:2
Kazachstán
2. Graňák (Šatan), 38. Hudáček (Graňák, Chára), 49. Kopecký (Baranka, Sekera), 60. Kopecký (Handzuš)
12. Rymarev, 44. Puškarjov (Žaljaukov)

Vítejte u online přenosu Aktuálně.cz ze zápasu skupiny A na MS v hokeji mezi týmy Slovenska a Kazachstánu, který začíná v 15:15.

Oba týmy přijely tradičně na šampionát s odlišnými ambicemi a také jejich momentální situace tomu docela odpovídá.

Slováci by rádi pronikli do čtvrtfinále, ovšem k tomu je ještě čeká dlouhá cesta. První tři body totiž získali až ve třetím zápase proti USA (4:2). Předchozí dva duely s favority skupiny prohráli shodně o gól - s Kanadou 2:3 a s Finskem 0:1.

To Kazaši hráli nemají na svém kontě ani bod. Všechny hratelné soupeře přitom už mají za sebou - se Švýcary prohráli 1:5, s Francií 3:6 a s Bělorusy 2:3.

Týmy přijely na led helsinské Hartwall arény a poslouchají své národní hymny.

Podívejme se na sestavy obou mužstev a jména rozhodčích.

Slovensko: Laco (Hamerlík) - Baranka, Sekera, Graňák, Chára (C), Vydarený, Starosta, Sersen - Radivojevič, Kopecký, Handzuš - Surový, Hudáček, Šatan - Miklík, Tatar, Mikúš - Haščák, Bartovič, Bližňák - od 21. minuty Hossa .

Kazachstán: Jeremejev (Kolesnik) - Novopašin, Šemelin, Trošinski, Jakovenko, Fadejev, Savčenko, Kolesnikov - Žajlauov, Upper (C), Puškarjov - Dudarev, Krasnoslobodcev, Rymarev - Polišuk, Bumagin, Romanov - Spiridonov, Savenkov, Voroncov.

Rozhodčí: Jablukov (RUS), Jeřábek (CZE) - Dahmen (SWE), Šeljanin (RUS).

1.

Utkání právě začalo.

2.

Slováci vedou 1:0! A hned po minutě a osmi sekundách vidíme první branku utkání. Šatan zpoza brány našel před brankovištěm DOMINIKA GRAŇÁKA, a ten nadvakrát překonal Jeremejeva.

Bývalý slávista Graňák už podruhé za Slováky otevírá skóre utkání, povedlo se mu to i v předchozím zápase s USA.

4.

Slováci jsou i nadále při chuti, ale Kazaši jsou už mnohem pozornější.

5.

Chára a Graňák tvrdě vypálili od modré, Jeremejev je však pozorný.

5.

Na druhé straně vyzkoušel Lacovu pozornost Šemelin.

7.

Dalším Kazachem, který prověřil Laca, byl Rymarev. Slovenský gólman však tentokrát kotouč včas nepokryl a hned u něj byli soupeřovi hráči jako vosy. Slováci ale situaci ustáli bez vážnějšího ohrožení.

8.

Nyní nedůraz vedl k ošemetné siuaci na druhé straně. Vše vyvrcholilo pohotovou střelou Starosty z první, Jeremejev byl ale pozorný.

11.

Teď Jeremejev zachránil Kazachy před druhou brankou. Vydarený nahodil puk na kazašskou branku, před níž jeden ze Slováků tělem tečoval mimo Jeremejevův dosah. Ten však na poslední chvíli pro kotouč dosáhl hokejkou a odrazil jej pryč.

Miklík střílí na Jeremejeva v utkání Slovensko - Kazachstán.
Miklík střílí na Jeremejeva v utkání Slovensko - Kazachstán. | Foto: Reuters
11.

Laco znovu v permanenci. Tentokrát už se na své spoluhráče i zlobí.

12.

Kazaši srovnávají na 1:1! Tak nakonec se Slovákům jejich laksnost vymstila. JEVGENIJ RYMAREV zajel za slovenskou bránu, naznačil otočku, ale místo toho se bleskurychle vynořil u tyče a zasunul puk do brány.

14.

Kazachy dostalo vyrovnání zpět do zápasu a na jejich sebevědomí to je poznat.

17.

Dudarevovy pokusy z levého křídla nadvakrát zblokovány.

18.

A další ohrožení z hole Romanova, Laco puk vytěsnil ramenem. Kazaši začínají mít lehce navrch.

20.

Konec první třetiny.

V první třetině jsme sledovali nejprve převahu Slováků, kteří využili hned první velkou šanci. Postupně však až moc čekali, s čím přijdou Kazaši a ti toho dokázali využít ve vyrovnání.

Střet Starosty a Savenkova v utkání Slovensko - Kazachstán
Střet Starosty a Savenkova v utkání Slovensko - Kazachstán | Foto: Reuters
21.

Začala druhá třetina.

21.

A Kazaši jsou opět aktivnější. Slováci hned po několika desítkách sekund vyhazují na zakázané uvlonění.

22.

Kazaši rozehráli tak "šikovně", že namazali Hossovi, ten však střelou zápěstím trefil pouze Jeremejeva.

24.

Je tu první vyloučení. Radivojevič jde ven za podražení.

26.

Jenže Kazaši byli hodně bezzubí a žádnou šanci si v početní převaze nevypracovali.

