Hokej: V zápase o všechno čeká na Čechy žlutý Voldemort

Zdeněk John
14. 5. 2012 8:33
Začíná rozhodující část MS v hokeji
MS v hokeji 2012: Švédsko - Norsko (Švédsko, radost)
MS v hokeji 2012: Švédsko - Norsko (Švédsko, radost) | Foto: Reuters

Helsinky/Stockholm - Přestaňte počítat teoretické možnosti a vezměte jako téměř jistý fakt, že ve čtvrtfinále dostanou Češi nejméně příjemného soupeře z těch, kteří se nabízeli - Švédy.

Jen je to jako s lordem Voldemortem z Harryho Pottera - jejich jméno se zatím v českém týmu moc nevyslovuje, dokud není vše stoprocentní.

Ale to samé si mohou říkat Slováci, kterým už je jasné, že s nejvyšší pravděpodobností narazí na Kanadu.

Šampionát vstupuje do rozhodující fáze. Pokud jste se dosud odmítali koukat, protože o nic nejde, na čtvrtek si žádnou pracovní schůzku nedomlouvejte a děti na večer odložte k babičkám, samozřejmě jen v případě, pokud nefandí hokeji.

Povzbuzeni porážkou

Český tým po nedělním nadějném výkonu s Ruskem, z něhož se během prvního týdne stal hlavní kandidát na zlato, míří do čtvrtfinále povzbuzen, jak ukazují výroky hráčů.

"Dvě třetiny jsem byl určitě lepší," řekl třeba Petr Průcha. "Při prvním gólu měli štěstí," ucedil na adresu Rusů Petr Nedvěd.

Jeden rozdíl tu ale je, na to nezapomínejme. Zatímco v loňském či předloňském roce byli čeští reprezentanti spokojení, když Rusko porazili, letos jim ke stejnému pocitu stačí rozumná prohra o dvě branky.

Hadamczikův tým čeká ještě jeden předzápas před čtvrtkem - s Německem, které v neděli večer utrpělo drsný debakl od Norů. Němci jako první inkasovali víc než deset gólů, přesněji dvanáct.

Kovář místo Štěpánka

Ale to podstatné z pohledu Česka nebude souboj s Němci, ale čtvrteční repríza utkání ze základní skupiny B. V něm s domácím týmem Češi  prohráli 1:4, ale teď budou Švédi pod větším tlakem a v české brance bude nejspíš stát Kovář.

První zápas chytal, jak si určitě vzpomínáte, Jakub Štěpánek a Češi proti Tre Kronor nepředvedli skoro nic.

Nedělní zápas s Ruskem a předchozí střílečka s Italy (6:0) ukázaly, že se přece jen něco mění k lepšímu. Tým hraje agresivněji, nebojí se, dokáže do obranné třetiny zatlačit i Malkina a další hvězdy silné sborné. Odtud se odvíjí naše přání k týmu kapitána Plekance: ve čtvrtek zopakujte svůj nedělní výkon a přidejte nějaké góly.

Slováci proti favoritovi MS

Slováci jásají nad postupem do play off (to však stále nemají jisté, nesmějí totiž prohrát v základní hrací době s Francií), ale aby se v něm vyhnuli Kanadě, musela by být splněna jedna z podmínek.

Přesněji: hoši z KHL hrající v barvách Kazachstánu by museli porazit Finsko a v takovém průšvihu Finové zase nejsou, i když o víkendu prohráli oba zápasy se zámořskými týmy. Nebo by Spojené státy americké musely zaváhat se zdecimovaným Švýcarskem, které prohrálo čtyři zápasy v řadě a přišlo o šanci na postup.

Pečlivý rozbor síly týmů, jakou ukázali v základních skupinách, favorizuje pro čtvrtfinále jasně Rusko a Kanadu (Rusové nejspíš narazí na Nory).

Hlavně Malkin si už v několika zápasech turnaje otevřel svou vlastní show, v níž předvádí kousky, na které se bude vzpomínat podobně jako na Granlundovu fintu z loňského mistrovství.

Třeba když proti Švédům dal hattrick a v témže zápase projel kluzištěm a pukem si přitom pinkal, jako kdyby držel tenisovou raketu a hrálo se míčkem. Nikdo z obránců mu kotouč nebyl schopen sebrat.

Ale to je Rusko a Kanada. Zbývající dva zápasy čtvrtečního čtvrtfinále mohou být mnohem vyrovnanější: jak zápas Česko - Švédsko, tak Finsko - USA.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Hlavní líčení v brněnské korupční kauze Stoka bude pokračovat až příští rok

Krajský soud v Brně bude v hlavním líčení sledovaného případu obžaloby z korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka, pokračovat v roce 2021. Listopadové i prosincové termíny soud odvolal. Vyplývá to z justiční databáze.

V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části Brno-střed, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun. Švachula vinu popřel.

Hlavní líčení začalo 21. září, pokračovalo další dva jednací dny, následující dva jednací dny byly 6. a 7. října. Soud během těchto pěti dní vyslechl obžalované. Na listopad a prosinec bylo původně nařízeno ještě dalších zhruba 15 jednacích dní, soud je ale všechny postupně odvolal. První nezrušený termín je nyní vypsán na 5. ledna, jde o třídenní blok, poslední termín je zatím 18. března.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Předpokládá to vládní novela, kterou Sněmovna podle dnešního stanoviska svého rozpočtového výboru schválí. Nyní platí tento princip v souvislosti s koronavirovou krizí do konce letošního roku. Předloha, o níž by měli poslanci hlasovat ve čtvrtek, jej zavádí trvale.

Možnost vracení nespotřebovaného piva určeného k likvidaci či přepracování zpět do režimu podmíněného osvobození od daně mají pivovary od jara. Před epidemií koronaviru zákon převod piva zpět do daňového skladu neumožňoval. Od příštího roku nebude přesun vyžadovat povolení jako nyní, ale rozhodnutí, což by mělo snížit administrativu. Kontrolu likvidace piva by prováděla celní správa.

před 38 minutami

Případ pražských taxikářů, kteří předražovali jízdné, předal soud magistrátu. Mohlo by jít o přestupek

Pražský městský soud ve středu předal magistrátu případ taxikářů, kteří předražovali jízdné. Podle odvolacího senátu totiž díky novele trestního zákoníku, která upravuje hranici nepatrné škody nespáchali trestný čin, mohlo by jít ale o přestupek. Soud však zároveň uložil obžalovaným podmínky za to, že upláceli úředníka magistrátu, který jim za to poskytl informace o kontrolách taxislužeb. Rozsudek soudu je pravomocný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy