Finsko získalo na MS bronz

SportPlus, ČTK
21. 5. 2006 17:45
Riga - Finská hokejová reprezentace porazila v zápase o třetí místo na MS v Rize Kanadu jednoznačně 5:0 a získala bronzové medaile.

Utkání jsme sledovali on-line ZDE.

V úvodu utkání se dostali do několika dobrých střeleckých pozic Kanaďané, ale brankář Norrena Finy podržel. Skandinávský tým dostal po vyloučení Comrieho šanci přesilové hry a využil ji hned po 13 vteřinách. Pirnes zamířil z levé strany do tyčky, puk se odrazil k brankáři Auldovi, který ho nezalehl a dorážející Kallio otevřel skóre.

Zápas provázela řada potyček, v nichž figuroval i finský provokatér Jarkko Ruutu. Kanaďané marně hledali recept na finského gólmana, v přesilové hře na něj nevyzrál ani zkušený kapitán Shanahan. Další možnosti nevyužili Metropolit a opět Shanahan.

Nejblíže vyrovnání byl výběr kouče Marka Habscheida hned v úvodu druhého dějství. Robidasovu střelu od modré čáry tečovanou bruslí finského beka Nummelina zastavila tyč, slovenský sudí Jonák se raději poradil s videorozhodčím, než rozpažil.

Potom putovali na trestnou lavici Crosby a následně Dupont a Finové využili výhodu pěti proti třem za pět vteřin. Nummelinovu střelu tečoval před brankou Olli Jokinen. Pojistku náskoku nabídla obrovská chyba obránce Seabrooka, který přihrál před vlastní branku napadajícímu Hahlovi a Auld už byl bezmocný.

Vzápětí o sobě dal vědět nejtrestanější hráč turnaje Tuomo Ruutu, který po souboji s Hamhuisem kanadského zadáka nešetrně krosčekoval a byl vyloučen na dvě plus deset minut. Finové oslabení přečkali a v 43. minutě zasadili soupeři další ránu. Již po desáté Nummelinově asistenci na turnaji zvýšil Miettinen.

Potom zahrozil dokonce v oslabení Hahl. V 54. minutě opět po Nummelinově přihrávce v dvojnásobné přesilovce dovršil debakl Kanady Jussi Jokinen. Kanaďané, včetně nejproduktivnějšího dua turnaje Crosby - Bergeron, nezaznamenali ani čestný střelecký úspěch. Finové tak neinkasovali celkem v pěti z devíti zápasů v Rize.

Kanada - Finsko 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)
Branky a nahrávky:
5. Kallio (Pirnes, Miettinen), 26. O. Jokinen (Nummelin, Lehtonen), 37. Hahl, 43. Miettinen (Nummelin), 54. J. Jokinen (Nummelin, Peltonen). Rozhodčí: Jonák (SR) - Pouzar (ČR), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 16:12, navíc T. Ruutu (Fin.) 10 min. Využití: 0:3. Diváci: 9365.
Kanada: Auld - Robidas, Schultz, Hamhuis, Stuart, Seabrook, Daley, Dupont - Shanahan, Cammalleri, Williams - Bergeron, Crosby, Boyes - Carter, Richards, Calder - Comrie, Pettinger, Hartnell - Metropolit. Trenér: Marc Habscheid.
Finsko: Norrena - Nummelin, Berg, Kukkonen, Lehtonen, Luoma, Saravo - J. Jokinen, O. Jokinen, Peltonen - Kallio, Miettinen, Pirnes - T. Ruutu, M. Koivu, Rita - J. Ruutu, Hahl, Bergenheim. Trenér: Erkka Westerlund.