Hašek, Martinec, Doktor, Machek nebo Jelínková. Pardubice odhalily svůj chodník slávy

ČTK ČTK
26. 4. 2017 16:58
Pardubice dokončily chodník slávy sportovních legend. Čítá osmadvacet osobností, které uspěly v hokeji, plavání, cyklistice, basketbalu, dostizích, fotbalu, kanoistice, stolním tenisu nebo krasobruslení.
Dominik Hašek a Vladimír Martinec jsou osobnosti, které mají na chodníku slávy v Pardubicích své místo jasné
Dominik Hašek a Vladimír Martinec jsou osobnosti, které mají na chodníku slávy v Pardubicích své místo jasné | Foto: ČTK

Pardubice - Na žulové dlaždice před pardubickou hokejovou arénou každý rok doplní město dvě další jména. Sportovce, trenéry a funkcionáře tradičně zařazuje do takzvané Síně slávy, dosud je ale evidovalo jen takzvaně papírově.

"Doufám, že ta jména budou vzory pro další generace a že z toho chodníku slávy bude jednou obří třída," řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

"Oslovili jsme architekty, aby vytvořili před arénou, nebo uvnitř ní hmatatelný prostor. Nejvíc se nám právě líbil sportovní hollywoodský chodník slávy," řekl Rychtecký.

Chodník slávy upozorňuje na sportovce z minulého století, jako například prvního českého aviatika Jana Kašpara, legendy, které svoji kariéru završily před desítkami let i poměrně nedávno.

Je mezi nimi například i pardubický rodák a bývalý československý reprezentant v cyklistice Václav Machek. Dnes je mu 92 let a je držitelem medailí z olympiády nebo mistrovství světa.

"Aktivně jsem sportoval do 38 let, to už psaly noviny, že jsem starý. Potom jsem 15 let dělal trenéra," řekl Machek.

Bývalý hokejista Vladimír Martinec je rád, že mu na chodníku slávy dělají společnost například hokejový brankář Dominik Hašek nebo kanoista Martin Doktor.

"Byla to zábava, koníček i povolání. Hokeji se věnuji od 15 let. Je to velké uznání a velká čest mít své jméno na chodníku," řekl Martinec.

Ve městě perníku, koní a hokeje panovala měsíc nervozita, baráž byla nesmírně vyrovnaná, rozhodoval poslední zápas. O to radostnější pak byly oslavy.
1:41
Ve městě perníku, koní a hokeje panovala měsíc nervozita, baráž byla nesmírně vyrovnaná, rozhodoval poslední zápas. O to radostnější pak byly oslavy. | Video: Zuzana Hronová

Šedesátiletá Ludmila Jelínková se stala první Češkou, která v roce 1988 přeplavala Kanál La Manche z Anglie do Francie. Byla i první ženou z vnitrozemského státu, které se podařilo kanál zdolat. Vytrvalost má podle svých slov v povaze.

"Když si něco umanu, vytrvám. Cítím to na sobě i teď. Do 20 let jsem byla bazénovou plavkyní, deset let jsem dělala dálkové plavání. Sem tam jsem si odskočila na atletiku hodit koulí. Sportu jsem se věnovala hodně, moje rodina také," řekl ČTK Jelínková.

Město vydalo za chodník slávy 760.000 korun. Cestu po chodníku zahajuje interaktivní válec, do kterého lze vstoupit a vyfotit se jako zlatý, stříbrný a bronzový medailista. Zároveň si lidé uvnitř mohou přečíst jména sportovců. S pomocí QR kódů a chytrých telefonů se navíc dozvědí podrobnosti o jejich kariéře.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy