GM Pirátů Veverka: Jsme extralize trnem v oku

Adam Sušovský
18. 9. 2012 18:30
Generální manažer Pirátů Chomutov Jaroslav Veverka v rozhovoru pro Akutálně.cz vypráví o svých pocitech z postupu a budoucích plánech nováčka v extralize.
Milan Kraft, opora Pirátů Chomutov, byl u toho, když po 37 letech chomutovský klub postoupil do extraligy | Foto: Aktuálně.cz

Chomutov - Po osmatřiceti letech se jim splnil sen, postoupili do extraligy a mají v první sezoně jasný cíl: Hlavně se udržet. Přesto se  velmi často můžou Piráti Chomutov na většinu extraligových týmů dívat z výšky.

"Jsme extralize trochu trnem v oku," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz generální manažer klubu Jaroslav Veverka. Chomutov už extralize přednáší, jak se má dělat hokejový marketing, do mládeže a její výchovy investuje 30 mlionů ze svého rozpočtu ročně a fanoušci si na hokej pod Krušnými horami nacházejí cestu i při relativně vysokých cenách vstupenky.

Jak jste se cítil, když se v Chomutově po tolika letech úsilí konečně hrála extraliga?

Splnil se nám sen. Při postupu to byla euforie, pak už spíš nervozita z očekávání něčeho nového, co neznáme a co nás čeká.

Jak těžké bylo se na extraligu připravit, po baráži moc času na oslavy nebylo...

Pro nás to léto bylo složitější už několik sezon zpátky. Končili jsme vždy pozdě a měli míň času regenerovat a investovat čas do přípravy. Dá se říct, že jsme na to zvyklí. Máme to všechno zrychlené a já už teď fakt jen doufám, abychom skončili v klidných vodách a měli konečně čas se na další sezonu pořádně připravit.

V čem bylo léto před extraligou jiné z pohledu vás, manažera?

Tahle příprava byla něco úplně jiného, přihlásili jsme se do European Trophy, což je velice prestižní soutěž. Proto i pro nás byla ta příprava úplně něco nového a mnohem náročnějšího.

Do European Trophy jste šli na úplně poslední chvíli, jak jste k tomu přišli?

Zákulisně jsme o tom jednali delší dobu, spíše jsme dlouho váhali, jestli je to pro nás přínost. Rozhodl chtíč dostat se mezi nejlepší týmy v Evropě a věříme, že to byl přínos nejen pro nás po sportovních stránce, ale také doufáme, že jsme se tim odvěčili naším fanouškům.

S jakými cíli tedy jdete do sezony?

Klidné vody. Můj sen je dostat se třeba do předkola. Určitě si nemůžeme dávat vysoké cíle, jsme v extralize po 38 letech a musíme jít pok po kroku. Hlavně, abychom sezonu dohrávali v klidu. Samozřejmě v hlavách máme nějaké myšlenky, ale to nepůjde hned. Musíme jít krok po kroku.

Přesto je oblast, ve které v extralize moc konkurence nemáte. Marketing. Svým přístupem k fanouškům teď učíte a jdete inspirací ostatním klubům...

Je příjemné tohle poslouchat, ale vnímám to tak, že jsme spoustě klubům trnem v oku. My jsme tady ale hodně mladý tým a chceme jít tímto směrem, získat na tribuny rodiny s dětmi a udělat z hokeje zábavu. Nechceme naši návštěvnost spojovat s výkonností. Chceme, aby se tady lidi chodili uvolnit od práce a negativismu, který v republice převládá. A to ať už se vyhrává, nebo ne.

Projevují se vaše aktivity i v jednáních s partnery?

Na to je ještě brzy. Tyhle investice jsou vázány na trh a vnímání sportu v České republice. Zatím věříme, že je to správný směr. Nás to baví a lidi na to pozitivně reagují. Není to jen o hokeji, lidi se tady prostě chodí bavit.

To se ale sponzorům líbit musí, ne?

U nás je to ale zatím o pár bláznech, kteří hokej milují a investují do něj prostředky. Umíme pobláznit i lidi okolo a euforie, kterou přínáší sport vítězstvím i prohrou to jen umocňuje. Ale pořád zůstává na prvním místě zábava.