28.

Dělovku Sekery tečuje mimo Mikúš.

29.

Mikúš střílel z mezikruží, ale jeho pokus byl zblokován.

30.

Slováci se usadili v kazašském obranném pásmu, ale zatím jim chybí nebezpečnější zakončení.

Michal Sersen v utkání Slovensko - Kazachstán
Michal Sersen v utkání Slovensko - Kazachstán | Foto: Reuters
31.

Jen co se Kazaši dostali na druhou stranu kluziště, nebezpečně zahrozili. Voroncovovi chybělo jen trochu víc šikovnosti, aby z otočky přehodil beton položeného Laca.

32.

Za Slováky kontruje Tatar.

32.

Poprvé si dnes vyzkoušejí hru v početní výhodě i Slováci, dvě minuty si odpyká Šemelin.

33.

Slovenská přesilovka ale po minutě a čtvrt končí, neboť se sekáním provinil Kopecký.

35.

Stav utkání je nadále vyrovnán 1:1. Slováci si asi představovali příznivější průběh, ale nutno říci, že si za své trápení mohou sami. Nedokážou svého soupeře přebruslit, nejsou důraznější ani šikovnější. Působí opravdu hodně mdlým dojmem. Naproti tomu Kazaši pozorně brání a snaží se využít každé šance na zaútočení.

37.

Se Sekerovým nahozením od modré nemá Jeremejev problémy, nikdo totiž před ním netečoval ani nestínil.

37.

Fadějev svým faulem nabízí Slovákům v závěru druhé části další přesilovku.

Souboj Bartoviče a Uppera v utkání Slovensko - Kazachstán
Souboj Bartoviče a Uppera v utkání Slovensko - Kazachstán | Foto: Reuters
38.

Slováci vedou 2:1! Přesilovková kombinace se dostala do levého kruhu na LIBORA HUDÁČKA, který střelou mezi nohama jednoho z obránců zamířil nad Jeremejovu lapačku a posílá Slováky do vedení.

40.

Teď měli Slováci velké štěstí. Laco se vydal vstříc nahozenému kotouč, ovšem dřív u něj byl Upper. Ten však po kličce už neměl sílu na důrazné zakončení, které mu navíc blokoval jeden z vracejících se slovenských obránců.

40.

Druhá třetina skončila.

Sledujeme prakticky stejný herní obrázek jako před úvodní přestávkou. Slováci se očividně trápí, Kazaši drží naději na první body. Zatím je favorit zápasu o krok vepředu díky využité přesilovce ze závěru druhé třetiny.

41.

Třetí třetina začala.

42.

Trošinski napálil odražený puk, Laco se musel mít na pozoru.

44.

Kazaši srovnávají na 2:2! A opět gól vzešel zpoza branky, odkud Žajlaukov neatakován vybídl ke skórování KONSTANTINA PUŠKARJOVA, jemuž nečinilo preblémy trefit odkrytou branku.

45.

Zareagovat na vyrovnání se snažil Tatar, ale jeho bekhendové zakončení nebylo přesné.

45.

Na dvě minuty je vyloučen Korabjenikov, další šance pro Slováky.

47.

Jenže střela Vydareného od modré byla jedním z mála světlejších momentů slovenské početní převahy.

Šatan střílí na Jeremejeva v utkání Slovensko - Kazachstán.
Šatan střílí na Jeremejeva v utkání Slovensko - Kazachstán. | Foto: Reuters
48.

A jak už jsme si na tomto šampionátu zvykli, také dnes vytváří kulisu zápasu hrůzné ticho, které občas přeruší nějaký ten výkřik.

49.

Slováci vedou 3:2! Baranka vybídl křižnou přihrávku do pravého kruhu TOMÁŠE KOPECKÉHO, na jehož ránu z první byl Jeremejev krátký.

51.

Brejk Slováků zakončil střelou z pravé strany Bartovič.

52.

Upper tečoval nahození Kazachů od modré, kotouč však skončil nad bránou i mantinelem.

55.

Nyní je na Kazaších, aby se hnali za gólem, moc jim to ale i díky pozorné obraně Slováků nejde.

56.

Mikúš dobře forčekoval v rohu útočného pásma a poslal pas před brankoviště na Miklíka, ten se ale k zakončení nedostal.

58.

Slováci nyní chytře drží kotouč v útočném pásmu a střeleckými pokusy zaměstnávají kazašskou obranu.

59.

Po delší době důležitý zákrok Laca proti Krasnoslobodcevovi.

59.

Kazašské šance padají na velmi malé hodnoty. Jejich střídačka se totiž provinila špatným nasazením hráčů, kterých bylo najednou na ledě šest. Slováci budou hrát přesilovku.

60.

Slováci mají kotouč na hokejkách a Kazaši se nemohou dostat ani k power-play.

60.

Slováci vedou 4:2! V klasickém přečíslení dvou na jednoho přihrál Handzuš na TOMÁŠE KOPECKÉHO, který svou druhou trefou v zápase pečetí slovenské vítězství.

60.

Zápas skončil.

Slováci se na svou druhou výhru turnaje hodně natrápili, přesto si jej zasloužili přece jen trochu více než Kazaši.

To je z tohoto online přenosu vše. Přeji Vám hezký zbytek dne a příště se těším na počtenou!