Jaký rozpočet se vám tedy podařilo zajistit a jak velký vliv na něj měl postup?

Budeme mít rozpočet okolo sto milionů korun, ale snažíme se sehnat další peníze. S extraligou nám do kasy přibylo zhruba třicet milionů.

před 3 hodinami

Atlético porazilo Villarreal a vede španělskou ligu o pět bodů

Fotbalisté Atlética Madrid ve španělské lize zvítězili na hřišti Villarrealu 2:0 a upevnili si první místo. Svěřenci trenéra Diega Simeoneho vedou neúplnou tabulku o pět bodů před Barcelonou a navíc mají jedno utkání k dobru.

Atlético se dostalo šťastně do vedení ve 25. minutě. Po rohu hlavičkoval Stefan Savič, domácí gólman Sergio Asenjo při zákroku trefil spoluhráče Alfonsa Pedrazu a od jeho zad se míč odrazil do branky. V 69. minutě přidal pojistku střídající Joao Félix přízemní střelou.

Madridský tým v La Lize vyhrál po dvou zápasech, sedmý Villarreal naopak protáhnul čekání na vítězství na sedm kol.

Aktualizováno před 4 hodinami

Inter vede italskou ligu o čtyři body, AC Milán vyhrál v Římě

Fotbalisté Interu Milán ve 24. kole italské ligy porazili doma FC Janov hladce 3:0 a vedou tabulku o čtyři body před městským rivalem AC. "Rossoneri" vyhráli na stadionu AS Řím 2:1 a v Serii A zabrali po dvou porážkách za sebou bez vstřeleného gólu.

Inter nakročil k pátému ligovému vítězství za sebou už ve 32. sekundě, kdy otevřel skóre Romelu Lukaku. Belgický útočník v 69. minutě připravil druhý gól pro Mattea Darmiana a chvíli nato Lukakuovu střelu dorazil hlavou střídající Alexis Sánchez. Janovský tým v italské lize prohrál po sedmi kolech a je třináctý.

AC Milán dal v úvodní desetiminutovce dva góly, ale ani jeden neplatil kvůli ofsajdu. Na druhé straně zase nebyla uznána trefa Henrika Mchitarjana. První regulérní branku tak vstřelil ve 43. minutě Franck Kessié z penalty. Římský tým dobře vstoupil do druhé půle a brzy srovnal Jordan Veretout přesnou střelou. Hostům ale rychle vrátil vedení v 58. minutě Ante Rebič po otočce a přesné střele. Domácí už podruhé neodpověděli a zůstali pátí.

Bergamo zvítězilo 2:0 na hřišti Sampdorie Janov, za kterou nastoupil v základní sestavě český reprezentační záložník Jakub Jankto. Atalanta se posunula na čtvrté místo neúplné tabulky.

Jankto měl v 10. minutě jednu z prvních šancí utkání, ale jeho střelu zpoza šestnáctky zlikvidoval brankář Marco Sportiello. Bergamo poslal do vedení krátce před pauzou Ruslan Malinovskij povedenou ranou do horního růžku. V 70. minutě přidal pojistku Robin Gosens. Hosté v Serii A zvítězili potřetí za sebou, desátá Sampdoria podruhé v řadě nebodovala a neskórovala.

před 4 hodinami

Syrská armáda zasáhla proti izraelským střelám nad Damaškem

Syrská protivzdušná obrana zasáhla proti izraelskému raketovému útoku mířícímu na jižní okraj Damašku. V neděli o tom informovala syrská televize a další média, na něž se odvolala agentura Reuters. Sýrie zatím neohlásila žádné oběti. Mluvčí izraelské armády odmítl informaci o útoku komentovat.

Syrská armáda tvrdí, že protivzdušná obrana většinu izraelských střel zlikvidovala dřív, než dopadly na cíl. "Naše protivzdušná obrana nad Damaškem zneškodnila nepřátelské rakety," oznámila syrská agentura SANA.

Izrael podniká v Sýrii útoky hlavně na íránské oddíly a jejich spojence z libanonského Hizballáhu. Jeho snahou je zabránit Íránu Hizballáh vyzbrojovat.